Zahraniční tisk: Pozitivní dopady uprchlické krize v Německu; Abdeslam byl převezen do Francie

Zahraniční média si všímají pozitivního dopadu uprchlické krize v Německu. Země díky přijetí více než milionu uprchlíků musela vytvořit desítky tisíc pracovních míst. Zaměstnanci jsou potřeba ve stavebním sektoru, na úřadech nebo v charitativních organizací. Světová média dnes také informují, že strůjce pařížských teroristických útoků Salah Abdeslam byl v noci na dnešek převezen z Belgie do Francie.

Britský deník The Times píše, že rodiny 96 fotbalových fanoušků, kteří zemřeli 15. dubna 1989 při semifinálovém utkání na stadionu Hillsborrough v britském Sheffieldu, se konečně po 27 letech domohly spravedlnosti. Soud totiž rozhodl, že fanoušci byli zabiti v důsledku hrubé nedbalosti policie a zejména vrchního velitele Davida Duckenfielda. Podle britského deníku The Guardian k rozsahu katastrofy přispělo i chování záchranné služby, které se nepodařilo zachránit 41 lidí, a bezpečnostních techniků. Doposud bylo za příčinu smrti fanoušků nespravedlivě označováno jejich chování a opilost.

 

Pravděpodobný strůjce pařížských teroristických útoků a jediný žijící člen džihádistického komanda Salah Abdeslam byl v noci na dnešek z Belgie převezen do Francie. Jak informuje francouzský deník Le Monde, Abdeslam dnes bude postaven před soud. Zatím byl totiž vyšetřován pouze v Belgii. Abdeslama, který bude umístěn do samovazby ve věznici ve Fresnes s vysokou ostrahou, bude ve Francii hájit právník Frank Berton.

 

Při náletech koaličních letadel v Sýrii a Iráku byly zničeny skrýše, ve kterých radikálové z organizace Islámský stát ukrývali 800 miliónů dolarů v hotovosti. V Bagdádu to oznámil americký generál Peter Gersten, zástupce velitele operací a tajných akcí proti Islámskému státu. Tato finanční ztráta se podle něj podílí na odlivu bojovníků této radikální organizace. Americké ministerstvo financí považovalo v roce 2014 Islámský stát za nejlépe financovanou teroristickou organizaci, upozorňuje slovenský deník Pravda.

 

Španělským politickým stranám se doposud nepodařilo dohodnout o sestavení vlády, a Španělsko tak směřuje k novým volbám. Podle deníku El País lídr Španělské socialistické dělnické strany Pedro Sánchez přesto usiluje o další vyjednávání. Poslední návrh na sestavení levicové vlády podala extrémistická nacionální strana Compromis. Problém proto budou muset vyřešit sami Španělé v nových volbách.

 

Portál francouzské rozhlasové stanice RFI si všímá pozitivního dopadu uprchlické krize v Německu. To vloni přijalo více než milión uprchlíků, ale zároveň muselo vytvořit několik desítek tisíc pracovních míst. Přijetí běženců vyvolalo řadu diskusí a způsobilo také rozsáhlé problémy infrastruktury a nemalé náklady státní správy i samosprávy. Německo muselo postavit domy pro jejich ubytování a zajistit jejich bezpečnost. Nové zaměstnance přijímaly charitativní organizace nebo úřady zpracovávající žádosti o azyl. Potřeba jsou i učitelé, zejména němčiny.

 

Za posledních pět let se zvýšil počet zranění nebo úmrtí v důsledku výbušných zbraní o polovinu, varuje britský deník The Guardian. V roce 2015 takto zemřelo nebo bylo zraněno 33 tisíc civilistů. Počet obětí se zvýšil v Turecku a Jemenu, k podstatnému zvýšení došlo v Egyptě, Libyi, Sýrii a Nigérii. Výrazně vzrostl také počet obětí sebevražedných atentátů, kterých se v roce 2015 odehrálo o 78 % více než v roce 2011.

Zahraniční tisk: Pozitivní dopady uprchlické krize v Německu; Abdeslam byl převezen do Francie Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.