Zahraniční tisk: Poslední jednání o podmínkách členství Británie v EU; Írán obnovuje letecký park

Zahraniční média si všímají toho, že britský premiér David Cameron zítra učiní poslední pokus o vyjednání podmínek členství Velké Británie v Evropské unii. Dohoda Camerona a předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera je důležitá pro to, aby mohla být otázka projednána na únorovém summitu EU. Světová média také píší o tom, že íránský prezident Hasan Rúhání ve Francii podepsal dohodu se společností Airbus o dodávce 114 strojů do Íránu. Obnovuje tak svůj letecký park.

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států miliardář Donald Trump zopakoval, že bude bojkotovat dnešní předvolební debatu ve státě Iowa. Svou neúčast v pořadu, který by podle britského deníku The Times mělo sledovat téměř 20 milionů lidí, zdůvodnil tím, že televizní stanice Fox News, která debatu vysílá, se k němu zachovala nespravedlivě. První hlasování v amerických primárkách se přitom bude konat už za 4 dny.

 

Íránský prezident Hasan Rúhání zahájil druhý den své oficiální návštěvy Francie. Při této příležitosti Írán podepsal dohodu se společností Airbus o dodávce 114 strojů do Íránu v příštích čtyřech letech. Írán tak bude moci obnovit svůj letecký park. Některá z jeho letadel jsou totiž mnohdy i více než 20 let stará. Nejméně polovina strojů navíc nemůže kvůli chybějícím náhradním dílů vzlétnout a bude muset být nahrazena. Írán tak bude v příštích letech potřebovat až 400 nových letadel, píše deník Le Monde.

 

Britský premiér David Cameron se snaží učinit poslední pokus o vyjednání podmínek členství Velké Británie v Evropské unii, píše britský deník The Daily Telegraph. Jednání se ovšem dostala do patové situace v otázce migrace a výhod požadovaných Velkou Británií. David Cameron bude o tomto tématu zítra jednat s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Jejich dohoda je nutná, aby mohla být otázka projednána na únorovém summitu Evropské unie a aby Velká Británie mohla referendum o členství v osmadvacítce uspořádat už v červnu, upozorňuje The Daily Telegraph.

 

Švédský ministr vnitra Anders Ygeman oznámil, že Švédsko vrátí do země původu až 80 tisíc neúspěšných žadatelů o azyl. Podle mínění italského deníku Corriere della Sera tak švédská vláda reagovala na tlak veřejnosti po vraždě zaměstnankyně centra pro dětské uprchlíky. Švédsko tímto krokem výrazně změnilo svůj doposud otevřený přístup k migrantům. V loňském roce totiž desetimilionová země přijala 163 tisíc běženců. To je nejvíce v přepočtu na obyvatele v celé Evropské unii. Navrácení desítek tisíc odmítnutých migrantů zpět do země původu bude trvat několik měsíců.

 

Francouzský premiér Manuel Valls včera představil svoji poslední verzi návrhu změny ústavy. Nová verze obsahuje také možnost odebrání občanství lidem podezřelým z terorismu, ale už se nezmiňuje o problematice dvojího občanství. Navzdory tomuto ústupku kritikům z řad levice se však Vallsovi nepodařilo získat podporu levicových ani pravicových poslanců, píše server francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Francouzští poslanci schválili zákon týkající se podávání sedativ nevyléčitelně nemocným pacientům, píše britský deník The Guardian. Lidem, kteří na konci svého života trpí, budou moci lékaři až do jejich smrti podávat vysokou dávku sedativ, která je bude udržovat ve spánku. Týkat se to ale bude pouze lidí, jejichž stav vede k rychlé smrti. Lékaři budou moci také v určitých případech zastavit léčbu, která pacienta udržuje při životě. Sedativa a léky proti bolesti budou povoleny, i v případech, kdy by mohly život nemocného zkrátit. Někteří lékaři tuto metodu považují za humánnější než eutanazii.

 

Ve venezuelském hlavním městě Caracasu je ročně zavražděno téměř 120 lidí na 100 tisíc obyvatel, upozorňuje španělský deník El Mundo. Caracas tak předčil i honduraské město San Pedro Sula a stal se z hlediska počtu vražd na obyvatele nejnebezpečnějším městem planety. Počet násilných úmrtí je v Caracasu dvanáctkrát vyšší než počet, který Světová zdravotnická organizace považuje za epidemii násilných trestných činů. Pro srovnání například v Madridu bylo za celý loňský rok zavražděno 16 lidí, zatímco ve venezuelské metropoli je 14 vražd denní průměr. Důvodů této smutné statistiky je podle deníku El Mundo mnoho, mimo jiné také vysoká beztrestnost, protože 90 procent případů se vůbec nedostane k soudu.

 

Slovenský deník Pravda otevírá kontroverzní otázku, která je aktuální i v České republice. Oblíbená restaurace v centru italské metropole Říma totiž do svých prostor zakázala vstup dětem mladším pěti let. Jako důvod uvedla, že takové děti nejsou dobře vychované, a označila je za „malé nekontrolovatelné uličníky“. Je tedy vhodné, aby rodiče brali své ratolesti do restaurací a aby se podniky naopak takto chovaly ke svým zákazníkům, ptá se Pravda a dodává, že nejen slovenská veřejnost je v reakci na toto opatření rozdělena na dva protichůdné tábory.

Zahraniční tisk: Poslední jednání o podmínkách členství Británie v EU; Írán obnovuje letecký park Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.