Zahraniční tisk: Poslední fáze dobývání Aleppa; Dylan se nezúčastní předávání Nobelových cen

Světová média píší o tom, že proces dobývání východní části Aleppa syrskými vojáky dospěl do své poslední fáze. Za této situace však OSN vyjadřuje znepokojení nad zprávami o zločinech páchaných proti civilistům. Zahraniční média dále informují o tom, že americký písničkář Bob Dylan se nezúčastnil sobotního slavnostního předávání Nobelových cen ve Stockholmu. Ten je přitom letošním laureátem tohoto ocenění za literaturu.

Nově zvolený americký prezident Donald Trump dnes oficiálně jmenoval ministrem zahraničí bývalého generálního ředitele největší globální ropné společnosti ExxonMobil Rexe Tillersona. Podle francouzského deníku Le Figaro se tak americká diplomacie bude ubírat proruským směrem. Tillerson se totiž osobně zná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V minulosti se navíc zúčastnil Trumpových jednání o zahraniční politice, jejímž cílem je zejména zrušení dohody s Íránem o jaderném odzbrojení.

 

Francouzský týdeník Le Point píše, že město Nice je nejvíce zabezpečeným francouzským městem. Po tragickém teroristickém útoku z letošního 14. července, při němž zemřelo přes 80 lidí, totiž město zvýšilo rozpočet na bezpečnostní opatření o 7 milionů euro a zpřísnilo také policejní dohled. V ulicích byly nainstalovány další kamery a počet policistů v ulicích se téměř zdvojnásobil.

 

Mluvčí ruské Federální rady v pondělí uvedla, že Rusko v Sýrii neplánuje zahájit pozemní operace ani posílat tam další vojáky. Přestože mluvčí přítomnost ruských pozemních vojsk v Sýrii popřela, ve skutečnosti tam kromě vojáků, kteří udržují ruská přístavní zařízení v Tartu a přistávací plochy ve vnitrozemí Sýrie, působí i další jednotky. Minulý týden například vyšlo najevo, že v Sýrii byly nasazeny čečenské zvláštní síly, upozorňuje ruský deník The Moscow Times.

 

Podle britského deníku The Times Rusko svaluje vinu na Spojené státy, že Islámský stát dobyl zpět starobylé syrské město Palmýra. Extrémističtí islamisté obsadili nejen slavné antické ruiny, ale zajali i několik Syřanů, které později popravili. Aktivisté přítomní přímo v Palmýře deníku řekli, že syrští vojáci, kteří byli spíš členové místní milice než vojáci, město opustili bez boje.

 

Naproti tomu francouzský zpravodajský portál France24 uvedl, že proces dobývání východní části Aleppa prorežimními syrskými vojáky dospěl do své poslední fáze. Za této situace však OSN vyjadřuje znepokojení nad zprávami o zločinech páchaných proti civilistům. Devastující ofenziva v Aleppu trvala 4 týdny. Opozice ve druhém největším syrském městě, kdysi hospodářské metropoli Sýrie, zřetelně ztrácí své pozice.

 

Letošní laureát Nobelovy ceny za literaturu americký písničkář Bob Dylan se nezúčastnil sobotního slavnostního předávání cen ve Stockholmu. Jeho proslov však během ceremoniálu přednesla americká velvyslankyně ve Švédsku Azita Radžiová. Dylan v něm vyjádřil vděčnost Nobelovu výboru a obdiv k autorům, kteří cenu obdrželi před ním včetně Rudyarda Kiplinga, Alberta Camuse či Ernesta Hemingwaye. Posledně jmenovaný se stejně jako Dylan slavnostního předání cen v roce 1954 nezúčastnil, připomíná americký magazín Newsweek.

 

Belgický deník Le Soir píše, že francouzské úřady oznámily, že Francouzi dostavěli zeď podél silnice ve francouzském Calais vedoucí k přístavu. Čtyři metry vysoká a kilometr dlouhá konstrukce má zabránit migrantům, aby se tajně pokoušeli nastoupit na kamiony a přejet do Velké Británie. Stavbu zdi v Calais, která vyšla na 2,7 milionu euro, financovala Velká Británie. V rámci opatření byl také v říjnu rozebrán uprchlický tábor nechvalně známý jako Džungle, připomíná Le Soir.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Poslední fáze dobývání Aleppa; Dylan se nezúčastní předávání Nobelových cen Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.