Zahraniční tisk: Porošenko omilostnil dva ruské vojáky výměnou za Savčenkovou

Světová média píší 25. května o tom, že ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhověl žádosti o milost dvou ruských vojáků vězněných na Ukrajině. Výměnou za ně byla dnes propuštěna ukrajinská pilotka Naďa Savčenková. Zahraniční média si dále všímají, že v Sýrii začaly boje o hlavní město takzvaného Islámského státu Rakka.

Afghánská radikální organizace Tálibán zvolila svým novým vůdcem mullu Hajbatulláha Achúndzáda, který nahradí Muhammada Mansúra. Ten podle britského deníku The Guardian zemřel minulý týden při americkém útoku. Rychlé zvolení náboženského učence Achúndzády má zřejmě zabránit dalším rozporům, které v hnutí panují od smrti jeho zakladatele mully Omara vloni v létě. Následné zvolení Mansúra totiž vyvolalo rozvrat a násilné střety mezi frakcemi.

 

V Sýrii dnes začaly boje o hlavní město takzvaného Islámského státu Rakka. Ofenzívu s podporou letadel mezinárodní koalice zahájily Syrské demokratické síly, což je arabsko-kurdská aliance podporovaná Spojenými státy. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI uvádí, že útoku se zúčastní 25 tisíc kurdských milicionářů a 5 tisíc arabských bojovníků, které vycvičili vojáci amerických speciálních jednotek nasazených v Sýrii na rozkaz amerického prezidenta Baracka Obamy. Americké a ruské zdroje uvádějí, že arabsko-kurdští vojáci ve městě nenarazili na významný odpor.

 

Řecký ministr financí Euclid Tsakalotos věří, že dohoda věřitelů Řecka na úterní schůzce euroskupiny může znamenat začátek oživení řeckého hospodářství, míní řecký deník Kathimerini. Tsakalotos vyjádřil svou spokojenost s výsledkem jedenáctihodinového jednání. Evropská centrální banka totiž uvolní 10,3 miliard euro na pomoc, což je v souladu s očekáváními Řecka, které část prostředků věnuje na uhrazení opožděných plateb. Dohoda nicméně zatím nepřinesla definitivní řešení oddlužení Řecka, řeší pouze jeho krátkodobé dluhy.

 

Vyšetřování listopadových teroristických útoku v Paříži pokračuje. Týdeník Le Point informuje, že policie prozkoumala počítač nalezený v Belgii v úkrytu jednoho z teroristů, zadrženého Salaha Abdeslama. Počítač obsahoval propagandistické dokumenty Islámského státu i seznam potenciálních cílů teroristických útoků, který zmiňuje mimo jiné pařížskou obchodní čtvrť Défense, letiště v Toulouse, historický přístav v Marseille nebo Evropský parlament. Tento seznam byl však letos v lednu zveřejnila média na základě varování zpravodajských služeb, a tak není jisté, zda ho Abdeslam do svého počítače pouze nepřepsal.

 

Slovenský deník Pravda píše, že ukrajinský prezident Petro Porošenko vyhověl žádosti o milost dvou ruských vojáků vězněných na Ukrajině. Naopak vězněná ukrajinská pilotka Naďa Savčenková, za kterou byli Rusové vyměněni, dnes odpoledne přistála v Kyjevě. Rusové byli jako údajní agenti ruské vojenské rozvědky zatčeni vloni v květnu na východě Ukrajiny. Kyjevský soud je nedávno za teroristickou činnost a podporu agresivní války odsoudil na 14 let vězení s konfiskací majetku. Savčenkovou v Rusku odsoudili na 22 let za údajný podíl na smrti dvou ruských novinářů v Donbasu.

 

Devět z deseti nezaměstnaných Francouzů nemá šanci najít práci, všímá si francouzský deník Le Figaro. Mezinárodní měnový fond považuje problém francouzské nezaměstnanosti za strukturální záležitost, protože nezávisí na hospodářském růstu, ale na vzdělání a pracovních zkušenostech neúspěšných uchazečů o práci. MMF proto Francii doporučil urychlit reformy, zejména pojištění pro případ nezaměstnanosti. Podle údajů portálu journaldunet.com je v posledním čtvrtletí míra nezaměstnanosti ve Francii stabilní a činí 9,9 %, což představuje 2,8 milionu aktivní populace bez práce.

 

Britští turisté letos za svou dovolenou zaplatí více a míří do bezpečných destinací ve Španělsku a Itálii, všímá si britský deník Daily Telegraph. Zájem je vysoký a ubytovací kapacity již nyní nestačí, cestovní kanceláře se snaží zvýšenou poptávku uspokojit zřízením dalších letů. Dovolená v bezpečnějších destinacích pak britské turisty přijde o 20 % dráž než v dříve oblíbených cílech Egyptě, Turecku či Tunisku, jejichž oblíbenost klesá kvůli leteckým katastrofám a teroristickým útokům.

Zahraniční tisk: Porošenko omilostnil dva ruské vojáky výměnou za Savčenkovou Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.