Zahraniční tisk: Požár ve francouzské jaderné elektrárně; obavy ze sopečné aktivity v Japonsku

Světová média informují o požáru, který dnes vypukl v jaderné elektrárně Paluel na severu Francie. Oheň naštěstí nezasáhl jadernou zónu. Jedná se ale o druhou nehodu za posledních 14 dní. V souvislosti se zemětřesením na japonském ostrově Kjúšú si zahraniční média také všímají obav expertů. Podle nich se kvůli tomu může zvýšit i sopečná aktivita.

Více než 44 tisíc lidí muselo být evakuováno kvůli zemětřesení o síle 6,4 stupně, které zasáhlo ostrov Kjúšú v jižním Japonsku. Devět lidí zemřelo a stovky jsou zraněné, píše britský list The Guardian. Otřesy půdy způsobily pád budov a poškodily infrastrukturu. Japonská meteorologická agentura varovala před hrozícími otřesy v průběhu příštího týdne. Odborníci se také obávají zvýšení sopečné aktivity, protože ostrov Kjúšú je sopečnou oblastí.

 

Severní Korea vystřelila další raketu na východním pobřeží, avšak neúspěšně. Podle jihokorejské armády, která na test upozornila, šlo pravděpodobně o raketu středního doletu a byla vystřelena na oslavu narozenin zakladatele Severní Koreje Kima Ir-sena. Podle mínění americké stanice CNN je neúspěšný pokus v tento sváteční den pro Pchjongjang velkým zklamáním. Spojené státy situaci i nadále monitorují a vyzvaly Severní Koreu, aby se zdržela jakýchkoli akcí a prohlášení, které zvyšují napětí v regionu.

 

Belgický deník Le Soir informuje, že belgická ministryně dopravy Jacqueline Galantová dnes ráno podala demisi. Stalo se tak na popud premiéra Charlesa Michela. Nedávno totiž vyšlo najevo, že Galantová věděla o zprávě Evropské unie zpochybňující bezpečnost bruselského letiště. Zpráva poukázala na vážné nedostatky, mimo jiné na chybějící pravidelné kontroly bezpečnostního systému, včetně systému detekce výbušnin. Jméno nástupce Galantové zatím nebylo zveřejněno.

 

Španělský deník El País píše, že v souvislosti se zveřejněním takzvaných panamských dokumentů rezignoval španělský ministr průmyslu, energie a turistického ruchu José Manuel Soria. Španělská lidová strana jeho odchod odůvodňuje nedostatečným vysvětlením svých soukromých aktivit v daňových rájích. Sám Soria nicméně uvedl, že se nedopustil protiprávního jednání. Soriova rezignace může Lidovou stranu, která se již potýká s korupčními skandály několika svých členů po celém Španělsku, ohrozit v dalších parlamentních volbách. Ty se totiž budou konat 26. června.

 

Brazilská vláda podala žádost u nejvyššího federálního soudu na zrušení obžaloby prezidentky Dilmy Rousseffové obviněné z manipulací s veřejnými financemi, všímá si server francouzské rozhlasové stanice RFI. Soud však její žádosti nevyhověl. Brazilská sněmovna tak bude hlasovat o sesazení Rousseffové tuto neděli. Prezidentka k setrvání ve své funkci potřebuje získat dvoutřetinovou většinu hlasů.

 

V jaderné elektrárně Paluel v Normandii na severozápadě Francie vypukl včera odpoledne požár, který však podle francouzského deníku Le Figaro nezasáhl jadernou zónu. Francouzská energetická společnost EDF uvedla, že se jedná o druhou nehodu v posledních dvou týdnech. Požár se rozšířil v budově druhé výrobní jednotky, která je v současnosti mimo provoz kvůli údržbě.

 

Čína v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila svůj hospodářský růst na 6,7 % ve srovnání s předchozím rokem. Podle amerického deníku The New York Times jde o největší zpomalení od finanční krize v roce 2009. Čína se tak stává dvourychlostní ekonomikou. Tradiční průmyslová odvětví, závisející na bytové výstavbě, se totiž utápí v hlubokém poklesu, který částečně kompenzuje růst spotřebitelské poptávky v dynamickém sektoru služeb.

Zahraniční tisk: Požár ve francouzské jaderné elektrárně; obavy ze sopečné aktivity v Japonsku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.