Zahraniční tisk: Popularita Putina klesá; neschválení Hinkley Point ohrozí vztahy Británie a Číny

Zahraniční média píší 9. srpna o tom, že popularita ruského prezidenta Vladimira Putina klesá. Navzdory vojenským úspěchům v Sýrii tíží ruské obyvatele problematika korupce, platů a životní úrovně. Světová média si dále všímají, že neschválení rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point by mohlo ohrozit britsko-čínské vztahy. O možnosti neschválení projektu uvažuje nečekaně britská vláda. Na výstavbě se ale podílí třetinou čínský partner.

Ke včerejšímu sebevražednému útoku v nemocnici v pákistánském městě Kvéta v provincii Balúčistán, při němž zemřelo nejméně 70 lidí, se přihlásila skupina Islámský stát. Terorista se odpálil v době, kdy do nemocnice přišlo padesát lidí, většinou právníků, uctít památku právníka zabitého včera ráno neznámými útočníky. Pákistánský premiér útok odsoudil. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI kvétské nemocnice nyní střeží armáda.

 

Francouzská společnost Airbus Helicopters prodala Kuvajtu 30 helikoptér Caracal. Kontrakt o hodnotě více než miliardy euro dnes podepsali ministři obrany obou zemí, píše francouzský deník Le Figaro. Stroje jsou určeny pro kuvajtskou armádu a národní gardu. Podle francouzského ministra obrany Jeana-Yvese Le Driana tímto aktem bylo posíleno strategické spojenectví mezi oběma zeměmi, které v současnosti bojují bok po boku proti Daech v Iráku a Sýrii.

 

Neschválení projektu rozšíření jaderné elektrárny Hinkley Point, které nečekaně zvažuje nová britská vláda, může ohrozit vzájemné vztahy mezi Británií a Čínou. Uvedl čínský velvyslanec v Británii pro americký deník Financial Times. Podle dohody s britskou vládou se má na nákladech projektu za 18 miliard liber podílet asi třetinou čínský partner. Zrušení projektu by mělo negativní dopad i na čínské investice v Británii. Dva jaderné reaktory měla v Británii vystavět francouzská společnost EDF.

 

Padesátka bývalých zaměstnanců americké národní bezpečnostní služby CIA včera označila republikánského kandidáta na amerického prezidenta Donalda Trumpa za nezpůsobilého stát se prezidentem Spojených států a velitelem ozbrojených sil. Jsou dokonce přesvědčeni, že Trump by byl nebezpečným prezidentem, který by ohrozil národní bezpečnost a blahobyt ve Spojených státech, všímá si americký zpravodajský portál abcNews.

 

Ruské a syrské letectvo zaútočilo na oblasti Aleppa v držení povstalců. Ti nedávno uvolnili měsíc trvající obležení syrskou vládou a osvobodili oblast města, jež je domovem více než čtvrt milionu lidí. Druhé největší město Sýrie s podle britského deníku The Times stalo symbolem odporu prezidentovi Bašáru Asadovi. Civilisté vyšli do ulic, aby postup povstaleckých skupin oslavili .

 

Americký magazín Newsweek píše, že popularita ruského prezidenta Vladimira Putina klesá. Korupce, plat a životní úroveň, to jsou největší Putinovy problémy v očích ruské veřejnosti. Vladimir Putin byl v roce 2012 zvolen ruským prezidentem již potřetí v řadě. Až do svého rozhodnutí zasáhnout do ukrajinské krize se těšil obrovské podpoře veřejnosti, jeho popularita mírně stoupla i po vojenské intervenci v Sýrii. Navzdory vojenským úspěchům však ruskou ekonomiku zasáhly nízké ceny ropy a sankce ze strany západu a dostala se do hospodářské recese.

 

Francouzská policie minulý týden v rámci protiteroristické operace vyslýchala šestnáctiletou dívku z pařížského předměstí, která řekla, že se chystá ve Francii provést atentát. Podle francouzského týdeníku Le Point byla zadržená dívka administrátorkou skupiny šifrované sítě Telegram, kde rozšiřovala propagandu Islámského státu, publikovala výzvy ke spáchání útoků a sama zveřejnila svůj záměr útok provést. Mladá žena byla v pondělí večer umístěna do vězení.

Zahraniční tisk: Popularita Putina klesá; neschválení Hinkley Point ohrozí vztahy Británie a Číny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

    Byznys ·

    Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.