Zahraniční tisk: Polský řidič kamionu zemřel hodiny před berlínským útokem

Světová média se vrací k berlínskému útoku z minulého týdne, kdy tuniský terorista najel do davu na vánočních trzích. Ve voze byl také nalezen mrtvý původní řidič polského kamionu. Ten podle vyšetřovatelů přišel o život hodiny před útokem. Zahraniční média dále informují, že Palestina je připravena znovu zahájit mírová jednání s Izraelem. Podmínkou však je, že Izrael ukončí osidlování okupovaných území.

Americký ministr zahraničí John Kerry v souvislosti s izraelsko-palestinským konfliktem odsoudil osidlování palestinských oblastí Izraelem. Kerry považuje vytvoření dvou států jako jediný způsob, jak dosáhnout trvalého míru, normalizovat vztahy mezi Izraelci a Palestinci a zajistit bezpečnost v regionu. Navrhuje proto vytvoření hranic na základě územního rozdělení z roku 1967, které rozděluje dva státy – arabský a židovský. Hlavním městem obou států by se měl podle Kerryho stát Jeruzalém, napsal americký portál abcNEWS.

 

Francouzský deník Le Figaro píše, že prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás je připraven znovu zahájit mírová jednání s Izraelem, pokud Izrael ukončí osidlování okupovaných území. Abbás ve spolupráci s Francií uspořádá v polovině ledna v Paříži mezinárodní konferenci o Blízkém východu. Cílem konference, které se zúčastní zástupci asi 70 zemí kromě Izraele a Palestiny, je nalezení řešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvořením dvou států.

 

Francouzský satirický magazín Charlie Hebdo včera publikoval ilustrace, na kterých zesměšnil pád ruského vojenského letadla do Černého moře. Tím vyvolal rozhořčení Ruska, protože v důsledku tragédie 25. prosince zemřelo všech 92 lidí na palubě letounu, včetně 64 členů světoznámého souboru Alexandrovců. Moskevský deník The Moscow Times připomíná, že Rusko v pondělí na památku obětí vyhlásilo národní smutek.

 

Podle amerického deníku USA Today nemá budoucí americký prezident Donald Trump konzistentní názor na plynulost předávání administrativy. Zatímco ve středu odpoledne přechod označil za velmi velmi hladký, ještě několik hodin před tím tvrdil opak, když současný prezident Barack Obama prohlásil, že si myslí, že by volby vyhrál, pokud by mohl kandidovat v dalším funkčním období. Donald Trump kritizuje Baracka Obamu, že nezablokoval rezoluci Rady bezpečnosti OSN odsuzující osidlování Západního břehu Jordánu Izraelci, a slíbil, že vylepší vztahy USA s Izraelem.

 

Polští soudní lékaři vyloučili, že by řidič polského kamionu, kterým 19. prosince tuniský terorista najel do davu na vánočních trzích v Berlíně, přišel o život hodiny před útokem. Sedmatřicetiletý řidič byl ve voze nalezen mrtev se střelnou ranou na hlavě a bodnými poraněními, píše slovenský deník Pravda. Podle informací francouzského deníku Le Figaro italská policie v rámci vyšetřování atentátu prohledala dva byty, ve kterých pachatel bydlel.

 

Počet žádostí o azyl se ve Francii v roce 2016 zvýšil o 10 %, všímá si francouzský portál RFI. Žádost o poskytnutí azylu ve Francii podalo 88 tisíc lidí. Francouzská zámořská území zaznamenala dokonce 60% nárůst. Toto číslo je pořád nižší než v Německu, kde loni zažádalo o azyl přes 1 milión lidí. Francie proto zvýšila počet uprchlických a ubytovacích center a s rozšířením kapacit počítá i v roce 2017.

 

Systém rezervace letenek obsahuje velké množství osobních dat a může dokonce umožňovat změnu rezervací, upozorňuje francouzský deník Le Monde na rizika, která představují masoví hackeři. Osobní data tisíců pasažérů jsou totiž přístupná pouhými několika kliky. Kvůli nedostatečnému zabezpečení je dokonce v některých případech možné jim změnit nebo zrušit let.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Polský řidič kamionu zemřel hodiny před berlínským útokem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. 2016: Tyto velké ekonomiky letos trpěly nejvíce

  Byznys ·

  Tři z deseti největších světových ekonomik končí letošní rok v horší kondici, než s jakou do něj vstoupily. Podle serveru americké televize CNN však z toho mohou vinit…

 2. ČNB čekají na počátku roku organizační změny

  Byznys ·

  Česká národní banka (ČNB) v lednu a únoru provede organizační změny, které se budou týkat ekonomického výzkumu, mezinárodní činnosti a od února agendy související s li…

 3. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 4. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 5. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.