Zahraniční tisk: Polské ženy opět protestují v černém; ve Venezuele roste odpor proti Madurovi

Světová média píší o tom, že v Polsku se opět demonstrovalo proti plánovaným legislativním změnám v oblasti umělého ukončení těhotenství. Ženy v černém v neděli demonstrovaly před budovou polského parlamentu ve Varšavě i dalších městech. Vyvrcholení této vlny protestů se očekává dnes. Zahraniční média si všímají neklidné situace ve Venezuele. Tamní parlament chce zažalovat prezidentu Nicoláse Madura z porušování demokracie.

Donald Trump jako vzdorovité dítě, tak svůj komentář nazval slovenský deník SME. Republikánský kandidát na post příštího prezidenta Spojených států amerických Donald Trump nepředstavuje hrozbu pro tuto hru. Je ale člověkem, s kterým v budoucnosti nebude nikdo chtít hrát. Buďme vděční za to, že už to skoro máme za sebou. Jenže nejnovější zpráva z amerických prezidentských voleb zní, že Donald Trump neslíbil, že bude výsledek voleb respektovat. Je to zoufalý pokus o zmobilizování co největšího počtu lidí, kteří absolutně nedůvěřují politickému systému – a to v naději, že budou důvěřovat právě Donaldu Trumpovi. Výsledkem ale bude jen dostatečný počet hlasů na to, aby je drtivě prohrál. Jinými slovy: Donald Trump se chystá prohrát ve velkém, míní slovenský list.

 

Konec příměří v syrském Aleppu je provázen těžkými boji, informuje britský deník The Guardian. Organizaci spojených národů se během třídenního „humanitárního“ příměří nepodařilo evakuovat všechny zraněné civilisty z těch oblastí Aleppa, které jsou pod nadvládou rebelů. Syrská státní média, jakož i ruské úřady obvinily rebely z toho, že zabránili civilistům v odchodu a že je používají jako lidské štíty. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun připomíná, že poslední humanitární pomoc se do obleženého města dostala 7. července a zásoby potravin dojdou na konci tohoto měsíce. Francouzský ministr zahraničních věcí vyzval k uvalení nových ekonomických sankcí na Sýrii, a to v souvislosti s novou zprávou OSN, která byla zveřejněna v pátek. Z této zprávy vyplývá, že syrská vláda již potřetí použila proti civilnímu obyvatelstvu chemické zbraně. Je však pravděpodobné, že Rusko by jakékoliv sankce proti Sýrii vetovalo, uzavírá britský list.

 

V Polsku se opět demonstrovalo proti plánovaným legislativním změnám v oblasti umělého ukončení těhotenství, píše americký deník New York Times. Polské ženy se včera opět oblékly do černého a vydaly se do ulic. Zahájily tak další kolo protestů proti snahám o zpřísnění již velmi restriktivního zákona o umělém přerušení těhotenství, které prosazují konzervativní polští politici. Velká skupina protestujících žen se v neděli sešla před budovou polského parlamentu ve Varšavě a během demonstrace odsuzovala vliv katolické církve na politiku. Podobné demonstrace se včera konaly v dalších polských městech. Vyvrcholení této vlny protestů se očekává dnes. Některé protestující mají v plánu přidat se ke stávce a nejít do práce či do školy, informuje americký list.

 

Ankara signalizuje opětovné zaměstnání úředníků, kteří přišli o práci v souvislosti s nedávným nezdařeným pokusem o státní převrat, informuje rakouský deník Der Standard. Pokus o puč, ke kterému v Turecku došlo v červenci letošního roku, odstartoval vyšetřování desítek tisíc tureckých občanů – včetně přibližně čtyř tisíc soudců a státních zástupců. Tři měsíce po zahájení čistek a masového zatýkání se nyní poprvé objevují náznaky rehabilitace propuštěných státních úředníků, píše rakouský list.

 

Ve Venezuele roste odpor proti venezuelskému prezidentu Nicolási Madurovi, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Venezuelský parlament chce socialistu Maduru zažalovat z porušování demokracie. Během včerejšího mimořádného zasedání venezuelského národního shromáždění opozice argumentovala tím, že čtvrteční ukončení kampaně, jejímž cílem bylo referendum o sesazení Madury, ukázalo, že se ze země vytrácí demokracie, konstatuje list.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: Polské ženy opět protestují v černém; ve Venezuele roste odpor proti Madurovi Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.