Zahraniční tisk: Policie zadržela bombového atentátníka z Bangkoku

Světová média se věnují dopadení hlavního podezřelého z bombového atentátu v Bangkoku. Před dvěma týdny při bombovém útoku v tamním chrámu zemřelo více než 20 lidí. Útočník není thajské národnosti, jeho totožnost však úřady nezveřejnily. Zahraniční média dále píši v souvislosti s migrační krizí o tom, že budapešťské nádraží bylo kvůli přílivu migrantů zcela uzavřeno. 

Satelitní snímky, které má k dispozici OSN, podle BBC potvrdily, že ozbrojenci Islámského státu zcela zničili Belův chrám v Palmýře. Chrám byl součástí světového dědictví UNESCO. Syrská památková správa ještě v pondělí uváděla, že sice došlo k rozsáhlému výbuchu v blízkosti chrámu, základní struktura této 2 000 let však měla zůstat nedotčena. Skutečný rozsah škod a úplné zničení chrámu tak potvrdily až satelitní snímky, protože nebylo možné se k chrámu přiblížit.

 

Deník USA Today píše o incidentu, který se odehrál při protestech nacionalistů proti rozhodnutí ukrajinského parlamentu udělit autonomii oblastem ovládaným proruskými separatisty. Po útoku granátem zemřel v Kyjevě jeden policista a dalších sto lidí bylo zraněno. Násilí před Kyjevským parlamentem vypuklo po schválení plánu decentralizace připraveného prezidentem země Petrem Porošenkem. Podle Porošenka je návrh zákona „náročným, ale logickým krokem k míru“ a neposkytuje rebelům žádnou autonomii. Nepokoje před parlamentem označil Porošenko za útok na svou osobu a zavázal se, že bude stíhat „všechny politické vůdce“, kteří za těmito násilnostmi stáli.

 

Německo navrhuje zavedení kvót pro přijímání uprchlíků. Německá kancléřka Angela Merkelová vybízí ostatní země Evropské unie, aby se více angažovaly v pomoci uprchlíkům přicházejícím do Evropy. Merkelová prohlásila, že „nebylo správné“, že některé země odmítly běžence přijmout. List The Guardian dále píše, že německá kancléřka označila situaci, kdy desítky tisíc migrantů míří do Rakouska a Německa, za „neuspokojivou“. Podle Merkelové by problém měla řešit celá Evropa. Proti tomuto návrhu se ale už postavil britský premiér David Cameron a některé východoevropské země.

 

Deník USA Today se zabývá zintenzivněním kontrol na hranicích Rakouska, Německa a Maďarska, k němuž došlo poté, co bylo minulý týden v odstaveném kamionu u Vídně nalezeno 71 mrtvých uprchlíků. Rakousko proto zpřísnilo kontroly kamionů na hranicích s Maďarskem, což podle USA Today vedlo ke kolapsu dopravy na hlavní dálnici z Budapešti do Vídně. Přísnější kontroly zavedlo i Německo u hranice s Rakouskem. Maďarské úřady navíc zesílily kontroly vlaků mířících do ostatních míst střední Evropy.

 

Deník USA Today dále píše, že byl zadržen hlavní podezřelý z bombového atentátu v Bangkoku. Při útoku zemřelo více než 20 osob, většinou cizinců. Thajský premiér Hlasu Ameriky sdělil, že hlavní podezřelý byl dopaden blízko kambodžských hranic a není thajské národnosti. Thajské úřady jména a národnosti podezřelých osob zatím oficiálně nezveřejnily.

 

CNN na svém webu informuje o hurikánu Fred, který se zformoval na západním pobřeží Afriky. Silné deště a vítr už zasáhly souostroví Kapverdy. Ke vzniku hurikánu tak blízko afrického pobřeží dochází podle CNN jen vzácně. Podle záznamů amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru je Fred hurikánem, který se vytvořil vůbec nejvýchodněji v historii. Jde navíc o první hurikán na Kapverdských ostrovech od roku 1892. Podle předpovědí se může rychlost větru na vrcholcích hor a návětrných stranách hor ještě zvýšit. Zatím není jasné, jestli hurikán zasáhne i karibskou oblast nebo Spojené státy, protože se v úterý předpokládá jeho postupné slábnutí.

 

Podle francouzského deníku Le Monde byl v Sieře Leone v pondělí zjištěn další případ eboly. Mluvčí Národního centra pro kontrolu eboly potvrdil, že vzorky odebrané ženě, která zemřela 28. srpna v oblasti Kambia na severozápadě země, byly pozitivní.

 

Mezinárodní nádraží v Budapešti bylo kvůli přílivu migrantů zcela uzavřeno. Stovky běženců, kteří se snažili dostat do vlaků mířících do Rakouska a Německa, způsobily, že nádraží bylo dnes ráno evakuováno a doprava byla zcela zastavena. Evakuaci neprovázelo žádné násilí a před nádražím přešla ve spontánní demonstraci migrantů. List Le Monde dále uvádí, že téměř dva tisíce lidí muselo zůstat na budapešťském nádraží, protože nemají vízum umožňující pohyb v schengenském prostoru.

Zahraniční tisk: Policie zadržela bombového atentátníka z Bangkoku Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.