Zahraniční tisk: Policie v USA zabije za dva týdny více lidí než strážníci Anglie a Walesu za 24 let

Zahraniční média si kladou otázku, proč američtí policisté zabíjejí více než jinde. Například za prvních 14 dní roku 2015 americká policie zabila víc lidí než policie Anglie a Walesu za posledních 24 let. Důvodem je nejspíš snadný přístup ke zbraním a rozdílný výcvik.

Nejméně dva ostřelovači ve čtvrtek v americkém Dallasu zastřelili 5 policistů a dalších 6 zranili. Stalo se tak při jednom z protestů proti policejnímu násilí na afroameričanech, které byly ve čtvrtek pořádány na různých místech po celých Spojených státech. Tři podezřelí jsou ve vazbě, čtvrtý podezřelý útočník podle amerického deníku USA Today spáchal sebevraždu. Americký prezident Barack Obama tento vypočítavý a opovrženíhodný způsob vymáhání práv odsoudil.

 

Dnešní summit NATO ve Varšavě se zaměřuje především na Rusko, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Jednání se týkají posílení vojenské přítomnosti ve východní Evropě, vojenských cvičení a zvyšování rozpočtu v západní Evropě. Severoatlantická aliance se poučila z ukrajinské krize a anexe Krymu a rozmístila své vojáky v citlivých oblastech hraničících s Ruskem. Na pořadu jednání je také otázka vytvoření protiraketového štítu. Organizace však musí postupovat opatrně, aby zamezila další eskalaci napětí mezi Ruskem a NATO.

 

Britský premiér David Cameron dokazuje, že Velká Británie plní své závazky k NATO. Na dnešním summitu představitelů Severoatlantické aliance ve Varšavě totiž oznámil, že Velká Británie vyšle dalších 3000 vojáků na hranici NATO s Ruskem. Britský deník The Times se domnívá, že oznámení vyvolá pobouření Ruska. Přítomnost vojáků na hranici by měla zamezit porušování dohody Ruska s NATO, avšak nebude trvalé.

 

Britský deník The Guardian informuje, že Jižní Korea a Spojené státy se v reakci na jaderné testy a ohrožování bezpečnosti v regionu ze strany Severní Koreje dohodly o nasazení systému protiraketové obrany THAAD v Jižní Koreji. Obě země nyní určí vhodné umístění systému THAAD, které bude vyhovovat z hlediska ochrany životního prostředí, zdraví a bezpečnosti. Obavy z jaderných testů vzrostly v posledním měsíci, když se KLDR po sérii neúspěšných testů podařilo vyslat raketu středního doletu do vzdálenosti více než 1400 km a ukázalo se, že je schopna zasáhnout i americké vojenské cíle.

 

Nejméně 15 civilistů včetně jednoho dítěte bylo zabito v severozápadní Sýrii v provincii Idleb při zásahu proti džihádistům ze syrské odnože Al-Káidy, která oblast kontroluje od března loňského roku. Francouzský deník Le Figaro upřesňuje, že oblast Idlibu sousedí s Tureckem a je téměř dennodenně ostřelována syrskou armádou a jejím ruským spojencem. Syrská observatoř lidských práv sídlící ve Velké Británii, která informaci zveřejnila, nicméně neupřesnila, zda útok provedla syrská nebo ruská armáda.

 

Slovenský deník SME se zamýšlí nad tím, proč američtí policisté zabíjejí více než jinde a jak často jsou terčem útoku. Americká policie má v sobě předsudky vůči afroameričanům, míní deník, a mladí afroameričané mají větší šanci, že je zastřelí. Za prvních 14 dní roku 2015 například americká policie zabila víc lidí než policie Anglie a Walesu za posledních 24 let. Na Islandu při střetu s policií zahynul za 71 let nezávislosti jediný člověk. Důvodem jsou pravděpodobně zbraně, k nimž mají Američané jednoduchý přístup. Americká policie je také bojovněji orientovaná než evropská a personál tráví více času výcvikem použití síly než školením, jak konflikt deeskalovat. Policie je přitom za nepřiměřený zásah stíhána jen zřídka.

 

Francouzští fotbaloví fanoušci slaví. Včerejší francouzské fotbalové vítězství 2:0 nad Německem podle francouzského deníku Le Monde světové deníky označily za sladkou pomstu. Navzdory předběžným odhadům, a přestože v napínavém semifinálovém utkání dominovali zejména němečtí fotbalisté, Francie nakonec svého souseda poprvé po 58 letech porazila. Autorem obou branek a hrdinou večera se stal útočník Atlético Madrid Antoine Griezmann.

Zahraniční tisk: Policie v USA zabije za dva týdny více lidí než strážníci Anglie a Walesu za 24 let Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.