Zahraniční tisk: Pokračující jednání o Řecku; Pokrytectví EU spojené s přerozdělováním uprchlíků

Světová média dnes 25. června píší o tom, že několik hodin před začátkem summitu Evropské unie se sejde řecký premiér Alexis Tsipras s věřiteli své zadlužené země. Média dále kritizují pokrytectví bruselské iniciativy, která navrhovala přerozdělování afrických a blízkovýchodních běženců do jednotlivých zemí EU. Sliby Unie se rozmělnily v neinformované protesty politiků a celá diskuze se vytratila na úkor řecké krize a možného vystoupení Velké Británie z EU.

Jen několik hodin před začátkem summitu Evropské unie se řecký premiér Alexis Tsipras znovu sejde s věřiteli své zadlužené země, aby se pokusili najít dohodu, která umožní Řecku čerpat další půjčku a odloží stále aktuálnější splátky. Přestože ve středu jednali zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské centrální banky a Evropské komise s řeckou delegací několik hodin, stále přetrvávají neshody o navrhovaných změnách v řeckém DPH, snížených důchodech a převodu dluhu Řecka vůči Evropské centrální bance do balíčku evropských věřitelů. Podle internetového serveru Deutsche Welle se premiér bankrotující země sejde s věřiteli v devět hodin ráno.
 
Týdeník Der Spiegel kritizuje pokrytectví bruselské iniciativy, která navrhovala přerozdělování afrických a blízkovýchodních běženců do jednotlivých zemí Evropské unie. Týdeník od dubnových tragédií ve vodách Středozemního moře podrobně sledoval výstupy politických jednání k tématu a došel k závěru, že původní agenda, předsevzetí a otevřený dialog zcela vyšuměly do ztracena na úkor řecké krize a potenciálního vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Sliby a akceschopnost Unie se rozmělnily v neinformovaných protestech národních politiků a nedostatku vůle vlivných hráčů, píše německý týdeník.
 
Deník The Guardian píše, že britská královna Alžběta II. naznačila během návštěvy Berlína, jakou odpověď zvolí  v britském referendu ohledně případného vystoupení z Evropské unie. Královna varovala před nebezpečím rozdělené Evropy a obyvatele Velké Británie a Německa na slavnostním banketu upozornila, že nemají výhody starého kontinentu považovat za dané. Pozorovatelům neuniklo, že během její řeči pokyvovala i německá kancléřka Angela Merkelová.
 
Zatímco se po chaosu ve francouzském přístavu Calais britská vláda snaží veřejnost uklidnit s tím, že uprchlická krize Velké Británii nehrozí, kontroly na hranicích nejsou nepropustné. Deníku Daily Telegraph poskytl rozhovor súdánský uprchlík Abdul Azíz, který se do Anglie dostal na podvozku kamionu i přes několik hraničních kontrol. Poté, co ve svém úkrytu ujel více než 130 kilometrů z kontinentální Evropy až do městečka Ashford v jihoanglickém Kentu, řekl na parkovacím odpočívadle novinářům, že Anglie je dobrá země a rád by tam studoval na univerzitě.
 
Slovenský deník Pravda informuje všechny milovníky Jadranu o dálničních poplatcích na cestě do Chorvatska, o dopravních předpisech a výši případných pokut. Zároveň ovšem píše i o nižších cenách pohonných hmot a zrychlených trasách po nových dálnicích. Největší provoz bude na silnicích vedoucích k chorvatskému pobřeží podle deníku Pravda na přelomu července a srpna.
Italský deník Corriere della Sera představuje smutný příběh italského podnikatele, který před osmi lety nahlásil úřadům, že ho vydírá místní pobočka mafie Ndrangheta známá jako klan Mancusů. Přestože má podle zákona pětašedesátiletý Salvatore Barbagallo nárok na policejní ochranu a finanční podporu od státu, dodnes nikdo nevyslechl svědky a Barbagallova důlní firma zkrachovala, když si Mancusové důlní zařízení jeho společnosti zabrali. Teď je odkázán na místní charitu. Podle odhadů italského ministerstva vnitra má na ochranu nárok více než osmdesát podobných stěžovatelů, stát od nich ale mnohdy očekává, že si přesun do utajení zaplatí sami. Byrokracie celého procesu další případné stížnosti proti mafii prý jen odrazuje.
 
Nizozemský pravicový populista Geert Wilders ve středu v televizi ukazoval karikatury islámského proroka Mohameda, které letos v americkém Texasu vyprovokovaly extremistu k ozbrojenému útoku na tamní galerii. V rámci pořadu vyhrazeného politickým stranám představil Wilders kresby jako předmět debaty o svobodě slova. Deník Wall Street Journal připomíná, že nizozemský poslanec Strany pro svobodu byl už dříve stíhán za podněcování nenávisti a islámští duchovní nad ním vyhlásili fatwu.
 
Vlny exekucí jsou  hlavním důvodem toho, že celá třetina prázdných a opuštěných evropských domů se nachází ve Španělsku, píše londýnský deník The Times. Madridská vláda zveřejnila statistiky, ze kterých vyplývá, že v zemi je téměř 3,5 milionu prázdných domů a bytových jednotek. Jejich původní obyvatelé se kvůli ekonomické krizi museli vystěhovat.
 
Ruská centrální banka chce letos vydat nové storublové bankovky, které oslavují zábor poloostrova Krym. Podle deníku The Moscow Times se výtvarná podoba bankovek teprve připravuje, ale do konce letošního roku jich do oběhu banka vydá dvacet milionů.
 
Bostonský atentátník Džochar Tsarnajev se před vyslechnutím rozsudku smrti příbuzným obětí omluvil. Soud potvrdil nejvyšší trest za vraždu tří lidí a zranění více než 260 dalšíc. Jednadvacetiletý Čečenec se útoku dopustil s bratrem v dubnu 2013. Jedna z obětí, která při výbuchu nastražených trhavin u cíle bostonského maratonu tehdy přišla o nohu, prohlásila podle agentury Reuters, že teroristické činy mohou děsit, ale zároveň civilisty stmelují, aby drželi víc pohromadě.
Zahraniční tisk: Pokračující jednání o Řecku; Pokrytectví EU spojené s přerozdělováním uprchlíků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.