Zahraniční tisk: Počet uprchlíků v EU se ztrojnásobil; Maďarské ploty proti běžencům neplní účel

Světová média dne 19. srpna píší o tom, že počet uprchlíků, kteří se dostali za hranice Evropské unie, se letos ztrojnásobil. Informovala o tom evropská agentura Frontex. Média si dále všímají maďarské vládě prezidenta Viktora Orbána, jež přiznala, že ploty proti běžencům nesplní účel. Opozice tento krok vyčíslila na 70 milionů eur a celou částku označila za vyhozené peníze.

Evropská agentura Frontex, která monitoruje přeshraniční pohyb imigrantů, oznámila, že počet běženců, kteří letos překročili hranice Evropské unie, se oproti loňsku ztrojnásobil. Agentura proto hodnotí situaci jako nouzovou. Jen v letošním červenci se přes hranice s EU dostalo více než 107 tisíc přistěhovalců. Evropská unie už schválila mimořádné finance na pomoc hraničním zemím v celkové výši 2,6 miliardy eur, vedení Frontex však doporučuje poskytnout další podporu Maďarsku a Řecku. Většina uprchlíků míří do Švédska a Německa, jen Berlín podle serveru Deutsche Welle očekává do konce letošního roku přes 650 tisíc přistěhovalců.
 
Maďarská vláda přemísťuje na jižní hranici se Srbskem tisícovky policistů, kteří mají pomáhat pohraničníkům chránit území před uprchlíky. Vláda premiéra Viktora Orbána zároveň přiznala, že výstavba plotu proti běžencům nesplní účel. Opozice tento krok vyčíslila na 70 milionů eur a celou tuto částku označila za vyhozené peníze. Vedoucí úřadu maďarské vlády János Lazá, zároveň informoval o chystaném mimořádném zasedání kabinetu, které by mělo rozhodnout o dalším zpřísnění podmínek pro uprchlíky mířící do Maďarska. Jak upozorňuje slovenský deník SME, podle novely trestního zákona by jim za nelegální vstup do země mohlo hrozit vězení od tří do čtyř let. 
 
Thajská policie identifikovala atentátníka, který v hinduistickém chrámu v Bangkoku zanechal batoh s trhavinou, jež v pondělí zabila 22 lidí. Na průmyslových kamerách je vidět muž ve žlutém tričku, který posedává na lavičce, při odchodu telefonuje a nechává za sebou černé zavazadlo. Podle britského listu The Guardian je vyšetřování nejrozsáhlejšího atentátu v dějinách země výzvou zejména pro nový kabinet, který se ujal vlády na jaře a sliboval obyvatelům hlavně bezpečnost.
 
Muslimští radikálové z Islámského státu usekli hlavu známému starožitníkovi a historikovi umění v okupované syrské Palmyře. Zohavené tělo dvaaosmdesátiletého Chalída Assada, který spolu se západními experty publikoval knihy o památkách z dob starověkého Říma chráněných organizací UNESCO, vystavili teroristé na jeden z pilířů na hlavním náměstí. Deník USA Today připomíná, že bojovníci samozvaného kalifátu obsadili Palmyru letos v květnu.
 
Řecká vláda začala rozprodávat práva na provozování regionálních letišť. Levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase přistoupil k dalšímu kolu privatizace v rámci dohody o novém záchranném programu. Koncesi na provozování čtrnácti regionálních letišť získá německá společnost Fraport za jednu a čtvrt miliardy eur. Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, mnohé z letišť leží u oblíbených turistických destinací na řeckých ostrovech.
 
Třetí záchranný balík pomoci Řecku ve výši 86 miliard eur včera odsouhlasily parlamenty ve Španělsku, Estonsku i Rakousku. Německý server Deutsche Welle připomíná, že dnes by měli novou půjčku ratifikovat i poslanci německého Bundestagu. Přestože desítky německých konzervativních zákonodárců jsou proti dalším půjčkám Řecku, pozorovatelé tvrdí, že nový balíček bude schválen s pomocí sociálních demokratů, kteří jsou koaličními partnery kabinetu Angely Merkelové.
 
Americká vláda plánuje umístění imigračních úředníků na letiště v britském Manchesteru a Londýně.  Podle deníku Daily Telegraph by tento krok měl zkrátit čekání zejména čtyřem milionům Britů, kteří každoročně navštěvují Spojené státy. Po odbavení ve Velké Británii by se s nimi za oceánem už nakládalo jako s cestujícími na amerických vnitrostátních linkách. Podle některých statistik z minulého měsíce čekali cestující na odbavení na letišti v New Yorku i přes dvě hodiny, dodává deník. Podobná zrychlení cesty s americkými přistěhovaleckými úředníky se plánují i na evropských letištích v Nizozemsku nebo Švédsku.
 
Francouz, který se letos na jaře skrýval v tiskárně na severu Paříže před atentátníky na útěku, teď žaluje francouzské televize a rádia za ohrožení na životě. Lilian Lepere se schoval do skříňky pod umyvadlem v továrně, do které se uchýlili bratří Kouachiové, kteří dva dny předtím stříleli v redakci satirického časopisu Charlie Ebdo. Tři rozhlasové a televizní stanice podle žaloby informovaly o zaměstnanci tiskárny, který zůstal na pracovišti ještě předtím, než policie atentátníky zabila. Mohly tak zavinit prozrazení mužova úkrytu, píše The Guardian.
Zahraniční tisk: Počet uprchlíků v EU se ztrojnásobil; Maďarské ploty proti běžencům neplní účel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Samsung v Soulu s novými telefony zatím neuspěl

    Byznys ·

    Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung u spotřebitelů zatím neuspěl s novými smartphony, které představil minulý týden. Podle agentury Bloomberg po neúspěchu u spotř…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.