Zahraniční tisk: Počet žádostí o azyl v Rakousku klesl o polovinu; nejméně potřebné fórum

Světová média si všímají, že počet žádostí o azyl v Rakousku loni meziročně poklesl o polovinu. Uvedl to rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Oficiální statistiky zatím zveřejněny nebyly. Zahraniční média dále kritizují Světové ekonomické fórum, které začalo ve švýcarském Davosu. Hodnotí ho jako nejméně potřebnou událost na světě. Komentují, že je to nejlepší možná reklama na průměrného populistického politika 21. století.

Švýcarský Davos a světový trend volit idioty, tak svůj komentář nazval slovenský deník SME. Světové ekonomické fórum, které tento týden v Davosu začíná, není příčinou současného populistického odporu, ale symbolizuje neschopnost zapojit průměrné občany, což ovšem tou příčinou opravdu je. Toto tradiční setkání ředitelů, politiků, samozvané světové elity a odborníků na vztahy – přičemž všichni mají na oblecích lyžařské bundy – je tou nejméně potřebnou událostí na světě. Zároveň je to ale nejlepší možná reklama na průměrného populistického politika 21. století – tj. na Trumpa, Le Penovou, Wilderse, Kaczynského či Kotlebu – a na jejich programy, míní slovenský list.

 

V Paříži se včera konala blízkovýchodní mírová konference, na které se však chyběli ti nejdůležitější hráči, tj. zástupci Izraele a Palestiny, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Celkem pětasedmdesát delegací a představitelů mezinárodních organizací, které se této konference účastní, se především snažilo zdůraznit řešení blízkovýchodní krize spočívající ve vytvoření dvou států. Nicméně i francouzským hostitelům bylo jasné, že bez hlavních aktérů žádné konkrétní kroky nelze očekávat. Mírová vyjednávání totiž musí být především vedena bilaterálně, uzavírá švýcarský list.

 

Francie vyzvala budoucího prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa, aby velvyslanectví USA nenechal přemístit do Jeruzaléma, všímá si americký deník The Washington Post. Francouzský ministr zahraničních věcí zahájil včerejší blízkovýchodní mírovou konferenci varováním, že přesun velvyslanectví USA z Tel Avivu do Jeruzaléma by měl v souvislosti s konfliktem mezi Izraelci a Palestinci „nesmírně vážné následky“. Podle francouzského ministra musí prezident USA hledat způsoby, jak přispět k vytvoření mírových podmínek, uzavírá americký list.

 

Velká Británie od včerejška čelí výzvám souvisejícím s jejími vztahy s Bahrajnem, píše britský deník The Guardian. Včera totiž byli v Bahrajnu popraveni tři šíitští muslimové odsouzení ze zabití několika policistů během bombového atentátu v roce 2014. Je to poprvé od roku 2010, kdy se v Bahrajnu popravovalo. A zároveň poprvé od roku 1996, kdy mezi popravenými byli obyvatelé Bahrajnu. Po vykonání poprav se do ulic vydali demonstranti, podle kterých byla doznání odsouzených vynucena mučením. Oficiální vyjádření britského ministerstva zahraničních věcí zatím není k dispozici. Velká Británie se staví proti trestu smrti a snaží se přispívat ke zlepšování stavu lidských práv v Bahrajnu, připomíná britský list.

 

Počet žádostí o azyl v Rakousku meziročně poklesl o polovinu, informuje rakouský deník Der Standard. Z celkové azylové statistiky za rok 2016 vyplývá, že ve srovnání s rokem 2015, který je považován za rok velkého pohybu migrantů, klesl v roce 2016 v Rakousku počet žádostí o azyl o více než polovinu – konkrétně o 52,4 procent. Tyto údaje byly součástí projevu rakouského ministra vnitra Wolfganga Sobotky, oficiálně zatím zveřejněny nebyly. V obou letech většina žadatelů o azyl pocházela především z Afghánistánu, Sýrie a Iráku, připomíná rakouský list.  

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zahraniční tisk: Počet žádostí o azyl v Rakousku klesl o polovinu; nejméně potřebné fórum Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Deset nejnavštěvovanějších měst roku 2016

    Společnost ·

    New York, Londýn a Paříž vábí každý rok davy návštěvníků. Bangkok je ale v uplynulém roce předehnal. Podle globálního indexu vypracovaného společností MasterCard, navš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.