Zahraniční tisk: Po Trumpově návštěvě Putina zesílili boje na Donbasu; Izrael chce podporu Mayové

Světová média dne 6. února informují o tom, že po setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem vzrostl počet výbuchů na Ukrajině. Zahraniční tisk dále píše o tom, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu hodlá kvůli Íránu požádat britskou premiérku Theresu Mayovou o spolupráci. V rámci jednání chce požádat o podpoření tvrdšího postoje vůči Íránu. 

Viceprezident Spojených států amerických Mike Pence se v neděli zastal prezidenta Donalda Trumpa, píše americký deník. Podle amerického viceprezidenta prezident Trump svými osobními poznámkami na adresu federálního soudce, který v pátek zablokoval prezidentův výnos týkající se zákazu vstupu na území USA pro občany sedmi převážně muslimských zemí, neriskoval základní principy rozdělení moci v USA. Podle některých členů Republikánské strany však Trumpovy výroky byly nevhodné, konstatuje americký list.
 
Konflikt v Donbasu pokračuje, píše slovenský deník SME. Obnovení konfliktu souvisí s koketováním mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dále také závisí na vlivu radikála Bannona na amerického prezidenta. Aby opětovné vypuknutí vražedného konfliktu na Ukrajině nebylo vnímáno jako náhodné, všimněme si následující časové osy.
26. ledna zaznamenal monitor z Evropské bezpečnostní agentury OBSE na Ukrajině 420 výbuchů. A dva dny poté, kdy se uskutečnil přátelský rozhovor mezi Donaldem Trumpem a Vladimirem Putinem, konkrétně 31. ledna, počet výbuchů během bleskově narostl na 10 330. Samozřejmě nevíme, o čem si Trump a Putin povídali. Stejně tak nemůžeme s jistotou tvrdit, zda to mělo nebo nemělo přímý vliv na obnovení násilí v Donbasu. Nicméně jistá logika tu je, míní slovenský list.
 
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hodlá kvůli Íránu požádat britskou premiérku Theresu Mayovou o spolupráci, všímá si britský deník The Guardian. Izraelský premiér chce během návštěvy Londýna požádat britskou premiérku, aby podpořila jeho výzvu za tvrdší postoj mezinárodního společenství vůči Íránu. Izraelský premiér v neděli své vládě oznámil, že se „Írán“ stal diplomatickou prioritou, protože premiér Netanjahu vnímá nástup vlády nového amerického prezidenta jako příležitost pro oslabování íránské jaderné dohody, konstatuje britský list.
 
Rumunská vláda v neděl zrušila kontroverzní „antikorupční“ nařízení, ale protesty v Rumunsku stále pokračují, všímá si rakouský deník Der Standard. V neděli večer se v Rumunsku vydalo do ulic několik stovek tisíc demonstrantů. Podle informací z médií se nedělních protivládních demonstrací v celé zemi zúčastnilo přibližně půl milionu obyvatel. Přímo v centru hlavního města Bukurešti se mělo sejít 200 000 až 300 tisíc demonstrantů. Rumunsko v posledních dnech zažilo největší demonstrace od roku 1989. Předseda vládní strany podezírá opozici z plánování pokusu o státní převrat, píše rakouský list.
 
Adrian Hasler i nadále zůstává lichtenštejnským premiérem, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Nedělní parlamentní volby v Lichtenštejnsku sice vyhrála stávající vládní Pokroková občanská strana, ale ve srovnání s předchozími volbami získala méně hlasů. Skutečným vítězem nedělních voleb tak jsou opoziční malé strany. Napětí během včerejších voleb přetrvávalo až do sečtení posledních hlasovacích lístků ze všech jedenácti samosprávných oblastí, uzavírá švýcarský list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Po Trumpově návštěvě Putina zesílili boje na Donbasu; Izrael chce podporu Mayové Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. 3D televize končí, už se nebudou vyrábět

    Tech ·

    Televize s technologií 3D jsou, jak se zdá, za zenitem. Žádné hlavní technologické firmy už nevyrobí televizní soupravu, která by byla schopná ukázat pořady a filmy ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.