Zahraniční tisk: Po útoku v Nice bylo hospitalizováno 50 dětí; Francie zvýší výdaje na obranu

V souvislosti se čtvrtečním útokem v jihofrancouzském městě Nice informují zahraniční média o tom, že při něm bylo hospitalizováno až 50 dětí. Prezident země François Hollande útok označil za teroristický čin a vyhlásil třídenní národní smutek. Francie také plánuje zvýšit výdaje na obranu země, které by měly v roce 2017 činit o 600 milionů euro více. Letos země věnovala na obranu 32 miliard euro.

Světové deníky věnují hlavní pozornost dalšímu teroristickému útoku v jižní Francii. Francouzský prezident François Hollande v reakci na tuto událost prodloužil výjimečný stav, který měl skončit za necelé dva týdny, o další 3 měsíce. 

 

V souvislosti s včerejším útokem v Nice po oslavách státního svátku, při němž po nájezdu kamionu do davu zemřelo nejméně 84 lidí, bylo hospitalizováno také 50 dětí, upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Prezident země François Hollande útok označil za teroristický čin a vyhlásil třídenní národní smutek. Útočník byl zřejmě tuniského původu. Tunisko útok rezolutně odsoudilo a prezident Al-Bádži Quáid as-Sabsí vyzval k solidaritě v boji proti terorismu a vyjádřil Francii upřímnou soustrast.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes navrhl zvýšit spolupráci mezi Američany a Rusy a ukončení terorismu v Sýrii. Kerry o tom měl jednat v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle francouzského týdeníku Le Point Kerry zvažoval  zřízení společného velitelství v Jordánsku, které by koordinovalo letecké útoky proti džihádistickým organizacím. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov nicméně zprávu o posílení spolupráce Ruska a Spojených států popřel s tím, že k reálné spolupráci mezi oběma zeměmi zatím nedochází.

 

Evropské státy v reakci na včerejší útok v Nice zpřísňují bezpečnostní kontroly, píše slovenský deník Pravda. Německá policie zpřísnila kontroly na hranicích s Francií a více policistů bude i na hraničních přechodech, ve vlacích cestujících přes hranice a na mezinárodních letištích. Zvýšená kontrolní opatření na hranicích přijala také Itálie. Italská policie má totiž informace, že útočníci z Nice mohli dále směřovat do Itálie.

 

Teroristický útok v Nice ovlivnil také zvýšení bezpečnostních opatření cyklistického závodu Tour de France, všímá si portál rozhlasové stanice RFI. Největší světové cyklistické klání zabezpečuje více než 23 tisíc policistů. Letos poprvé se na opatřeních podílí také elitní policejní jednotka. Pořadatelé očekávají, že závod bude u silnice sledovat 10 až 12 miliónů diváků. Prefektura departmentu Ardèche na jihu Francie dnešní etapu závodu věnovala obětem včerejšího masakru v Nice.

 

Francie plánuje zvýšit výdaje na obranu země, které by podle prezidenta Françoise Hollanda měly v roce 2017 činit o 600 milionů euro více. V roce 2016 Francie věnovala na obranu 32 miliard euro, upozorňuje portál International Business Times. Podle bývalého francouzského ministra obrany a prezidentského kandidáta Alaina Juppého musí Francie zvýšit výdaje na obranu o 7 miliard v roce 2022, aby dosáhla cíle NATO, kterým jsou výdaje na obranu ve výši dvou procent HDP.

 

Poté, co se nová britská premiérka Theresa Mayová ujala svých funkcí, museli vládu opustit stoupenci bývalého premiéra Davida Camerona. Podle britského deníku The Times se opatření týkalo devíti členů bývalého kabinetu. Vládu musel opustit mimo jiné ministr spravedlnosti Michael Tove, ministryně školství Nicky Morgan nebo ministr financí George Osborne. Do vlády se naopak vrátil bývalý starosta Londýna a zastánce brexitu George Osborne.

 

Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hillary Clintonová vyhlásila válku radikálním džihádistickým skupinám a terorismu. Clintonová považuje za důležitou spolupráci bezpečnostních služeb Ameriky a jejích spojenců a tvrdá diplomatická jednání. Počet teroristických útoků se podle Clintonové zvyšuje také proto, že se svět snaží Islámskému státu vzít jeho území, napsal americký deník USA Today.

Zahraniční tisk: Po útoku v Nice bylo hospitalizováno 50 dětí; Francie zvýší výdaje na obranu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.