Zahraniční tisk: Pluto se může opět stát planetou; Skotsko by se vstupu do EU nemuselo dočkat

Světová média si všímají, že by Pluto mohlo získat status planety zpět. Skupina vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku totiž navrhla novou definici planety. Zahraniční média dále informují o tom, že Skotsko se nemusí dočkat vstupu do Evropské unie ani jako nezávislé. Myslí si to britský ministr pro Skotsko David Mundell. Skotsko by totiž muselo znovu požádat o vstup do unie, a tato procedura nemusí být jednoduchá

Francouzský deník Le Figaro píše, že v Jižní Koreje se v pondělí bude konat poslední soudní stání s prezidentkou Pak Kun-hje, která čelí korupčnímu skandálu. Jihokorejská prezidentka je obviněna z tajné dohody se svou přítelkyní, která se díky podvodům a zneužívání moci měla obohatit o několik desítek milionů dolarů. Prezidentka z rozhodnutí parlamentu opustila své funkce na začátku prosince. Toto rozhodnutí musí ještě potvrdit Ústavní soud. Podle informací Le Figaro by rozhodnutí soudu mohlo být k dispozici 13. března.

 

Jihoafrická republika chtěla odstoupit od římského statutu Mezinárodního trestního soudu (ICC), tamější soud však rozhodnutí odmítl jako protiústavní, všímá si slovenský deník SME. Vláda argumentovala tím, že Mezinárodní soud se dlouhodobě zaměřuje jen na africké státy a ignoruje zločiny v jiných zemích. Tím se podle JAR komplikují snahy o řešení konflikt v Africe. Soudci proto nařídili prezidentu Jacobu Zumovi a zodpovědným ministrům, aby stáhli oficiální oznámení o vystoupení země z  ICC, které už odeslali Organizaci spojených národů.

 

Kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron se včera sešel v Londýně s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Bývalý francouzský ministr hospodářství je zastáncem tvrdého postoje vůči Velké Británii v otázce vyjednávání o brexitu. Macron se podle francouzského portálu France 24 domnívá, že pokud Velká Británie odejde z Evropské unie, nemůže dojít ke zlepšení jejích vztahů se zbývajícími zeměmi Evropy. Británie by neměla podle Macrona mít přístup na jednotný trh, pokud nebude přispívat ze svého rozpočtu.

 

Skotsko bude nuceno opustit Evropskou unii bez ohledu na dohodu Velké Británie o brexitu, domnívá se britský ministr pro Skotsko David Mundell. Skotsko pak bude muset znovu požádat o vstup do unie, a tato procedura nemusí být jednoduchá. Skotská premiérka Nicola Sturgeonová v minulosti vyhrožovala zorganizováním nového referenda o skotské nezávislosti na Velké Británii, pokud britský parlament nebude reprezentovat skotské zájmy, upřesňuje portál Politico.eu.

 

Bývalý britský ministr Chris Bryant řekl na jednání britského parlamentu, že jasný důkaz o vměšování Ruska do britských voleb existuje. Britský deník Independent dále zmiňuje, že Rusko mělo ovlivnit některá rozhodnutí nejvyšší úrovně mající vliv na bezpečnost v Británii. Bryant tímto oznámením reagoval na zprávy o tom, že britské politické strany v roce 2015 požádaly bezpečnostní agentury o pomoc kvůli hackerským útokům během parlamentních voleb.

 

Kritikové amerického prezidenta Donalda Trumpa uvítali jmenování vojenského důstojníka Herberta Raymonda McMastera poradcem Bílého domu pro národní bezpečnost, všímá si britský deník The Times. McMaster nahradí Michaela Flynna, který byl odvolán kvůli tajným diskusím s ruským diplomatem a poskytnutí nepravdivých informací o těchto rozhovorech vicepresidentovi Miku Pencovi.

 

Skupina vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku navrhla novou definici planety. Pluto by tak mohlo získat své postavení zpět. Vědci navrhují intuitivnější definici planety jako kulatého objektu ve vesmíru, který je menší než hvězdy. Dalším argumentem je, že se v minulosti objekty, které přestaly být považovány za planety, dostaly mimo zájem vědeckého bádání. Podle amerického deníku USA Today bylo Pluto objeveno v roce 1930.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Pluto se může opět stát planetou; Skotsko by se vstupu do EU nemuselo dočkat Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Verizon snížil cenu Yahoo o 350 milionů dolarů

    Byznys ·

    Americký telekomunikační operátor Verizon Communications se dohodl s internetovou společností Yahoo na snížení ceny jejich dohody až o 350 milionů dolarů. Informoval o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.