Zahraniční tisk: Plány na uprchlická centra jsou nereálné; Rumuni požadují předčasné volby

Zahraniční média 5. listopadu píší, že plány na vybudování uprchlických center v Řecku nejsou kvůli neshodám evropských politiků reálné. Takzvané hotspoty nemohou řádně fungovat, dokud Evropská unie nedokáže zajistit distribuci legálních uchazečů o azyl do všech členských zemí. Světová média si také všímají protestů v Rumunsku proti tamní vládě. Demonstranti ji obviňují z korupce a po včerejším odstoupení premiéra Viktora Ponty požadují předčasné parlamentní volby.

Protivládní demonstrace v Bukurešti pokračují i po středečním odstoupení premiéra Viktora Ponty. Protesty v hlavním městě, ale i v Constantě nebo Temešváru požadují vypsání předčasných parlamentních voleb. Protesty, které začaly po pátečním požáru v bukurešťském hudebním klubu Kolektiv, při němž zahynulo 32 lidí, se obrátily proti celé vládě. Tu mnozí lidé obviňují z korupce, stejně jako odstupujícího premiéra. Ponta by měl ještě tento měsíc vypovídat ve vyšetřování případu daňových úniků, na kterých se měl podílet ještě jako právník, upozorňuje portál Deutsche Welle.

 

Plány na zbudování uprchlických center, které by už v Řecku usměrnily příliv běženců do Německa a západní Evropy, nejsou kvůli neshodám evropských politiků reálné, píše německý týdeník Der Spiegel. Lucemburského ministra zahraničí Jeana Asselborna, jehož země v současnosti předsedá Evropské unii, při návštěvě řeckého ostrova Lesbos pobouřilo nedostatečné vybavení tamních uprchlických táborů. Nechal se slyšet, že přístup evropských úřadů nedokáže rodinám přistěhovalců zajistit ani ty nejzákladnější potřeby. Der Spiegel ovšem podotýká, že takzvané hotspoty nemohou v Řecku řádně fungovat, dokud Unie nedokáže zajistit distribuci legálních uchazečů o azyl. Jako příklad politických opozičníků uvádí týdeník především italského premiéra Mattea Renziho, který nedávno varoval, že Itálie může bez registrace posílat uprchlíky rovnou na sever.

 

Tisíce britských turistů včera neočekávaně zůstaly v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Podle londýnského deníku The Times pozastavily velké britské aerolinky odlety poté, co britský předseda vlády David Cameron uvedl, že příčinou sobotní havárie ruského letadla nad Sinajským poloostrovem byla zřejmě bomba Islámského státu. Informaci zveřejnily americké zpravodajské služby a britská vláda, která mluví o výbušném zařízení, jež zřejmě teroristé umístili do prostoru motoru. Egyptské úřady mezitím ukončily analýzu zapisovače letových údajů a oznámily, že stroji v téměř deseti kilometrech nad zemí explodoval motor. K odpovědnosti za pád letadla se už přihlásili džihádisté Islámského státu. Egypt ale jejich prohlášení zatím zpochybňuje.

 

Ve Stockholmu a na dalších švédských letištích naopak veškeré lety zastavila silná sluneční bouře, která ovlivnila magnetické pole a na hodinu vyřadila z provozu navigační radary, píše slovenská Pravda s odvoláním na švédský letový úřad.

 

Od začátku občanské války v Sýrii v březnu 2011 zmizelo v zemi na 65 tisíc civilistů, upozorňuje britská organizace pro lidská práva Amnesty International. Podle ní za nezvěstnými stojí především režim prezidenta Bašára Asada, který chce systematickými únosy a vězněním vyděsit rodiny opozice. Atmosféra strachu a nejistoty podporuje i černý trh, na kterém za vypátrání příbuzných platí rodiny desítky tisíc eur. Velice často kvůli tomu prodávají veškerý majetek nebo se zadluží, upozorňuje německý webový portál Deutsche Welle.

 

Nepřiměřené proválečné reakce někdejšího amerického viceprezidenta Dicka Cheyneyho a ministra obrany Donalda Rumsfelda na teroristické útoky z 11. září poškodily pověst Spojených států a zničily kariéru exprezidenta George Bushe mladšího. Tvrdí to nový životopis bývalého prezidenta Georga Bushe seniora, který v Americe vyšel pod názvem Osud a moc: Americká Odysea. Oba jmenovaní politici jednali podle pamětí Bushe staršího příliš nezávisle na prezidentu Bushovi mladším. Kritizovaný viceprezident Cheyney, který ve vládě Bushe staršího sloužil jako ministr obrany, ale zdůrazňuje, že teroristické útoky proti New Yorku a Washingtonu byly hrozivější než japonské napadení Pearl Harbouru za druhé světové války. Jeho vojenská reakce tedy byla zcela adekvátní, cituje Cheyeneyho britský deník The Guardian.

 

Voliči amerického státu Ohio odmítli návrh na legalizaci marihuany, přestože firmy do kampaně za její uzákonění investovaly miliony dolarů v reklamních spotech. Pětašedesát procent hlasujících s legalizací nesouhlasilo - už proto, že podle návrhu zákona mělo získat povolení k výrobě a prodeji konopí pouze deset konkrétních farem. Právě ony podle týdeníku Newsweek reklamy podporující legalizaci částečně sponzorovaly. Ohio by v případě souhlasu bylo prvním státem amerického Středozápadu, který by konopí legalizoval.

 

Americké televizní stanice chystají novou strategii, jak zjistit reakce svých diváků. Společnosti Viacom a Comcast NBC Universal budují v New Yorku studia s obývacími pokoji, ve kterých budou analytici prostřednictvím infračervených kamer studovat biometriku televizního diváka - pohyb jeho očí a grimasy. Zároveň budou mít podle agentury Reuters diváci na kůži připevněné senzory, které mají monitorovat fyzické proměny a jejich mozkovou aktivitu. Dosavadní zpětná vazba producentů a marketérů stála jen na anketách, při kterých diváci častokrát svoje odpovědi cíleně nebo podvědomě zkreslovali.

Zahraniční tisk: Plány na uprchlická centra jsou nereálné; Rumuni požadují předčasné volby Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.