Zahraniční tisk: Pákistánec účast na útoku v Berlíně popírá; Francie dodá Austrálii 12 ponorek

Zahraniční média se věnují zejména pondělnímu útoku na vánočních trzích v Berlíně, kde vjelo nákladní auto do davu lidí. Podezřelý Pákistánec účast na tomto činu popírá. Světová média si dále všímá kontraktu v hodnotě 34,5 miliard euro v rámci něhož dodá Francie 12 ponorek Austrálii. Jde o vůbec největší australskou investici do obrany. 

Francouzský deník Le Figaro píše, že třiadvacetiletý Pákistánec Naved B., který je podezřelý z včerejšího útoku na vánočních trzích v Berlíně, svou účast na tomto činu popírá. V souvislosti s informací, že útočník byl žadatelem o azyl, německé extrémní pravicové strany kritizují kancléřku Angelu Merkelovou za její migrační politiku. Merkelová na tiskové konferenci prohlásila, že je tímto činem, který označila za teroristický, zděšena a šokována, a slíbila, že viník bude nalezen a potrestán, doplnil francouzský deník France Soir.
 
Včerejší střelba na vernisáži v Ankaře posunula rusko-turecké vztahy do další krizové roviny, domnívá se americký deník The New York Times. Útočník, který byl policistou, zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova a pak byl sám zastřelen. Podle některých analytiků však vražda k dalšímu zhoršení rusko-tureckých vztahů nepovede, ale naopak by oba státy mohla sblížit při společném boji proti terorismu. K dokreslení komplikované situace deník připomíná, že obyvatelé Turecka před několika dny protestovali proti ruské podpoře syrské vlády v syrském konfliktu a zabíjení a ničení Aleppa.
 
Turecká policie dnes zadržela muže, který střílel před americkou ambasádou v Ankaře. Při incidentu nebyl nikdo raněn. Americké velvyslanectví, které se v Ankaře nachází přímo naproti Centru moderního umění, kde byl několik hodin před tím zastřelen ruský velvyslanec v Turecku, proto dnes uzavřelo své mise v Ankaře, Istanbulu a v jihotureckém městě Adana. Souvislost obou činu zatím není jasná, dodává slovenský deník Pravda.
 
Francouzský soud včera shledal generální ředitelku Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeovou vinnou z nedbalosti v aféře se schválením výplaty peněz daňových poplatníků kontroverznímu francouzskému podnikateli Bernardu Tapiemu. Bývalé francouzské ministryni financí za záležitost z roku 2008 hrozila pokuta 15 tisíc euro a až jeden rok ve vězení, upozorňuje americký magazín Newsweek. Lagardeová nicméně v této záležitosti nebude trestána ani nebude muset opustit svou funkci generální ředitelky MMF.
 
Podle tureckého deníku Hürriyet Daily news ministři zahraničí Ruska, Turecka a Íránu budou dnes v Moskvě diskutovat o Aleppu a syrské krizi. Rusko chce totiž najít řešení situace v Aleppu i v dalších částech Sýrie. Turecko ostatně pokračuje v diplomatickém úsilí o zajištění evakuace civilistů z Aleppa. Také ruský prezident Vladimir Putin se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem shodl, že v rámci řešení syrské otázky je třeba svolat schůzku zástupců syrského režimu a opozičních skupin v kazašském hlavním městě Astaně.
 
Evropská unie rozšířila ekonomické sankce vůči Rusku do poloviny roku 2017, všímá si portál Politico.eu. Omezení přitom měla skončit k 31. lednu. Důvodem rozhodnutí je, že Rusko neplní podmínky druhé Minské dohody z února 2015 (o příměří mezi zúčastněnými stranami ve válce na východě Ukrajiny). Sankce, které zahrnují mimo jiné i dovoz a vývoz některých energetických zařízení a vojenského materiálu, trvají od roku 2014. Evropská unie Rusko viní z podpory ozbrojených separatistů na východě Ukrajiny.
 
Francie a Austrálie podepsaly kontrakt o hodnotě 34,5 miliard euro na výrobu 12 ponorek Shortfin Baracuda, které vyrobí francouzská společnost DCNS. Jak upozorňuje francouzský deník Le Monde, jde o vůbec největší australskou investici do obrany. Země dohodu uzavřely na období příštích 50 let a svědčí o prohloubení jejich strategického partnerství mimo jiné i v oblasti výměny informací. Výroba ponorek bude zahájena v roce 2022 a první stroje budou spuštěny do vody o osm let později.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Pákistánec účast na útoku v Berlíně popírá; Francie dodá Austrálii 12 ponorek Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

  Byznys ·

  Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

 2. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

  Společnost ·

  Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

 3. Palata: Polská vláda překročila Rubikon

  Společnost ·

  Polsko zažívá největší politickou krizi od roku 1990. Protivládní demonstrace zde začaly v pátek poté, co vládní strana Právo a spravedlnost navrhla omezit novinářům v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.