Zahraniční tisk: Přes Eurotunel se snažilo dostat 2 tisíce uprchlíků; Obviněný Varufakis

Světová média dne 29. července píší o tom, že přes Eurotunel, který propojuje Francii s Velkou Británií, se v noci úterý snažila dostat skupina dvou tisíců běženců. Média si dále všímají toho, že Nejvyšší soud v Řecku doporučil parlamentu prošetřit obvinění bývalého ministra financí Janise Varufakise. Ten měl bez vědomí poslanců domlouvat vznik paralelní měny. 

Ochranka Eurotunelu, který pod Lamanšským průlivem propojuje Francii s Velkou Británií, musela v noci na včerejšek tunel bránit proti nájezdu dvou tisíc běženců. Francouzské ministerstvo vnitra potvrdilo, že mezi půlnocí a šestou hodinou ranní se o násilný vstup do tunelu pokusili běženci, kteří ve francouzském městě Calais táboří už několik měsíců. Podle internetových stránek Deutsche Welle zahynulo minulý měsíc u vstupu do tunelu osm lidí. Tři tisíce přistěhovalců, kteří táboří na francouzské straně Eurotunelu, pocházejí převážně z Eritreje, Etiopie, Súdánu a Afghánistánu. Do Anglie se zjevně chtějí dostat za každou cenu.
 
Nejvyšší soud v Řecku doporučil parlamentu prošetřit obvinění bývalého ministra financí Janise  Varufakise, který se měl dopustit zrádného jednání, když bez vědomí poslanců domlouval vznik paralelní měny. Ta měla podle jeho plánů Řecku v časech krize umožnit snazší odchod z eurozóny. Britský deník Daily Telegraph připomíná, že bývalý ministr, na kterého podala k soudu stížnost opozice, má poslaneckou imunitu. Té ho však může parlament zbavit.
 
I přes upozornění spojenců pokračovala v úterý turecká armáda v bombardování Kurdů v Iráku. Na včerejším mimořádném zasedání členských zemí NATO podpořila Severoatlantická aliance vzdušnou ofenzivu Turecka proti jednotkám takzvaného Islámského státu v Iráku. Generální tajemník aliance Jens Stoltenberg mluvil o solidaritě NATO s tureckým bojem proti terorismu. Spojenci nicméně Turecko upozornili, aby ve svých cílených náletech na pozice v Iráku rozlišovalo mezi  jednotkami Islámského státu a místními Kurdy. To ovšem turecké stíhací letouny podle londýnského deníku The Times ani několik hodin po schůzce nejvyšších představitelů NATO nerespektovaly.
 
Německá vláda se snaží příliv přistěhovalců do země korigovat mimo jiné i rozšířením počtu států, které označuje za bezpečnou zemi původu - tedy zemi, jejímž obyvatelům nehrozí přímé nebezpečí například ve spojitosti v válečným konfliktem. Už loni se proto omezily azylové možnosti pro občany ze Srbska, Bosny a Hercegoviny nebo Makedonie. Nyní by bavorská koaliční strana – konzervativní Křesťanská sociální unie CSU - chtěla na seznam připojit další tři balkánské země :  Albánii, Kosovo a Černou horu. Zatímco se politici ve spolkové vládě dohadují o účinnosti podobných opatření, bavorská zemská vláda už minulý týden odsouhlasila zřízení příhraničních center, která urychlí deportace Balkánců z Německa. Pokud by azylový systém spolkových zemí nedokázal rychle posoudit a odmítnout jejich žádosti, nedostalo by se na mnohem naléhavější případy z válečných zón v Iráku a Sýrii, píše Deutsche Welle.
 
Mikroblogová sociální síť Twitter oznámila, že nárůst počtu jejích uživatelů se poprvé od roku 2013, kdy vstoupila na burzu, výrazně zpomalil. V prvním čtvrtletí letošního roku užívalo Twitter v mobilních telefonech a dalších počítačových zařízeních celkem 302 milionů lidí. Ve druhém čtvrtletí přibyly jen dva miliony uživatelů. Po zveřejnění hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí včera akcie společnosti ztratily jedenáct procent hodnoty, píše agentura Reuters.
 
Ruský prezident Vladimir Putin zvažuje, že po deseti letech osobně osloví Valné shromáždění Organizace spojených národů. Naposledy tak podle deníku The Moscow Times učinil v roce 2005. Přestože prezidentův mluvčí Dmitrij Peskov Putinovo vystoupení na záříjovém zasedání v New Yorku ještě nepotvrdil, po ruském prezidentovi je zřejmě na pořadu dne ukrajinský prezident Porošenko a jeho běloruský protějšek Lukašenko. Deník ovšem poukazuje na to, že pořadí a účast řečníků se může i několik týdnů před zasedáním ještě změnit.
 
Americkému ostrovnímu státu Portoriko hrozí podle ekonomů hospodářský kolaps. Britský deník The Independent upozorňuje, že skupina bývalých expertů Mezinárodního měnového fondu radí současné vládě zvýšit daně, omezit podporu zdravotnictví a uzavřít školy. Jen tak mohou zahraniční věřitelé a investoři získat zpátky část ze sedmdesáti miliard, které ostrovnímu státu v Karibském moři půjčili. Poradci Portorika vycházeli z dat, podle kterých se státní výdaje na vzdělání za posledních deset let zvýšily o 39 procent, zatímco počet žáků ve školách se o čtvrtinu snížil.
 
Armáda v Peru osvobodila skoro 40 rukojmích, které před pětadvaceti lety unesla do horských průsmyků v Andách marxistická povstalecká skupina Světlá stezka. Podle deníku The Guardian se jednalo o třináct dospělých a šestadvacet dětí, které se všechny už narodily rukojmím v zajetí. Ministerstvo vnitra oznámilo, že jejich matky byly častokrát obětmi znásilnění. Někteří z rukojmích byli na zajetí tak zvyklí, že s vojáky nechtěli hned odejít. Zásahu v zalesněném terénu se účastnilo na sto dvacet vojáků ve čtyřech vrtulnících.

 

Zahraniční tisk: Přes Eurotunel se snažilo dostat 2 tisíce uprchlíků; Obviněný Varufakis Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.