Zahraniční tisk: Předseda republikánů nepodpoří Trumpa; Číňané skupují pozemky v Košicích

Světová média dne 6. května píší o tom, že předseda amerických republikánů Paul Ryan nepodpoří vítězného kandidáta strany Donalda Trumpa v kampani na prezidenta Spojených států. Tisk dále píše, že čínští investoři začali skupovat pozemky v oblasti slovenských Košic.

Předseda amerických republikánů v Kongresu oznámil, že nepodpoří vítězného kandidáta strany Donalda Trumpa v kampani na prezidenta USA. Paul Ryan v televizním rozhovoru prohlásil, že tento uchazeč nedisponuje kvalitami, které jsou pro úřad prvního muže potřebné a stále ještě má svoje rezervy. Newyorský miliardář Trump v reakci na adresu prvního muže Republikánské  strany okamžitě prohlásil to samé, podotýká webový portál Deutsche Welle.
 
Americký prezident Barack Obama zahájil boj proti mezinárodním společnostem, které pomocí offshorových fondů neplatí ve Spojených státech daně. Jak uvádí britský deník The Guardian, prezident tak reaguje na zveřejnění takzvaných Panamských dokumentů v uplynulém měsíci a na obří úniky korporátní daně.
 
Slovenský deník SME v komentáři tvrdí, že v oblasti Košic začali skupovat pozemky čínští investoři. To údajně souvisí s prodejem americké firmy US Steel, která momentálně spravuje košické železárny. Autor komentáře se ptá, do jaké míry je čínský investor v souladu s bezpečnostní politikou slovenského státu.
 
Při vojenském náletu v Sýrii byl zasažen uprchlický tábor nedaleko turecké hranice a jeho následkem zahynulo 28 lidí. Syrské pozorovatelské centrum v Británii oznámilo, že zatím není jasné, kdo útok proti táboru u města Sarmadá na severozápadě provincie Idlíb podnikl. Na místě náletu nicméně zasahovali záchranáři i hasiči, upozorňuje slovenský deník Pravda.
 
Stárnoucí populaci je třeba vyjít vstříc, myslí si největší britský společnost poskytující hypotéky. Společnost Halifax se proto rozhodla prodloužit úvěrové kalendáře ze 75 do 80 let klientova věku. Nová účetní schémata oznámí finanční ústav až příští týden, deník The Times nicméně Britům nové podmínky avizuje už dnes.
 
Turecká vládnoucí strana Sprevedlnost a pokrok chystá mimořádný kongres, na kterém současný premiér Ahmet Davutoglu zřejmě odstoupí z vedení strany. Webový portál Deutsche Welle upozorňuje, že jeho vztahy s prezidentem Erdoganem byly v posledních týdnech velmi napjaté. Kongres se má konat 22. května a zpráva upozorňuje, že podle tureckých pravidel musí být tureckým premiérem předseda vládnoucí strany. Tudíž se očekává i změna premiéra.
 
Ruské ministerstvo financí čerpalo minulý měsíc pět miliard dolarů z rezervního fondu, aby vyrovnalo svůj deficit ve státním rozpočtu. Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, ministerstvo doufá, že v letošním roce udrží rozpočtový deficit pod hranicí tří procent hrubého domácího produktu.
 
Ruský rozhlasový novinář Alexander Rubtsov byl ve svém moskevském bytě nalezen mrtvý. Pětatřicetiletého editora agentury Nacionalnaja služby novosti ubodal tento týden neznámý pachatel, o pravoslavných Velikonocích ho v bytě objevila jeho matka. Jak uvádí moskevský deník The Moscow Times, Rubtsov v minulých letech moderoval rozhlasové pořady na několika soukromých rozhlasových stanicích.
 
Bývalá americká ministryně zahraničí a kandidátka na prezidentku v Bílém domě Hillary Clintonová bude Federální bezpečnostní službou FBI vyslýchána kvůli svému zacházení s elektronickou poštou. Londýnská agentura Reuters upozorňuje, že si v úřadu šéfky diplomacie nechala posílat pracovní mejly na soukromou adresu, což americký zákon úředníkům zakazuje. Další podrobnosti pravděpodobně zveřejní televizní stanice CNN.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Předseda republikánů nepodpoří Trumpa; Číňané skupují pozemky v Košicích Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.