Zahraniční tisk: Palmýra zpět v rukou IS; Guterrez složí přísahu generálního tajemníka OSN

Světová média píší o tom, že více než 4 tisíce bojovníků Islámského státu (IS) v neděli dobylo zpět syrské město Palmýra. Teroristé byli údajně vyzbrojeni tanky i těžkou vojenskou technikou z oblasti města Rakka, kde se přestalo bojovat minulý týden. Zahraniční média si dále všímají, že bývalý portugalský premiér Antonio Guterres dnes před zástupci členských zemí OSN složí přísahu na post generálního tajemníka. Funkce se ujme od 1. ledna příštího roku.

Španělský deník El País připomíná včerejší 70. výročí založení UNICEF. Dětský fond založila Organizace spojených národů roku 1946 na pomoc dětem jakožto hlavním obětem druhé světové války. V době založení fondu UNICEF byly největšími problémy bída a hlad. 70 let poté jsou sice jména dětí jiná, ale fond řeší stále stejné problémy milionů dětí, jako je násilí, chudoba, opuštěnost a exil. UNICEF se stal stálou součástí OSN v roce 1953.

 

Více než 4 tisíce bojovníků Islámského státu včera dobylo zpět syrské město Palmýra. Podle ruského portálu Russia Today byli teroristé vyzbrojeni tanky i těžkou vojenskou technikou z oblasti města Rakka, kde se přestalo bojovat minulý týden. Islámský stát již Palmýru obsadil v roce 2015, avšak letos v březnu jednotky syrské vlády s ruskou leteckou podporou město osvobodily. V noci na sobotu syrská armáda a ruské letectvo odrazily několik útoků, při nichž zabili tři stovky džihádistů.

 

Americký deník Washington Times píše, že ministerstvo obrany Spojených států vyslalo do Sýrie dalších 200 vojáků speciálních sil na podporu při dobývání samozvaného hlavního města Islámského státu Rakky. Celkově se tak v současnosti v Sýrii nachází 500 amerických vojáků, a to i se třemi stovkami vojáků, kteří poskytují poradenství a školení syrským demokratickým silám provádějícím útoky na Rakku. Američtí vojáci by v Sýrii měli zajistit úspěch operací proti Islámskému státu v Rakce.

 

Turecký deník Hürriyet Daily News bilancuje teroristické útoky na tureckém území v roce 2016. Při atentátech přisuzovaných Islámskému státu nebo Kurdské straně pracujících za uplynulý rok zemřelo více než 272 lidí. Naposledy o tomto víkendu v Istanbulu útočnici při dvojitém sebevražedném útoku na fotbalovém stadiónu zabili nejméně 44 lidí, většinou policistů, a 155 dalších zranili. Tisíce Turků vyšly na protest proti násilí do ulic.

 

K sobotnímu dvojitému sebevražednému útoku v istanbulské čtvrti Besiktas a v přilehlém parku Macka se na své internetové stránce přihlásila skupina Sokoli osvobození Kurdistánu. Informuje o tom francouzský deník Le Monde. Skupina je napojena na Kurdskou stranu pracujících. Některé z obětí atentátu byly pohřbeny při vojenském pohřbu. Turecko zakázalo publikovat záběry z míst útoků. V souvislosti s vyšetřováním bylo zatčeno 13 osob.

 

Bývalý portugalský premiér Antonio Guterres se 1. ledna příštího roku na pět let ujme funkce generálního tajemníka Organizace spojených národů, připomíná portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Guterrez dnes před zástupci 193 členských zemí OSN složí přísahu a po odstupujícím Pan Ki-munovi se stane desátým mužem v čele organizace, vůči níž v poslední době sílí kritika, a to především kvůli neschopnosti najít řešení syrské krize.

 

Slovenský deník Pravda informuje, že Evropská unie a Kuba podepsaly historickou dohodu o dialogu a spolupráci. Podle šéfky unijní diplomacie Federiky Mogheriniové je to poprvé, co Kuba a unie formalizovaly právní rámec vzájemných vztahů, a unie v současnosti přestává uplatňovat svoji společnou pozici z roku 1996, kterou se doposud vzájemné vztahy řídily. Překážkou rozvoje obchodní spolupráce unie s Kubou je současná hospodářská a finanční blokáda ze strany Spojených států.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Palmýra zpět v rukou IS; Guterrez složí přísahu generálního tajemníka OSN Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.