Zahraniční tisk: Palestince nezajímají izraelské volby; Ruská anexe Krymu vyvolala ve světě strach

Světová média 17. března informují o tom, že Palestinci v souvislosti s dnešními volbami v Izraeli nevykazují žádné známky nadšení, ani naděje. Vypadá to, že téměř nikoho nezajímá, kdo volby vyhraje. Dále se zmiňují o tom, že anexe Krymu vyvolala u ruské veřejnosti pocit hrdosti, zatímco do zbytku světa přinesla strach.

Proč Palestince nezajímají dnešní volby v Izraeli? Na tuto otázku hledá odpověď britský deník The Guardian. Palestinci v souvislosti s dnešními volbami v Izraeli nevykazují žádné známky nadšení, ani naděje. Vypadá to, že téměř nikoho nezajímá, kdo volby vyhraje. Dnešní izraelské volby se konají v době, která je pro Palestince velmi obtížná. Izrael od letošního ledna zadržuje přes 100 milionů amerických dolarů, které každý měsíc jménem Palestinské autonomie vybírá na daních. Tato skutečnost má devastující účinky na palestinskou ekonomiku. Konfiskace pozemků a rozšiřování židovských osad pokračuje i nadále, podobně jako mučení zadržených osob či případy žhářských útoků na náboženské budovy v Jeruzalémě a v oblasti Západního břehu Jordánu. Palestinci se nyní snaží soustředit na právní záležitosti a na budování mezinárodní podpory, informuje britský The Guardian.

U ruské veřejnosti vyvolala anexe Krymu pocit hrdosti, zatímco do zbytku světa přinesla strach, píše v souvislosti s ročním výročím Krymské krize slovenský deník SME. Jen co skončily Zimní olympijské hry v Soči, sledoval celý svět se zatajeným dechem absolutně nesportovní chování v disciplíně, kterou Evropa považovala za dávno zapomenutou: zabrání území jiného státu. Nebývalou popularitu přinesla anexe Krymu Vladimiru Putinovi, který v těchto dnech navíc prohlásil, že během Krymské krize uvažoval o tom, že v případě potřeby použije atomové zbraně. Pro zbytek světa však z Krymu plynou pouze negativa – konflikt na východě Ukrajiny, kde zemřely tisíce lidí, sankce, které způsobily ekonomické ztráty Rusku, ale i západním státům. A studená válka, která opět straší svět, uzavírá slovenský list.

 

Vladimir Putin je opět tady, píše rakouský deník Der Standard. Po deseti dnech, během nichž se ruský prezident Vladimir Putin ani jednou neobjevil na veřejnosti, a které byly plné divokých spekulacích týkajících se jeho „zmizení“, se Vladimir Putin včera opět ukázal před novináři. Stalo se tak u příležitosti setkání s kyrgyzským prezidentem Almazbekem Atambajevem, píše rakouský Der Standard.

 

Události v mezinárodní politice mají zcela nepochybně svou vlastní interní logiku, píše ruský deník Moscow Times. Jistě proto není náhoda, že se Moskva rozhodla odstoupit od Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě právě teď. Toto rozhodnutí je důkazem toho, že se mílovými kroky blíží nová Studená válka, míní ruský list. Při pohledu zpět do historie je jasné, že se Rusku podařilo dosáhnout jistých vojenských výhod tím, že v minulosti odmítalo plnit Smlouvu o konvenčních ozbrojených silách v Evropě. Právě neplnění smlouvy totiž Moskvě umožnilo rozmístit ruské vojenské jednotky na Krymu a na rusko-ukrajinské hranici, míní ruský Moscow Times.

 

Během posledního dne před konáním parlamentních voleb se izraelský premiér Benjamin Netanjahu nechal slyšet, že dokud bude vykonávat funkci izraelského premiéra, tak žádný nezávislý palestinský stát nevznikne, všímá si americký deník The Washington Post. Prohlášení, které izraelský premiér učinil před televizními kamerami, je v rozporu s jeho dřívějšími tvrzeními o podpoře vzniku svrchovaného palestinského státu, byť s výhradami a pouze po předchozím vyjednávání, připomíná americký list.

 

 

Zahraniční tisk: Palestince nezajímají izraelské volby; Ruská anexe Krymu vyvolala ve světě strach Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Lufthansa se připravuje na další stávku pilotů

  Byznys ·

  Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) vyzývá své členy ze společnosti Lufthansa k celodenní stávce. Stávka, která má začít o půlnoci z úterý na střed…

 2. Ryanair bude létat přes Atlantik

  Byznys ·

  Správní rada irských nízkonákladových aerolinek Ryanair schválila plány na zahájení letů přes Atlantský oceán. Firma však současně upozornila, že bude trvat nejméně čt…

 3. Putin se poprvé po 11 dnech objevil na veřejnosti

  Společnost ·

  Ruský prezident Vladimir Putin po jedenácti dnech vystoupil na veřejnosti v Petrohradě před Konstantinovým palácem při příležitosti návštěvy kyrgyzského prezidenta Alm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.