Zahraniční tisk: Otázkou znovuzavedení trestu smrti v Turecku se má zabývat parlament

Zahraniční média se nadále věnují pátečnímu neúspěšnému pokusu o převrat v Turecku. Ten mimo jiné vyvolal i debatu o znovuzavedení trestu smrti. Tamní parlament se touto otázkou podle premiéra Binaliho Yıldırıma má zabývat. V souvislosti se zmařeným pučem dále očekává Řecko nárůst počtu migrantů.

Po teroristických útocích z poslední doby Francie zvažuje prodloužení výjimečného stavu o další tři měsíce. Jak uvádí magazín Le Point, politické klima v zemi je velmi napjaté a pravicové strany požadují tvrdší opatření proti terorismu. O opatřeních navrhovaných Republikánskou stranou bude dnes hlasovat Národní shromáždění a poté i vláda. Francouzský prezident François Hollande veřejnost ujišťuje, že k ochraně republiky a demokracie uplatní veškeré prostředky právního státu.

 

Organizace Islámský stát se dnes přihlásila k včerejšímu večernímu útoku v regionálním vlaku na jihu Německa. Sedmnáctiletý afghánský mladík, který nožem a sekerou zranil 4 spolucestující, byl při zásahu speciální jednotkou zastřelen. Mladík přišel do Německa před dvěma lety sám a požádal zde o azyl. Policie v jeho pokoji našla vlajku Islámského státu. Pokud se prokáže džihádistický motiv jeho činu, dojde v Německu k oživení debaty o velkorysé politice otevřených dveří vzhledem k uprchlíkům prosazované kancléřkou Angelou Merkelovou, poznamenává francouzský portál France24.
 

Americký deník Washington Post píše, že světová antidopingová agentura WADA doporučuje zakázat ruským sportovcům účast na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Agentura, která hlídá nedovolené užívání účinných látek u sportovců, obvinila ruskou vládu ze spoluviny v rozsáhlém dopingu v několika olympijských disciplínách a doporučila, aby ruským sportovcům byla zakázána účast na Letních olympijských hrách, která v Brazilském hlavním městě začnou již za měsíc. Ruský olympijský výbor však zprávu WADA zpochybňuje a požaduje další vyšetřování, doplňuje slovenský deník Pravda.

 

Podle amerického deníku USA Today Turecko viní z pátečního neúspěšného pokusu o převrat Spojené státy. Důvodem je hlavně to, že Amerika poskytla v roce 1999 azyl tureckému muslimskému duchovnímu Fethulláhovi Gülenovi, jehož označil turecký prezident Erdogan za strůjce převratu a žádá o jeho vydání. Spojené státy požadují od Turecka důkaz o Gülenově spoluúčasti na puči. Situace eskaluje napětí mezi oběma zeměmi, jejichž ministři zahraničí budou podle tureckého deníku Hürriyet Daily News o ní jednat tento týden.

 

Páteční neúspěšný pokus o převrat v Turecku vyvolal debatu veřejnosti o znovuzavedení trestu smrti, všímá si turecký deník Hürriyet Daily News. Turecký premiér Binali Yıldırım včera připustil, že vzhledem k tomu, že je to vůle lidu, otázkou by se měl zabývat parlament. V neděli znovuzavedení trestu smrti navrhoval i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Ten mimo jiné řekl, že ti, kteří státní převrat zahájili, by měli být potrestáni. Zavedení trestu smrti by však Turecku mohlo zamezit dlouho očekávaný přístup do Evropské unie, poznamenává francouzský deník Le Monde.

 

Byl terorista z Nice skutečně bojovníkem Islámského státu, ptá se americký portál International Business Times. Francouzský ministr vnitra Bernard Cazneuve uvedl, že důkaz o napojení jedenatřicetiletého Tunisana Mohameda Lahouaieje Bouhlela policie zatím nenašla. Přestože se Islámský stát prostřednictvím tiskové agentury Amak k atentátu přihlásil, odborníci o věrohodnosti tohoto tvrzení pochybují, protože Bouhlel nebyl nábožensky založený a před masakrem s ISIS nekomunikoval. V reakci na útok požaduje francouzská pravicová strana Národní fronta omezení imigrace.

 

V souvislosti se zmařeným pučem v Turecku očekává Řecko nárůst počtu migrantů, kteří by se mohli pokusit překonat Egejské moře. Slovenský deník Pravda upřesnil, že o emigraci by totiž mohli uvažovat i Turci. Počet uprchlíků se přitom v Řecku výrazně snížil v březnu po uzavření dohody Evropské unie a Turecka o omezení migrace. Rostou totiž obavy, že by Ankara mohla dohodu jednostranně vypovědět. Turci, kteří již zemi hromadně opouštěli po vojenském puči v  roce 1980, by si jako svou cílovou zemi mohli vybírat především Německo, kde již početná turecká komunita žije.

Zahraniční tisk: Otázkou znovuzavedení trestu smrti v Turecku se má zabývat parlament Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR provedla zkoušku trojice balistických raket

    Společnost ·

    Severní Korea dnes podle informací Jižní Koreje opět provedla zkoušku balistických raket. Soulu tvrdí, že KLDR odpálila trojici střel, které dopadly po 500 až 600 kilo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.