Zahraniční tisk: OSN hrozí KLDR novými sankcemi; IS hrozí útoky na věznice v Saúdské Arábii

Světová média píší 7. ledna o tom, že Rada bezpečnosti OSN zvažuje nová sankční opatření vůči Severní Koreji. Reaguje tak na včerejší severokorejské testování vodíkové bomby. Zahraniční tisk dále informuje, že se teroristické hnutí Islámský stát (IS) chce pomstít Saúdské Arábii za uvěznění tisíců jeho sympatizantů. IS hrozí útoky na saúdskoarabská vězeňská zařízení s cílem svoje stoupence osvobodit.

Německá policie vyslýchá pět podezřelých, kteří měli v Kolíně nad Rýnem páchat na Silvestra trestnou činnost. Policejní mluvčí však upozorňuje, že byli zadrženi v souvislosti s kapesními krádežemi, a ne se sexuálním obtěžováním. Celkově bylo z oslav v Kolíně nad Rýnem hlášeno 106 incidentů. Tři čtvrtiny se týkají pohlavního obtěžování. Podle portálu Deutsche Welle policie nekomentovala, zda zadržení podezřelí patřili k uprchlíkům, německé ministerstvo vnitra nicméně přistěhovalce varovalo před zpřísněním pravidel a deportacemi. Podle německých právníků jsou šance na identifikaci a dopadení mužů, kteří na konci roku osahávali ženy u hlavního nádraží v Kolíně nad Rýnem nulové.

 

Přestože američtí experti pochybují o deklarované vyspělosti severokorejské vodíkové bomby, kterou měla Kimova armáda testovat v podzemí, hrozí Severní Koreji rozšíření ekonomických sankcí. Rada bezpečnosti OSN, která už po testech v roce 2006 a 2013 vydala rezoluce o hospodářské blokádě, oznámila že bude pracovat na nových opatřeních, uvádí agentura Reuters.

 

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov veřejně vyhrožuje příbuzným čečenských aktivistů v zahraničí, kteří na demonstracích ve Vídni a v Oslu kritizovali vládu v Grozném a ruského prezidenta Putina, který je jejím spojencem. Princip kolektivní viny není podle portálu Rádia Svobodná Evropa / Rádia Svoboda v této části bývalého Sovětského svazu ničím novým, Kadyrov nicméně zašel podle rádia přliš daleko, když řekl, že zjistí z jakých rodin jeho kritici pocházejí. Chce totiž na příbuzné emigrantů tlačit, aby jejich rodinní příslušníci s kritikou skoncovali, protože sám vyznává princip, že bratr je za svého bratra zodpovědný. V Rakousku a Norsku protestovaly v posledních dvou týdnech proti Kadyrovovi asi tři stovky čečenských emigrantů.

 

Týdeník Der Spiegel poukazuje na pomalou implementaci zákona, který v Německu od loňského května zavazuje státní i soukromé firmy, aby dozorčí rady obsazovaly ze třiceti procent ženami. Přestože se o požadavku na rovnost příležitostí vědělo už dva roky předem, 17 procent z největší stovky firem nemá v dozorčích radách vůbec žádné ženy dosazené akcionáři. Namísto požadovaných 30 procent mají ženy ve vedení německých společností podíl zhruba třiadvacet procent. Zavedení nové legislativy a velká předsevzetí zvýšila podíl žen ve vedení firem jen o 1,8 procenta.

 

Estonci a Finové podepsali memorandum o zlepšení dopravního spojení. Na jeho základě se budou snažit o výstavbu podmořského tunelu, který by propojil Helsinky s Tallinnem. Tunel pro vysokorychlostní vlaky by byl šedesát až devadesát kilometrů dlouhý a podle slovenského deníku SME by zkrátil cestu v obou směrech až o třicet minut. V obou hlavních městech dohromady žije půldruhého milionu lidí a desítky tisíc Estonců dojíždějí do práce ve Finsku trajektem, což trvá devadesát minut až dvě hodiny.

 

Už podruhé v tomto týdnu se na světových trzích přestaly obchodovat čínské akcie poté, co za půl hodiny jejich cena klesla o sedm procent. Britský deník The Guardian uvádí, že čínské úřady proto pozastavily obchodování s cennými papíry a nečekaně připustily oslabení čínského juanu. Finanční experti deníku tvrdí, že čínské akcie jsou obecně nadhodnocené a Čína tak do roku 2016 nevykročila zrovna šťastně.

 

Teroristé z takvaného Islámského státu hrozí útoky na věznice v Saúdské Arábii. Mezi sedmačtyřiceti vězni, které nechal Rijád o víkendu popravit, bylo více než čtyřicet lidí odsouzených za teroristické činy. Přestože patřili k Al-Káidě, obě jindy znesvářené teroristické skupiny sjednocuje nenávist vůči Saúdské Arábii. Podle agentury Reuters chtějí popravené sympatizanty pomstít a především osvobodit ostatní. Podle některých odhadů poslal saúdský režim do vězení tisíce teroristických sympatizantů.

 

Prokuratura v Los Angeles odmítla obžalovat proslulého komika Billa Cosbyho kvůli dvěma incidentům z roku 1965 a 2008, při kterých měl podle trestního oznámení pohlavně zneužit dvě ženy. Podle hlavního žalobce se na první případ vztahuje promlčecí lhůta a ve druhém není dost důkazního materiálu, dodává agentura Reuters.

 

Vatikánu kritizoval obálku výročního vydání satirického magazínu Charlie Hebdo, které má připomenout rok od útoku, při kterém teroristé vraždili v pařížské redakci tohoto časopisu. Na obálce je karikatura Boha, který nese samopal a titulek hlavního článku zní:  „Rok utekl a vrah je pořád na útěku.“ Britský deník The Independent cituje vatikánská média, podle kterých taková obálka nerespektuje náboženskou víru.

 

Na oficiálních webových stránkách Mezinárodní fotbalové federace FIFA se předčasně objevily výsledky ankety Zlatý míč. Titul nejlepšího fotbalisty za rok 2015 podle nich získá Lionel Messi z Barcelony. Jméno vítěze čtyři dny před slavnostním vyhlášením nedopatřením oznámila agentura, která galavečer a předávání cen organizuje, uvádí slovenská Pravda.

Zahraniční tisk: OSN hrozí KLDR novými sankcemi; IS hrozí útoky na věznice v Saúdské Arábii Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.