Zahraniční tisk: Odposlechy ruských obyvatel; Brazilci protestují proti novému prezidentovi

Světová média dne 17. května informují o tom, že během deseti let ruská vláda odposlouchávala nejméně šest procent svých obyvatel. Zahraniční tisk si dále všímá, že desetitisíce Brazilců demonstrují proti úřadujícímu brazilskému prezidentovi Michelu Temerovi.

Po pípnutí zanechte vzkaz, tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. I kdyby Jamala zazpívala návod na použití v tatarštině, publikum by vzkaz určitě hledalo. Eurovize každoročně zápasí s pašováním politických odkazů. Podle stanov Eurovize nelze během soutěže propagovat konkrétní značku, instituci, nebo politickou věc. Nejrůznějším vášním chtěli pořadatelé předejít zákazem vlajek neuznaných států a rozhněvaných etnik. Přesto však museli pořadatelé napomenout Arménku za použití vlajky Náhorního Karabachu, který je předmětem dlouholetého sporu s Ázerbájdžánem. Citlivé Rusko zase zachytilo během vystoupení svého kandidáta frenetické mávání duhovými vlajkami. Pořadatelé dělají, co mohou – nebo to alespoň předstírají. Loni tak například museli Arméni přejmenovat píseň vyzývající k uznání genocidy – neodolali totiž možnosti upozornit na toto smutné stoleté výročí, připomíná slovenský list.

 

Nejméně 6 procent obyvatel Ruska bylo v určitém okamžiku v průběhu posledních devíti let sledováno vládou, informuje ruský deník Moscow Times. Tyto skutečnosti vyplývají ze zprávy, kterou včera zveřejnili lidskoprávní aktivisté. Ve zprávě se uvádí, že ruský Nejvyšší soud obdržel mezi lety 2007 až 2015 více než 4,6 milionu žádostí o povolení odposlechu telefonních hovorů a téměř 97 procentům těchto žádostí bylo vyhověno. Pokud se každý odposlech týkal hovoru minimálně dvou osob, vycházejí aktivisté z předpokladu, že během daného období bylo sledováno přes 8,5 milionu osob, konstatuje ruský Moscow Times.

 

Francouzské úřady vyšetřují v souvislosti s olympijskými hrami, které se mají v roce 2020 konat v Tokiu, platby připsané na tajný bankovní účet, všímá si britský deník The Guardian. Japonský premiér Šinzó Abe přislíbil, že bude s příslušnými francouzskými úřady plně spolupracovat. Platby údajně měly zajistit, že se letní olympijské hry v roce 2020 budou konat právě v Tokiu, informuje britský The Guardian.

 

Bude se po brexitu dál Země otáčet kolem Slunce? Ptá se německý deník Frankfurter Allgemeine. Za pět týdnů se obyvatelé britských ostrovů rozhodnou, jestli jejich země zůstane členským státem Evropské unie či nikoliv. Odchod z Evropské unie by měl závažné následky – ale jaké přesně? ptá se německý list. Nejdůležitějším dnem dnešního roku tak bude čtvrtek. Bude to čtvrtek 23. června – a nebude to den, kdy se bude hrát poslední zápas mistrovství světa ve fotbale. 23. června se budou občané Spojeného království rozhodovat pro nebo proti Evropské unii. A podle toho, jaká bude finální odpověď na tuto otázku, by se nakonec mohlo jednat nejen o nejdůležitější den letošního roku, ale dokonce o nejdůležitější den celé dekády, míní německý list.

 

Desetitisíce Brazilců demonstrují proti úřadujícímu brazilskému prezidentovi Michelu Temerovi, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. V mnoha velkých brazilských městech se v neděli konaly protestní akce, zatímco nová hlava státu se ve stejnou dobu účastnila televizního rozhovoru. Michel Temer se prezidentské funkce ujal poté, kdy byla z postu brazilského prezidenta odvolána Dilma Rousseffová. Vlády v několika latinskoamerických zemích vyjádřily své pochybnosti o legitimitě posledních změn na brazilské politické scéně, píše švýcarský Neue Zürcher Zeitung.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Odposlechy ruských obyvatel; Brazilci protestují proti novému prezidentovi Foto: ČTK/EFE/CARLOS VILLALBA R

reklama

Další články

  1. Miliardu lidí budou do roku 2060 ohrožovat záplavy

    Společnost ·

    Do roku 2060 bude obývat oblasti ohrožené největšími katastrofálními povodněmi až miliarda lidí. S varováním přišla charitativní organizace Christian Aid. Nejvíce ohro…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.