Zahraniční tisk: OBSE je znepokojena nad ruským seznamem teroristů; republikánský sjezd

Zahraniční média píší o tom, že Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyjádřila znepokojení nad seznamem teroristů a extrémistů, který vydaly ruské úřady. Na něm totiž figurují i aktivisté, nezávislí novináři a političtí vězňové,kteří se narodili na Krymu. Světová média dále uvádějí, že příští týden se v americkém Clevelandu koná republikánský sjezd, , kde by měl být Donald Trump oficiálně jmenován kandidátem na prezidenta. Úřady zpřísnily plány na bezpečnostní opatření, jelikož očekávají rozsáhlé demonstrace.

Nová britská konzervativní premiérka Theresa Mayová ve svém inauguračním projevu prohlásila, že hodlá sjednotit Británii a hájit zájmy obyčejných pracujících rodin. Podle deníku The Guardian tím oslovila voliče středu, ale sestava jejího kabinetu tíhne spíš doprava. Ministrem zahraničí byl jmenován exprimátor Londýna a hlavní tvář kampaně pro vystoupení z Evropské unie Boris Johnson. Ministrem financí se namísto George Osborna stal dosavadní šéf diplomacie Phillipe Hammond. Podobnou pravicovou pověst mají podle deníku i ministři pro brexit a mezinárodní obchod. Třebaže do klíčových funkcí najmenovala euroskeptiky, podle německého portálu Deutsche Welle britská premiérka kolegům v Unii vzkázala, že, nechce vystoupení Británie z evropské osmadvacítky uspěchat.

 

Rusko navrhuje Severoatlentické alianci nová bezpečnostní opatření, která by v oblasti Baltského moře snížila riziko dalších incidentů, při kterých se v oblasti nedávno málem srazily ruské a americké stíhačky. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg po jednání s Rusy iniciativu přivítal. Upřesnil, že se jedná hlavně o využívání transpondérů, které umožní automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru. Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, dříve ruští piloti tato zařízení nepoužívali a byli tak pro civilní radary nerozpoznatelní.

 

Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vyjádřila znepokojení nad seznamem teroristů a extrémistů, který vydaly ruské úřady. Na soupisce nebezpečných teroristů se totiž objevilo i dvaadvacet aktivistů, nezávislých novinářů a politických vězňů, kteří se narodili na Krymu. Podle OBSE je tímto seznamem Moskva ohrožuje. Viceprezident Rádia Svobodná Evropa/Rádio Svoboda Nenad Pejič prohlásil, že je Rusko cíleně trestá za poctivé zpravodajství o vývoji na obsazeném Krymu. Jak upozorňuje portál Rádia Svobodná Evropa, někteří z nich jako novinář Mykola Semena byli už dříve obviněni z toho, že podporují separatismus, když ve svých článcích líčí poloostrov Krym jako součást Ukrajiny.

 

Zpravodajská agentura Amaq s napojením na Islámský stát oznámila, že ministr války Islámského státu Omar Šišání byl zabit jižně od iráckého Mosulu ve městě Šarkat. V této oblasti se irácké armádě daří získávat zpět území obsazené džihádisty v červnu 2014. Pentagon už na jaře oznámili, že Šišání umřel na následky březnového amerického náletu v severovýchodní Sýrii, což doteď radikálové popírali. Jak připomíná agentura Reuters, nepředložili ale žádné důkazy toho, že jejich předák Abú Omar Šišání stále žije.

 

Americké úřady zpřísnily plány na bezpečnostní opatření republikánského sjezdu ve městě Cleveland, kde by měl být Donald Trump oficiálně jmenován kandidátem na prezidenta. Policie očekává tisíce demonstrantů a kvůli možným srážkám v ulicích prověřila kapacitu vězeňských cel a pohotovost soudců na desetihodinové směny, aby mohli pachatele rovnou odsoudit. Rozšířila se bezpečnostní zóna v centru města a kromě příležitosti pro teroristy upozorňují bezpečnostní složky na společenskou pestrost Trumpových stoupenců. Čtyřdenní republikánská konvence, které se koná příští týden, přitahuje spoustu zájmových skupin od skinheadů až po jeptišky, upozorňuje The New York Times. Už zítra by měl miliardář Trump oznámit jméno spolupracovníka, který s ním bude kandidovat na viceprezidenta.

 

Slovenský deník SME referuje o finančních transakcích, kterými neznámá organizace podporující slovenské Maďary, získala během posledních let ze zahraničí skoro milion euro. Dotace občanského sdružení Fénix jsou deníku podezřelé kvůli tomu, že organizace nemá ani webové stránky. Slováci jsou na svou maďarskou menšinu citliví, ale list upozorňuje, že peníze obdržené sdružením letos před volbami, by mohly být klasifikovány i jako nezákonná podpora volební kampaně ze zahraničí.

 

Německý týdeník Der Spiegel si všímá, jak hrozby teroristických útoků proměnily turistický průmysl, osudy oblíbených destinací a podnikání. V Egyptě například jedné švýcarské společnosti, která mezi Nilem a Rudým mořem provozuje desítky resortů, klesly akcie ze 150 na 10 franků. Také spousta Němců podle týdeníku namísto Turecka zůstává doma u Baltu. Zpovídaní dovolenkáři, kteří dříve navštěvovali mešity v exotických krajích mají obavy i z tradičních islámských destinací –  a tak si například na Turecké riviéře musela většina hotelů vzít půjčku. Řeckým letoviskům prý mírně narušila pověst a výdělky vlna imigrantů. Určité oživení naopak zažívají destinace ve Španělsku.

Zahraniční tisk: OBSE je znepokojena nad ruským seznamem teroristů; republikánský sjezd Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.