Zahraniční tisk: Obchodní dohoda Turecka s Británií; Erdogan chce po EU vyjádření o členství

Světová média dne 10. listopadu píší o tom, že Turecko uzavřelo s Velkou Británií rozsáhlou obchodní dohodu. Ta má vstoupit v platnost, jakmile dojde k vystoupení ostrovního království z Evropské unie (EU). Zahraniční tisk dále informuje o prohlášení tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, podle kterého musí EU vydat konečné rozhodnutí o tureckém členství. 

Íránský prezident Hasan Rúhání v reakci na zvolení Donalda Trumpa 45. prezidentem Spojených států potvrdil, že bude i nadále dodržovat podmínky stanovené jadernou dohodou. Ta byla uzavřena mezi Íránem a velkými světovými mocnostmi, zejména Spojenými státy, v červenci 2015 a vstoupila v platnost od letošního ledna. Navzdory zrušení některých sankcí však zatím nedošlo k normalizaci diplomatických vztahů mezi Íránem a zbytkem světa, protože Spojené státy zrušily pouze část sankcí, napsal portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 
Vítězství Donalda Trumpa ve volbách na amerického prezidenta může mít vážné důsledky na města v pohraničních oblastech, míní španělský deník El País. Ekonomika měst jako San Diego, Mexicali či El Paso je totiž závislá na přílivu kapitálu souvisejícím s každodenní legální migrací. Podle údajů amerického ministerstva vnitra mexickou hranici denně legálně přejde půl milionu lidí, což je 181 milionů lidí ročně, kteří přicházejí do Spojených států nakupovat, pracovat či studovat. Případná změna dohody o volném obchodu NAFTA či výše kurzu mexického pesa by proto měly na ekonomiku v těchto oblastech vážné důsledky.
 
Jak je možné, že předpovědi výsledků amerických prezidentských voleb byly chybné? ptá se americký lis New York Times. Média předpokládala relativně snadné vítězství Hillary Clintonové. Výsledky průzkumů veřejného mínění totiž vizuálně ukazovaly pravděpodobnost vítězství v závislosti na počtu voličských hlasů. Organizace sídlící v New Yorku však nesmí zapomenout, že New York není reálný svět. Zároveň nelze ani dávat do souvislosti neúspěch kandidáta s tím, jaké informace o něm byly publikovány.
 
Turecko uzavřelo s Velkou Británií rozsáhlou obchodní dohodu, která vstoupí v platnost, jakmile dojde k vystoupení ostrovního království z Evropské unie. Turecká vláda se zavázala už po referendu o brexitu zachovávat a posilovat obchodní i finanční vztahy, a zejména investice ve Velké Británii. Turecko sice podepsalo celní dohodu s Evropskou unií, ta by však po brexitu přestala pro Británii platit, upřesňuje francouzský list Le Figaro.
 
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval Evropskou unii, aby vydala konečné rozhodnutí o tureckém členství. Vztahy Evropské unie a Turecka se včera zhoršily po Erdoganově kritice Evropy kvůli strachu z přílivu uprchlíků, naproti tomu Evropská komise poukazuje na porušování svobody projevu a lidských práv v Turecku. Erdogan připomněl, že Turecko se neúspěšně snaží připojit k Evropské unii už více než půl století, napsal britský deník The Times.
 
Japonský premiér Šinzó Abe se příští týden v New Yorku sejde s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Oba politikové se v telefonickém hovoru shodli, že japonsko-americké spojenectví je důležité, a potvrdili spolupráci. Spolupracovat budou také na zajišťování míru a stability v asijském tichomořském regionu, napsal americký portál abc NEWS.
 
Ruská tajná služba FSB ve čtvrtek ráno informovala, že v Sevastopolu byla zadržena další skupina ukrajinských diverzantů, všímá si slovenský deník Pravda. Skupina měla připravovat záškodnické činy ve vojenských a strategicky důležitých objektech na Krymském poloostrově. Při včerejším zásahu policie zajistila výbušná zařízení velké síly, zbraně a střelivo, komunikační techniku, mapy i nákresy objektů předpokládaných diverzních útoků. Vyšetřování dále pokračuje.

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Obchodní dohoda Turecka s Británií; Erdogan chce po EU vyjádření o členství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

    Byznys ·

    Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

  2. Trump míří do Bílého domu

    Společnost ·

    Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.