Zahraniční tisk: Obavy z války mezi sunnity a šíity; hraniční kontroly urychlují kolaps Schengenu

Hlavním tématem dnešních zahraničních médií jsou napjaté vztahy mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Zamýšlí se především nad tím, zda tento tlak způsobený popravou šíitského duchovního Nimra al-Nimra přinese začátek války mezi sunnity a šíity. Světová média se také domnívají, že kontroly na hranicích Dánska a Švédska urychlují kolaps schengenského prostoru. Kontroly prý ohrožují základní pilíř EU, tedy dohodu o volném pohybu osob.

Členové redakce a vedení francouzského satiristického týdeníku Charlie Hebdo za přítomnosti prezidenta Françoise Hollanda, starostky Paříže Anne Hidalgové a dalších politických představitelů v Paříži odhalili tři pamětní desky věnované obětem loňských atentátů na redakci a jejich rodinám. Francouzský deník Le Monde dále informuje o záměru francouzské vlády rozšířit v rámci boje proti terorismu pravomoci policistů.

 

Francouzský magazín Le Point se zamýšlí nad tím, jestli letošní rok přinese začátek války mezi sunnity a šíity. Poprava šíitského duchovního Nimra al-Nimra v Saúdské Arábii totiž oživila napětí mezi oběma skupinami a způsobila přerušení diplomatických vztahů mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Francie, která je hlavním spojencem a dodavatelem zbraní Saúdské Arábie, by nyní měla iniciovat mírové rozhovory, míní Le Point.

 

Rusko považuje útok demonstrantů na saúdskoarabskou ambasádu v íránském hlavním městě Teheránu v reakci na popravu šíitského duchovního za nelegální a vyzývá obě země ke zmírnění napětí. Saúdská Arábie a Írán by se podle Ruska měly vyvarovat jednání, které by dále zhoršovalo jejich vzájemné vztahy. Jak píše ruský deník The Moscow Times, ruské ministerstvo zahraničí vyjádřilo vážné znepokojení nad zhoršující se situací v regionu. Rusko v listopadu uzavřelo s Íránem smlouvu o dodávce „jednoho z nejúčinnějších systémů protiletadlové obrany na světě“.

 

Francouzský deník Le Figaro informuje o tom, že k zemím, které v reakci na útoky proti saúdskoarabskému velvyslanectví v Teheránu odvolaly své velvyslance z Íránu, se dnes přidal také Kuvajt.

 

Podle zprávy publikované saúdskoarabským deníkem Saudi Gazette Írán v dopise Radě bezpečnosti OSN vyjádřil politování nad útoky demonstrantů na velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu a slíbil, že učiní opatření, která v budoucnosti podobným incidentům zamezí. Saúdská Arábie v neděli mimo jiné oznámila omezení obchodních styků s Íránem. Opatření se týká i cestování saúdskoarabských občanů do Íránu.

 

Španělský deník El País se domnívá, že kontroly na hranicích Dánska a Švédska urychlují kolaps schengenského prostoru. Hraniční kontroly totiž podle deníku El País ohrožují jeden z pilířů evropské integrace, tedy dohodu o volném pohybu osob. Před úskalími této dohody už loni v létě varovala německá kancléřka Angela Merkelová, která jako řešení navrhovala spravedlivé přerozdělení uprchlíků přicházejících do Evropy mezi členské země Evropské unie. Kromě Švédska a Dánska své hranice nyní kontroluje i Německo, Rakousko, Maďarsko, Malta a Francie.

 

Britský premiér David Cameron podle deníku The Guardian dovolí ministrům jeho vlády, aby vedli kampaň za vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Před tím však musí dokončit předběžná vyjednávání podmínek členství s Bruselem, které se očekává na únorovém summitu. Tímto krokem chce Cameron zabránit tomu, aby se někteří ministři v referendu o členství Velké Británie v Evropské unii zdrželi hlasování. Někteří euroskeptičtí ministři se totiž domnívají, že Cameron do uspořádání tohoto referenda na konci roku 2017 dostatečnou podporu pro setrvání Velké Británie v osmadvacítce nezíská, uzavírá The Guardian.

 

Indické úřady nabízejí finanční podporu téměř dvěma tisícům lidí, jejichž domovy byly zničeny při pondělním zemětřesení. Otřesy půdy zasáhly severovýchod Indie na hranici s Myanmarem, informuje americký deník USA Today. Při zemětřesení o síle 6,7 stupňů Richterovy stupnice zemřelo nejméně osm lidí a dalších více než 100 lidí bylo zraněno. Zemětřesení zanechalo trhliny ve zdech domů a poškodilo most na okraji indického města Tamenglong. V oblasti se nicméně nachází především nízké budovy a škody proto nejsou tak veliké.

Zahraniční tisk: Obavy z války mezi sunnity a šíity; hraniční kontroly urychlují kolaps Schengenu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko už nebude nakupovat plynu od Turkmenistánu

    Byznys ·

    Rusko zastavilo odběr zemního plynu od Turkmenistánu a ruský plynárenský podnik Gazprom se rozhodl, že nebude z této země nakupovat surovinu celý letošní rok. Sdělila …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.