Zahraniční tisk: Obavy z dalšího útoku v Británii; Zeman odůvodnil milost pro Kajínka

Světová média píší o tom, že britská policie se obává dalšího bombového útoku.  V domě, kde bydlel manchesterský atentátník, totiž byl nalezen dostatek materiálu pro výrobu dvou nebo tří bomb. Zahraniční média si také všímají propuštění nejznámějšího českého vězně Jiřího Kajínka.

Francouzský deník Le Monde informuje o útoku proti autobusu s křesťany v guvernorátu Minjá jižně od Káhiry, který si vyžádal přes 20 obětí a 25 zraněných. Stalo se tak pouze jeden a půl měsíce po atentátu ve dvou křesťanských kostelích, k nimž se přihlásil Islámský stát a při nichž zemřelo 45 lidí. V souvislosti s těmito útoky egyptský prezident Abdal Fatáh Sísí vyhlásil tříměsíční výjimečný stav, připomíná Le Monde.

 

Britská policie se podle informací deníku The Independent obává, že manchesterský útočník Salman Abedi mohl sestrojit ještě další bombu. V domě, kde Abedi bydlel, totiž byl nalezen dostatek materiálu pro výrobu dvou nebo tří bomb. Podle britského deníku The Telegraph mohl také útočník výbušniny dodávat jiným radikálním extrémistům. Dvaadvacetiletý Salman Abedi, který se v pondělí večer odpálil po koncertě americké popové hvězdy Ariany Grande, se chtěl pomstít za nálety v Sýrii.

 

Americký prezident Donald Trump chce vyšetřit, jakým způsobem došlo k prozrazení citlivých informací o pondělním bombovém útoku v Manchesteru, které Británie sdílela se svými klíčovými spojenci, všímá si americký deník The Wall Street Journal. Britská premiérka Theresa Mayová na tento problém upozornila na summitu NATO s tím, že utajené informace pravděpodobně novinářům poskytly americké zpravodajské služby.

 

V souvislosti s vyšetřováním vměšování Ruska do amerických prezidentských voleb se americký federální vyšetřovací úřad zaměřil na Jareda Kushnera. Zeť amerického prezidenta a vlivný poradce Bílého domu se totiž měl v prosinci 2016 setkat s ruským velvyslancem a s jistým moskevským bankéřem, poznamenává americký deník The Washington Post. FBI zajímá zejména, jaké a jak těsné vazby Kushner s Rusy měl.

 

Slovenský deník Pravda se zamýšlí nad tím, proč český prezident Miloš Zeman udělil milost dvojnásobnému vrahovi Jiřímu Kajínkovi. Zeman propuštění odůvodnil pochybnostmi, které podle něho i podle některých odborníků doprovázely vyšetřování případu. Druhým důvodem pak je, že podle Zemanova názoru si Kajínek již odpykal dostatečně dlouhý trest. Český prezident mimo jiné připomněl, že Kajínek byl potrestán za dvojnásobnou vraždu a pokus o třetí, zatímco objednávatel zločinu, který je navíc známý, se před soud nedostal a nebyl ani trestně stíhaný.

 

Turecké ministerstvo zahraničí kritizuje rezoluci Spojených států týkající se zásahu turecké bezpečnostní jednotky proti demonstrantům před rezidencí tureckého velvyslance ve Washingtonu. K incidentu došlo během návštěvy tureckého prezidenta Erdogana ve Washingtonu. Mluvčí ministerstva rezoluci označil za jednostrannou a zkreslující fakta, napsal turecký deník Hürriyet Daily News. Mluvčí zdůraznil, že americké úřady navzdory opakovaným oficiálním varováním nepřijaly potřebná bezpečnostní opatření.

 

Nová francouzská ministryně obrany Sylvie Goulardová dnes oznámila, že francouzské speciální síly jsou v Sýrii přítomny. Francie podle ní nicméně nemá v plánu vyslat do boje proti Islámskému státu v oblasti města Rakka další ozbrojené složky. Francouzský deník Le Figaro napsal, že podle Goulardové využití speciálních sil v bojích a zaslání většího počtu vojáků není totéž. Francie však obecně informace o využití svých speciálních sil v Sýrii příliš nešíří. Deník odhaduje, že počet francouzských vojáků operujících v Sýrii je několik desítek.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zahraniční tisk: Obavy z dalšího útoku v Británii; Zeman odůvodnil milost pro Kajínka Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. NATO půjde silněji proti terorismu

  Byznys ·

  Severoatlantická aliance zesílí svůj příspěvek k boji s terorismem. Vstup NATO do mezinárodní koalice bojující proti Islámskému státu (IS) je jedním z prvků tohoto pří…

 2. OPEC prodlouží těžební limity do března 2018

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se rozhodla prodloužit dohodu o omezení své těžby do března příštího roku. Agentuře Reuters to sdělil jeden z delegátů dnešní …

 3. V Česku se po 15 letech objevila cholera

  Společnost ·

  Dva Češi se při pracovním pobytu na ostrově Zanzibar ve východoafrické Tanzanii nakazili cholerou. Tato nemoc byla přitom v České republice zaznamenána před 15 lety. P…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.