Zahraniční tisk: Občané EU získají v Británii speciální statut; prezidentská povýšenost Macrona

Světová média dne 27. června informují o tom, že občané EU žijící ve Velké Británii budou muset požádat o speciální statut s názvem „settled status“. Jde o součást speciálního identifikačního registru, který představila premiérka Theresa Mayová. Zahraniční tisk si dále všímá, že média stihla překřtít francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na „Jupitera“. Tato přezdívka údajně vystihuje jeho prezidentskou povýšenost. 

Nový francouzský prezident má velké ambice, ale tu jeho písničku už jsme někde slyšeli, píše slovenský deník SME. Vzpomeňte si na nejrůznější pózy novopečeného prezidenta Francie Emmanuela Macrona – například jak se chystá (a podobá se přitom Králi Slunce) přednést projev před oběma komorami francouzského parlamentu. Média ho již stihla překřtít na „Jupitera“, což vystihuje jeho prezidentskou povýšenost. Všimněte si třeba, jak o uplynulém víkendu vyhlásil společně s kalifornským guvernérem Arnoldem Schwarzeneggerem začátek celosvětové křížové výpravy na ochranu planety Země. Nebo třeba jak se prezident Macron pohotově spojil s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, aby společně podpořili myšlenku užší a silnější Evropy včetně například jednotného rozpočtu. Nebo třeba jak nový francouzský prezident hodlá vládnout spíše prostřednictvím prezidentských rozhodnutí než na základě parlamentní legislativy, upozorňuje slovenský deník SME.

 

Britská premiérka Theresa Mayová si zajistila podporu severoirských unionistů, informuje švýcarský deník  Neue Zürcher Zeitung. Tak zůstane i nadále u moci a bude vládnout prostřednictvím menšinové vlády s podporou severoirské Demokratické unionistické strany. Lehké to nebude, ale po katastrofálním výsledku v nedávných parlamentních volbách, ve kterých její politická strana přišla o většinu v parlamentu, neměla Theresa Mayová jinou možnost, než uzavřít politické spojenectví s unionisty. Její záchrana tedy spočívá v tom, že 10 poslanců této severoirské strany bude podporovat menšinovou vládu premiérky Mayové, uzavírá švýcarský list.

 

Občané členských států Evropské unie, kteří žijí ve Velké Británii, se v souvislosti s brexitem budou muset přihlásit do speciálního identifikačního registru, informuje britský deník The Guardian. Podle plánu, který v pondělí v britském parlamentu představila britská premiérka Theresa Mayová, budou muset 3 miliony občanů EU, kteří žijí ve Velké Británii, v rámci nového režimu, požádat o speciální statut s názvem „settled status“, píše britský list.

 

Nejvyšší soud Spojených států amerických svým pondělním rozhodnutím schválil, že současný americký prezident Donald Trump může některým osobám zakázat vstup na území USA, píše americký deník New York Times. Jedná se o občany států, které prezident Trump nepovažuje za bezpečné. Soudci Nejvyššího soudu však výkon prezidentova výnosu přísně omezili, a to do té doby, dokud Nejvyšší soud neprozkoumá znění celého Trumpova výnosu.  Americký prezident pondělní rozhodnutí soudu v oficiálním prohlášení Bílého domu označil za „jasné vítězství v oblasti bezpečnosti národa“, konstatuje americký list.

 

Čínský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po opustil vězení, všímá si rakouský deník Der Standard.  Zpráva o jeho propuštění se v pondělí šířila sociálními sítěmi doslova jako lavina. Jenže radost ze zprávy, že se tento „vězeň svědomí“ dostal po sedmi letech ve vězení na svobodu, trvala jen krátce. Jeho bratr totiž záhy informoval příslušné pekingské právníky o smutných okolnostech jeho propuštění. Liou Siao-po nebyl propuštěn na svobodu, nýbrž byl převezen do nemocnice, kde mu byla diagnostikována rakovina jater v konečném stádiu, uzavírá rakouský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Občané EU získají v Británii speciální statut; prezidentská povýšenost Macrona Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

    Tech ·

    Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.