Zahraniční tisk: Obama zrušil výhody pro kubánské migranty; prezidentská debata ve Francii

Zahraniční média si všímají, že dosluhující americký prezident Barack Obama zrušil speciální postavení pro migranty prchající z Kuby. Ti totiž měli automatické právo v USA zůstat a podle zákona z roku 1966 jim byl trvalý pobyt přiznán po roce pobytu. Od nynějška budou pro ilegální kubánské migranty platit stejná pravidla jako pro uprchlíky z jiných zemí. Světová média si dále všímají první prezidentské debaty francouzské levice. 

V případě, že Spojené státy zablokují Číně přístup do Jihočínského moře, jak tvrdil kandidát na amerického ministra zahraničí Rex Tillerson, riskuje nový americký prezident Donald Trump, že dojde k válce s Čínou, varuje britský deník The Guardian s odvoláním na informace čínských médií. Čína v oblasti vybudovala vojenská zařízení a umělé ostrovy. Čína si na ostrovy dělá územní nárok spolu s dalšími šesti přilehlými zeměmi. Tillerson však nezmínil, jakým způsobem Číně hodlá přístup na ostrovy zablokovat.

 

Podle deníku Le Figaro francouzský státní zástupce včera zahájil vyšetřování automobilky Renault v souvislosti s možným zmanipulováním motorů dieselových vozidel při kontrolách emisí. Podle obvinění tyto manipulace mohly mít za následek, že testy prošla i auta, jejichž emise byly nebezpečné pro zdraví lidí i zvířat. Po oznámení o zahájení trestního stíhání klesly akcie společnosti Renault na pařížské burze o více než 4 %.

 

Americký deník The Washington Post píše, že prezident Barack Obama zrušil speciální postavení pro migranty prchající z Kuby. Ti totiž měli automatické právo ve Spojených státech zůstat a podle zákona z roku 1966 jim byl trvalý pobyt přiznán po roce pobytu. Od nynějška bude většině kubánských migrantů azyl odepřen již při příjezdu, a jak uvedl americký prezident Barack Obama, pro ilegální kubánské migranty budou platit stejná pravidla jako pro uprchlíky z jiných zemí. Od kubánské revoluce v roce 1959 do Spojených států přišlo více než milion Kubánců, podotýká The Washington Post.

 

V rámci primárek levice se ve Francii uskutečnila první debata, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Debata nebyla útočná, přestože sedm kandidátů doplněných o kandidáta Socialistické strany nemělo společný názor na klíčové oblasti – bilance politiky současného prezidenta Françoise Hollanda, zákoník práce nebo všeobecný základní příjem. Všichni kandidáti se snažili prezentovat své návrhy. Ať už bude vítězem voleb kdokoli, jedno je jisté – Socialistická strana to nebude, soudí francouzský magazín Courrier International.

 

Mluvčí amerického Bílého domu Paul Ryan nazval Rusko „globální hrozbou vedenou mužem, který je hrozivý“. Ryan kromě toho zopakoval názor, že se Rusko snažilo ovlivnit výsledek amerických prezidentských voleb. V televizním rozhovoru pro CNN kritizoval odcházejícího amerického prezidenta Baracka Obamu, že za celých osm let svého mandátu zastával smířlivou politiku vůči Rusku, proti kterému se nedokázal postavit. Zprávy o tom, že Rusko disponuje kompromitujícími informacemi proti Donaldu Trumpovi, mluvčí Bílého domu označil za nepodložené.

 

Turecká policie tvrdí, že bojovník Islámského státu, který na Nový rok v istambulském klubu Reina zastřelil 39 lidí a 65 zranil, po útoku uprchl i se svým čtyřletým synem. Uvedl to turecký deník Hürriyet Daily News. Policie z atentátu viní uzbeckého militanta Abdugadira Mašaripova, jehož manželku a rodinné příslušníky po útoku zadržela. Mašaripov podle policie přijel do turecké provincie Konya na začátku roku 2016 s manželkou a dvěma malými dětmi.

 

Zvýšení státních výdajů a celkový růst spotřeby v Německu zapříčinily zvýšení HDP v roce 2016 o 1,9 %, všímá si francouzský deník Le Monde. List tento růst dává do souvislosti s přílivem uprchlíků do Německa v posledních dvou letech. Mezi roky 2015 a 2016 totiž Německo přijalo 1,1 milionu migrantů. Německý růst byl v posledním roce vyšší než průměr za posledních 10 let. Hlavní podíl má stát, který byl donucen na péči o uprchlíky věnovat rekordních 20 miliard euro. S větším množstvím obyvatel vzrostla také spotřeba.

 

 

Zdroj: Zet

 

Zahraniční tisk: Obama zrušil výhody pro kubánské migranty; prezidentská debata ve Francii Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.