Zahraniční tisk: Obama zmírnil trest Chelsea Manningové; další žaloba na Trumpa

Zahraniční média si všímají, že odstupující americký prezident Barack Obama zmírnil trest bývalému zaměstnanci zpravodajských služeb, který se prohlásil za ženu a vystupuje pod jménem Chelsea Manningová. Za zveřejnění vojenských tajemství Spojených států na stránkách Wikileaks měla být vězněna do roku 2045, propuštěna bude letos v květnu. Světová média dále informují o tom, že bývalá soutěžící v televizním pořadu „Na zkušenou“ žaluje Donalda Trumpa za sexuální obtěžování. Budoucí americký prezident to popírá.

Nejvyšší představitelé Německa včetně kancléřky Angely Merkelové dnes prodiskutují taktiku pro vyjednávání takzvaného tvrdého brexitu. Britská premiérka Theresa Mayová včera oficiálně oznámila, že Británie opustí jednotný evropský trh, bude kontrolovat přistěhovalectví z Evropské unie, vystoupí z evropské legislativy a ukončí placení příspěvků do společné pokladny, připomíná Deutsche Welle.

 

Novým předsedou Evropského parlamentu se stal italský lidovec Antonio Tajani. Třiašedesátiletý představitel pravého středu je europoslancem od roku 1994, naposledy sloužil jako jeden z místopředsedů parlamentu. Je to bývalý právník a novinář, který proslul jako jeden ze zakládajících členů Berlusconiho strany Forza Italia a eurokomisař pro dopravu. Stanice Deutsche Welle připomíná, že ve funkci vystřídal německého socialistu Martina Schulze.

 

Přestože minulý týden vyjednávání o sjednocení Kypru nepřineslo konkrétní výsledky, týdeník The Economist věří, že do léta by se o sjednocení mohlo konat referendum. Ostrov ve Středozemním moři, který se rozdělil po turecké invazi v roce 1974 na řeckou a tureckou část, dokáže sjednotit správu i ekonomiku. Nejtěžší ale bude přesvědčit tureckou menšinu, že integritu Kypru ubrání Evropská unie, jejímž členem řecká část ostrova už je, píše týdeník.

 

Rada Evropy pochválila Gruzii za pokrok v transparentní politice, doporučuje ale důslednější boj proti konfliktům zájmů. Protikorupční evropská Skupina států bojujících proti korupci GRECO oceňuje transparentní legislativu v jihokavkazské zemi, která usiluje o užší spolupráci s Evropskou unií a Severoatlantickou aliancí. GRECO, které sdružuje 49 evropských zemí včetně Běloruska a USA, vidí hlavní prostor pro zlepšení v Gruzii v nezávislosti tamních soudů.


Odstupující americký prezident Barack Obama zkrátil trest bývalému zaměstnanci zpravodajských služeb, který si odpykával trest za zveřejnění vojenských tajemství Spojených států na stránkách Wikileaks. Někdejší poddůstojník Bradley Manning který roku 2010 sloužil v Bagdádu, se později prohlásil za ženu a vystupuje pod jménem Chelsea Manningová. Vězněna měla být do roku 2045, po Obamově rozhodnutí bude propuštěna letos 17. května. Republikány ukončený trest pobouřil, protože považují odsouzenou za zrádkyni národa, která vážně ohrozila životy mnoha amerických vojáků.

 

Protinacistické zákony se dají použít i proti Putinově Rusku. Týdeník Newsweek upozorňuje, že zatímco politici a zpravodajci v Americe debatují, do jaké míry ovlivnili prezidentské volby v USA ruští hackeři, nikdo nevěnuje pozornost propagandě, kterou v Americe úspěšně šíří ruská televize RT. Komentátor týdeníku se domnívá, že stanice by měla být považována za nástroj nepřátelské mocnosti. Takový zákon už si Američané odhlasovali v třicátých letech kvůli Hitlerově Německu.

 

Bývalá soutěžící v televizním pořadu „Na zkušenou“ žaluje Donalda Trumpa za to, že jí líbal a osahával proti její vůli. Jak upozorňuje stanice Deutsche Welle, pokud se případ Summer Zervesova dostane před soud, může při něm vyjít najevo i nebezpečné informace pro budoucího amerického prezidenta. Trump uvádí, že si žena jenom vymýšlí.

 

Násilné zásahy americké policie se rychle množí. Podle deníku Boston Globe se například počet incidentů, při kterých policisté hrozili nebo zasahovali elektrickými paralyzéry a pepřovým sprejem ve státě Massachussets meziročně zdvojnásobil.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Obama zmírnil trest Chelsea Manningové; další žaloba na Trumpa Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.