Zahraniční tisk: Obama slíbil Rusku pomstu za hackerské útoky; evakuace Aleppa

Světová média si všímají, že odstupující prezident Spojených států Barack Obama slíbil, že se USA pomstí Rusku za hackerské vměšování do prezidentské volební kampaně. Podle Obamy nemusí být odveta zpočátku zjevná. Zahraniční média dále informují, že ze syrského města Aleppo odvezly sanitky a autobusy první stovky osob. Na evakuaci dohlížejí příslušníci ruské armády.

Z východní části severosyrského města Aleppo odvezly sanitky a autobusy první stovky osob. Na evakuaci místních obyvatel a poražených povstalců dohlížejí po bombardování příslušníci ruské armády, kteří zástupcům OSN slíbili, že vyklizení Aleppa proběhne rychle. První konvoj už dorazil do nedalekého Idlíbu, uvádí slovenská Pravda. Evakuace východního Aleppa se po vítězství syrských vládních vojsk týká desítek tisíc osob.

 

Odstupující prezident Spojených států Barack Obama přislíbil, že USA se v pravou chvíli pomstí Moskvě za hackerské vměšování do prezidentské volební kampaně. Podle britského Guardianu se na ruském ovlivňování voleb shodují zpravodajci CIA i agenti FBI. Ti ale zatím nepotvrdili, že Putinovi lidé usilovali o vítězství republikána Donalda Trumpa. Podle prezidenta Obamy nemusí být odveta za vměšování zpočátku zjevná. Američtí zpravodajci stále častěji tvrdí, že ovlivňování volební kampaně osobně řídil ruský prezident Vladimir Putin.

 

„Klidně a pokojně“, byla hlavní hesla evropských ministrů zahraničí, kteří včera bez britské premiérky Theresy Mayové potvrdili pravidla pro chystaný odchod Británie z Evropské unie. Sedmadvacítka, která odmítá slevit z mobility pracovní síly uvnitř Unie, stále vyčkává, až Britové aktivují článek 50 a oficiálně tak o rozchod s EU požádají. Podle britské premiérky Mayové by měl proces začít ještě do konce března 2017, uvádí portál německého rozhlasu Deutsche Welle. Britský deník The Independent si všímá, že britská premiérka odmítla komentovat tvrzení, že celý proces britského vystoupení z Unie může trvat až deset let.

 

Americký soud v Jižní Karolíně rozhodl o vině dvaadvacetiletého Dylanna Roofa, který v episkopálním kostele v Charlestonu v červnu 2015 postřílel devět černochů. Federální soudci začnou příští měsíc rozhodovat, zdali mladý vyznavač bělošské rasové nadřazenosti dostane za vraždy doživotí nebo trest smrti, uvádí americký deník USA Today.

 

Na půdě Světové obchodní organizace kritizovaly Spojené státy Čínu za dovozní kvóty uvalení na obilniny. Přestože americké ceny rýže, kukuřice a pšenice byly letos nižší než v Číně, pekingská obchodní strategie blokovala jejich import. Nelegálně tak poškodila americké farmáře, vývozce obilnin a porušila zároveň stanovená stanovená pravidla mezinárodního obchodu, uvádí agentura Reuters.

 

Brazilští poslanci budou hlasovat o nejnižším věku pro odchod do penze, kterým se pracovní kariéra občanů prodlouží prakticky o celou dekádu. Penzijní reforma, navrhovaná prezidentem Michelem Temerem, je po omezení státních výdajů jen další krok pro stabilizaci státního rozpočtu.  V zemi, kde lidé pracují v průměru do věku padesáti čtyř let, stanoví nová legislativa hranici pro odchod do penze na 65 let, doplňuje londýnská agentura Reuters.

 

Ruský filmový režisér Andrej Končalovský usiluje o to, aby se při promítání jeho filmů nepodávala v kinech pražená kukuřice. Bývalý spolupracovník Andreje Tarkovského, který se podílel na jeho snímcích Solaris nebo Stalker, rozděluje filmové publikum na jedlíky popcornu a skutečné filmové diváky. Moskevský deník The Moscow Times připomíná, že za svůj film Dům bláznů z prostředí čečenské psychiatrické léčebny obdržel Končalovský před více než deseti lety cenu Stříbrného lva na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Obama slíbil Rusku pomstu za hackerské útoky; evakuace Aleppa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Sold Out Biz: Jak hledat nové obchodní klienty

  Byznys ·

  Pro obchodníka začátečníka je naprostou nutností sestavení databáze klientů. Jak vyhledávat nové klienty poradil v druhém díle pořadu Sold Out Biz key account manager …

 2. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 3. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 4. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.