Zahraniční tisk: Obama a Putin se neshodnou ohledně role Bašára Asada v syrské krizi

Zahraniční média si všímají neshody v názorech amerického prezidenta Baracka Obamy a ruského prezidenta Vladimira Putina ohledně role syrského prezidenta Bašára Asada. Podle Obamy je Asad tyran, Putin naopak syrskou hlavu státu vidí jako osobu, která brání dalšímu vzestupu Islámského státu v Sýrii. Světová média také píší o tom, že Indie vypustila do vesmíru svůj první teleskop využívající rentgenové záření. Zařízení bude zkoumat černé díry a magnetická pole hvězd.

Francouzský prezident François Hollande dnes na Valném shromáždění OSN v New Yorku řekl, že jediným řešením syrské krize je sesazení syrského prezidenta Bašára Asada, píše francouzský deník Le Monde. Podle Hollanda je třeba bojovat proti terorismu i proti diktatuře, která tuto situaci vytvořila. Francouzský prezident ve svém projevu dále vyjádřil svůj nesouhlas s ruskou podporou syrského prezidenta Asada.

 

Podle deníku USA Today se americký prezident se svým ruským protějškem zatím nedohodli na řešení občanské války v Sýrii. Rozchází se zejména v názoru na roli syrského prezidenta Bašára Asada, kterého Barack Obama popisuje jako tyrana. Podle Vladimira Putina je to však právě Asad, kdo brání dalšímu vzestupu Islámského státu v Sýrii. Vladimir Putin nicméně nevyloučil vstup Ruska do koalice vedené Spojenými státy, která organizuje nálety proti pozicím Islámského státu v Sýrii. Ruský prezident zdůraznil, že jakákoli ruská akce bude v souladu s mezinárodním právem.

 

Automobilka Volkswagen dnes upřesnila, že skandál s emisními testy dieselových motorů se týká 1,8 milionu užitkových vozidel. Uvedl to ředitel komunikace koncernu Günther Scherelis ve francouzském deníku Le Parisien. Automobilka minulý týden přiznala, že celkem 11 milionů vozidel vybavila softwarem, který ovlivnil výsledky testů emisí. Německý koncern vyrábějící 11 značek automobilů zveřejňuje detaily o aféře jen velmi neochotně, míní Le Parisien.

 

Íránský prezident Hasan Rúhání zkrátil svůj pobyt na Valném shromáždění OSN v New Yorku, aby se mohl zúčastnit pohřbu íránských obětí paniky v Mekce, uvedla francouzská rozhlasová stanice RFI. Rúhání kritizoval neschopnost Saúdské Arábie zvládnout organizaci pouti. Doposud bylo podle RFI z Mekky hlášeno 226 mrtvých íránského původu, 250 dalších osob však zůstává nezvěstných. Íránské úřady apelují na vyšetření příčin tragédie zjištění informací o nezvěstných.

 

Ruský premiér Dmitrij Medveděv nařídil ministerstvu dopravy, aby zvážilo odvetná opatření proti Ukrajině, která omezila přelety ruských letadel nad svým územím, píše ruský deník The Moscow Times. Kyjevská vláda vyhlásila zákaz přeletů v pátek 25. září jako sankci kvůli pomoci Ruska separatistům na východní Ukrajině.

 

Indie úspěšně vypustila do vesmíru svůj první teleskop využívající rentgenové záření. Jde o další krok k plnění náročného indického vesmírného programu, píše britský deník The Guardian. Raketa nesoucí stopadestátitunovou miniobservatoř nazvanou Astrosat se šesti satelity odstartovala v neděli z indického vesmírného přístavu Šríharikota. Astrosat bude ve výšce více než 600 kilometrů nad Zemí zkoumat černé díry a magnetická pole hvězd.

 

Novozélandský premiér John Key na Valném shromáždění OSN v New Yorku oznámil plán na vytvoření nejrozsáhlejší a nejvýznamnější oceánské rezervace na světě. Její rozloha má činit 620 000 kilometrů čtverečních, informuje deník The Guardian. Kermadekova oceánská rezervace v jižním Pacifiku, asi 1000 kilometrů severovýchodně od Nového Zélandu, se má stát jedním ze světově nejvýznamnějších plně chráněných ekosystémů. Toto území je významné z hlediska biodiversity i geologie, míní list The Guardian. V oblasti bude zákázán rybolov i průzkum ložisek ropy, zemního plynu nebo nerostů.

 

Zahraniční tisk: Obama a Putin se neshodnou ohledně role Bašára Asada v syrské krizi Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nemoc se neptá, kdo zajistí rodinu. Ptejte se vy!

    Společnost ·

    Česká republika zaujímá přední příčky v počtu onkologických onemocnění. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že každý třetí Čech onemocní rakovinou a každý čtvrtý na ni ze…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.