Zahraniční tisk: Násilí v Caracasu překonává všechny rekordy

Světová média dne 5. srpna informují o tom, že násilí v Caracasu překonává už druhý měsíc všechny rekordy. Ve venezuelském hlavním městě v červenci došlo k více než 500 vraždám. 

Násilí v Caracasu překonává už druhý měsíc v řadě všechny rekordy, poznamenává španělský deník El País. Ve venezuelském hlavním městě v červenci došlo k více než 500 vražd, což znamená 17 násilných úmrtí denně. Caracas tak potvrdil, že je nejnebezpečnějším městem světa. Údaje o počtu vražd nicméně nejsou oficiální, protože je venezuelská vláda už v roce 2005 přestala zveřejňovat, aby nepoškozovaly tehdejší vládnoucí režim Huga Cháveze.

 

Ruský deník The Moscow Times informuje, že dříve neznámá syrská skupina, která si říká Obecná nadace pro záležitosti vězňů (General Foundation for Prisoners’ Affairs) požádala o propuštění zajatců syrské vlády a jejího spojence libanonského Hizballáhu. Skupina nabídla výměnu za těla pěti členů posádky ruského vojenského vrtulníku, který byl sestřelen v pondělí v provincii Idlib na severu Sýrie. Organizace také vyzvala syrskou armádu k uvolnění obležení Aleppa a organizaci humanitární pomoci pro obyvatele postižené válkou.

 

Turecká justice včera vydala zatykač na duchovního Fethullaha Gülena, kterého podezírá z organizace nezdařeného převratu v polovině letošního července, píše francouzský portál France24. Bývalý spojenec tureckého prezidenta Erdogana přitom od roku 1999 žije ve Spojených státech. Ankara tak  nyní může formálně požádat Washington o Gülenovo vydání. Turecko také podle televize CNN Turkzatklo Gülenova synovce. Spojené státy nové dokumenty týkající se  Gülena posuzují.

 

Mezinárodní olympijský výbor včera večer vydal povolení 271 ruským sportovcům účast na letních Olympijských hrách, které dnes začínají v brazilském Riu de Janeiru, všímá si francouzský deník Le Figaro. 118 ruských atletů však nakonec povolení účasti na hrách nedostalo. Vyšetřování záležitosti s organizovaným dopingem ruských sportovců v letech 2001–2015 tak bylo na čas odloženo.

 

V Thajsku se tuto neděli koná referendum o kontroverzní nové ústavě, která podle kritiků oslabí demokracii a prodlouží vládu vojenské junty, která převzala moc před dvěma lety. Americký deník USA Today upřesňuje, že ústava rozšíří pravomoce junty, která bude moci mimo jiné i přímo jmenovat 250 členů senátu. Podle zastánců by nová ústava naopak zamezila politické korupci a sjednotila rozpolcenou thajskou politickou scénu.

 

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker prohlásil, že zamítnutí přístupu Turecka do Evropské unie by bylo velkou chybou, píše turecký deník Hürriet Daily News. Juncker tak zamítl žádost Rakouska o ukončení rozhovorů s Tureckem. Začlenění Turecka do unie ohrozilo zejména nedávné zvažování znovuzavedení trestu smrti v Turecku. Juncker nicméně připustil, že Turecko v současnosti podmínky členství v unii nesplňuje, a pokud by trest smrti skutečně přijalo, vyjednávání o členství by byla okamžitě ukončena.

 

Senátní výbor brazilského senátu odhlasoval zahájení soudního procesu s Dilmou Rousseffovou, která čelí obvinění z manipulace s veřejnými účty a hrozí jí také sesazení z pozice brazilské prezidentky. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dále uvedl, že výbor rozhodl většinou na základě vyšetřovací zprávy ze začátku tohoto týdne, podle které Rousseffová zfalšovala účty, aby si zajistila své znovuzvolení. Definitivní hlasování Senátu se uskuteční na konci léta. Dočasným prezidentem nadále zůstává Michel Temer, který se také zúčastní dnešního slavnostního zahájení Olympijských her.

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Násilí v Caracasu překonává všechny rekordy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.