Zahraniční tisk: Nový volební skandál kolem Clintonové; za útokem v Ansbachu stojí IS

Zahraniční média komentují odhalení tisíců emailů z komunikace Demokratické strany. Z nich vyplývá, že vedení strany během kampaně úmyslně kompromitovalo Bernieho Sanderse ve prospěch Hillary Clintonové. Ta popřela, že by o zaujatosti prezídia věděla. Světová média dále informují o tom, že útočník z německého Ansbachu byl přívržencem hnutí Islámský stát.

Nestravitelná Clintonová – tak svůj dnešní komentář nazval slovenský deník SME. Nebylo by to ono, kdyby zahájení čtyřdenního nominačního sjezdu americké Demokratické strany nebylo zastíněno novými mraky pochybností o Hillary Clintonové. Teď jde konkrétně o únik přibližně devatenácti tisíc zpráv z internetové komunikace vedení strany. Z těchto zpráv je zřejmé, že vedení strany během kampaně opakovaně házelo nominačnímu rivalovi Hillary Clintonové, socialistovi Berniemu Sandersovi, klacky pod nohy (například krmením médií zprávami typu, že Sanders není Žid, ale že je ateista). Clintonová jako vždy popřela, že by věděla o zaujatosti stranického prezídia, které vedla její dlouholetá kamarádka Debbie Wassermanová Schultzová, a zatažení náboženství do politiky odsoudila jako „nesprávné a nepřípustné“. Avšak ihned poté, kdy Schultzová v neděli ze své funkce odstoupila, pro ni Clintonová našla teplé místečko ve volební kampani, konstatuje slovenský list.

 

Ruská vláda byla obviněna z toho, že zosnovala únik přibližně 20 000 e-mailů Demokratické národní komise, což vedlo k rezignaci její předsedkyně Debbie Wassermanové Schultzové, píše dnes ruský deník Moscow Times. Šéf demokratické kampaně Roby Mook řekl v neděli novinářům, že podle „některých odborníků“ za touto akcí stojí Rusko, které tak chce podpořit republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Trumpovi lidé však podobné spojení popřeli a vznesená obvinění považují za „jasné mlžení“, konstatuje ruský list.

 

Pachatel bombového útoku v německém Ansbachu byl přívržencem hnutí Islámský stát, informuje britský deník The Guardian. Syrský žadatel o azyl, který se v neděli večer odpálil u vstupu na hudební festival v Ansbachu a zranil přitom 15 osob, měl podle bavorského ministra vnitra ve svém telefonu a počítači islamistická videa, na kterých mimo jiné slibuje věrnost islámskému státu. Podle bavorského ministra vnitra tak není pochyb o tom, že se jednalo o teroristický útok s islamistickým pozadím. Na jednom z videí atentátník slibuje „odvetný“ útok proti Německu. Po neúspěšné žádosti o udělení azylu měl být Syřan deportován do Bulharska, píše britský The Guardian.

 

Během domovní prohlídky v místě, kde atentátník z německého Ansbachu přebýval, našla policie velké množství materiálů, které se používají k výrobě bomb, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Sedmadvacetiletý Syřan žil v Německu od července 2014. Jeho žádost o udělení azylu byla zamítnuta již před rokem a půl, přesto se však i nadále zdržoval na území Spolkové republiky Německa. Udělaly německé úřady někde chybu? ptá se švýcarský list.

 

Turecko včera vydalo zatykače v souvislosti se zadržením celkem 42 novinářů, informuje americký deník The Washington Post. Tito novináři jsou podezřelí z napojení na údajné organizátory neúspěšného vojenského puče, ke kterému v Turecku došlo 15. července letošního roku. Podle oficiálních informací jsou novináři vyšetřováni kvůli kriminální činnosti, a nikoliv kvůli své práci. Kritikové však varují, že výjimečný stav, který Turecko po pokusu o státní převrat vyhlásilo, představuje ohrožení svobody projevu a vyjadřování, uzavírá americký list. 

Zahraniční tisk: Nový volební skandál kolem Clintonové; za útokem v Ansbachu stojí IS Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.