Zahraniční tisk: Nový šéf FBI si protiřečí s Trumpem; Macron riskuje sázku na nováčky

Světová média dne 12. května informují o tom, že současný ředitel americké zpravodajské služby FBI Andrew McCabe si protiřečí s prezidentem Donaldem Trumpem. Podle jeho slov je vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby velice důležité. Zahraniční tisk dále píše, že nová francouzská hlava státu Emmanuel Macron riskuje sázku na nováčky. Dokazuje to nově zveřejněný soupis kandidátů pro červnové parlamentní volby do jeho hnutí Vpřed!. 

Věřitelé Řecka z Eurozóny a Mezinárodního měnového fondu budou v pátek v italském Bari jednat o dalším odpisování řeckého státního dluhu. Schůzka u příležitosti setkání finančních ministrů skupiny nejrozvinutějších zemí G7 má určit, jak přesně evropští věřitelé odepíšou polovinu svého dluhu u řeckého veřejného sektoru. To byla totiž ze strany MMF podmínka pro schválení třetího odpisu z řeckého dluhu od roku 2010, upozorňuje agentura Reuters.

 

Nový francouzský prezident Emmanuel Macron riskuje sázku na nováčky, píše portál politico.eu. Ten upozorňuje, že zveřejněný soupis kandidátů pro červnové parlamentní volby obsahuje za hnutí Republika v pohybu víc než polovinu politických začátečníků. Průměrný věk kandidáta je 46 let, na soupisu je přes 420 jmen a zbytek se zveřejní příští týden. Deník upozorňuje, že hnutí chce dát na rozhodování ještě několik dní republikánům, kteří by chtěli k hnutí před volbami přestoupit.

 

Úřadující ředitel americké bezpečnostní služby FBI si protiřečí s prezidentem Trumpem. Andrew McCabe prohlásil, že vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby je velice důležité. Zároveň odmítl podle deníku New York Times tvrzení, že tento týden odvolaný ředitel James Comey ztrácel podporu agentů bezpečnostní služby.

 

Britský deník The Independent ohledně Comeyho odvolání upozorňuje, že Donald Trump o Comey teď tvrdí, že ho třikrát ujistil, že není předmětem vyšetřování. Tudíž prý Trumpův Bílý dům neměl postranní důvody pro jeho odvolání, naznačuje sám prezident.

 

Hned několik deníků upozorňuje na dvoudenní ekonomické fórum Jedna cesta – jeden pás v čínském Pekingu, které má o víkendu zahájit novou etapu v asijské dopravě. Rádio svobodná Evropa Rádio svoboda například upozorňuje, že jen nový uzbecký prezident Šavkat Mizjajev má tady podepsat dohody za stavební práce za 20 miliard dolarů. Ambiciózní stavební projekt napříč kontinentem někteří oslavují jako novu epochu globalizace. Podle skeptiků je to strategický tah, který má Pekingu upevnit roli asijského hegemona. Britský deník The Guardian upozorňuje, že čínského fóra se účastní i ruský prezident Vladimir Putin, pákistánský premiér Naváz Šaríf nebo turecký prezident Recep Erdogan a další. Fóra o projektu, který má propojit více než 60 států, se účastní i český prezident Miloš Zeman.

 

Americká společnost Uber bude muset zpomalit svůj globální rozvoj v Evropě, uvádí americký deník New York Times. Deník upozorňuje, že generální advokát soudního dvora Evropské unie Macziej Szpunar rozhodl, že Uber není onlinová společnost poskytující mobilní aplikaci, ale firma, na kterou se musejí vztahovat pravidla pro zprostředkovatele dopravy jako na ostatní taxislužby.

 

Rusko schválilo zákon na zpřísnění ochrany blížících se fotbalových turnajů. V souvislosti s pohárem FIFA příští měsíc a fotbalovým mistrovstvím světa v roce 2018 se zpřísní bezpečnostní kontroly, administrativní podmínky pro bydlení a zjednoduší se zákazy protestů, upozorňuje deník The Moscow Times.

 

Nový prezident Jižní Koreje Mun Če-in si vybral do vlády několik členů spojených s takzvaně slunečnou politikou, píše komentář slovenské Pravdy. Projevil ochotu navštívit sousední Severní Koreu a setkat se s autoritativním diktátorem Kim Čong-unem, pokud to přispěje ke snížení napětí v regionu. Údajně by se rád vrátil k přeshraničnímu obchodu a ekonomické spolupráci s Pchjongjangem. Jeho volba ostatně podle deníku odráží přání mnoha obyvatel přistupovat k Severní Koreji mírnějším způsobem než zatím deklaroval americký prezident Donald Trump.

 

Soudce v americké Kalifornii potvrdil plán německé automobilky Volkswagen, která bude muset zaplatit nejméně jednu miliardu a dvě stě dvacet milionů dolarů 80 tisícům majitelům vozů kvůli skandálu firmy s chemickými emisemi. Majitelé třílitrových vozů si můžou vybrat opravu zdarma nebo si vzít odstupné, pokud jejich vůz už nejde spravit, uvádí portál Deutsche Welle. 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Nový šéf FBI si protiřečí s Trumpem; Macron riskuje sázku na nováčky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kajínek dostane od Zemana milost

    Společnost ·

    Doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek dostane od prezidenta Miloše Zemana ve druhé polovině května milost. Rozhodnutí o udělení milosti je připraveno, prez…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.