Zahraniční tisk: Německo zvažuje stažení svých vojáků z Turecka; konec IS v Mosulu

Světová média píší o tom, že Německo pravděpodobně stáhne své vojáky z Turecka do Jordánska. Stane se tak pokud Ankara bude i nadále bránit návštěvě delegace německých poslanců na základně Incirlik. Zahraniční média dále píší, že organizace Islámský stát (IS) je nyní v iráckém městě Mosulu blízko své totální porážce. Podle irácké armády jsou islamisté obklíčeni na území 12 km čtverečních.

Německá kancléřka Angela Merkelová včera řekla, že Německo zvažuje stažení svých vojáků z Turecka do Jordánska, pokud Ankara bude i nadále bránit návštěvě delegace německých poslanců na základně Incirlik. Merkelová uvedla, že bude pokračovat v jednání s Tureckem, avšak současně musí Německo hledat jiný způsob splnění svého poslání v regionu. Turecko zdůvodnilo zamítnutí návštěvy obranného výboru Bundestagu tím, že ji nepovažovalo za vhodnou, píše portál Politico.eu.

 

Mluvčí koalice bojující proti Islámskému státu John Dorrian dnes oznámil, že džihádistická organizace je nyní ve druhém největším iráckém městě Mosulu blízko své totální porážce. Francouzský portál France 24 dále upřesňuje, že podle irácké armády islamisté v současnosti ovládají pouze území o rozloze 12 km čtverečních a jsou obklíčeni. Islámský stát se Mosulu zmocnil v červnu 2014.

 

Ukrajina v úterý zablokovala na svém území přístup k populárním internetovým službám poskytovaným ruskými firmami, píše slovenský deník Pravda. Jde o novou formu sankcí proti Rusku, které Kyjev obviňuje z podpory separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny. Francouzský deník Le Monde zmiňuje, že zablokována byla například také sociální síť VKontakte přezdívaná „ruský Facebook“, kterou využívá 15 milionů ukrajinských uživatelů.

 

Podle Spojených států Sýrie využívá krematoria, aby zakryla popravy, upozorňuje americký deník Washington Post. Ve věznici Sajdnája u Damašku bylo postaveno krematorium, v němž je denně popraveno nejméně 50 vězňů. Ze spoluúčasti na zvěrstvech bylo obviněno i Rusko a Írán. Spojené státy zveřejnily satelitní snímky objektu a upřesnily, že informace pochází od zpravodajských služeb a skupin pro lidská práva.

 

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že malware, který zasáhl počítače na celém světě, by se mohl obrátit proti svým tvůrcům. Putin na konferenci v Pekingu také dodal, že důsledky globálního hackerského útoku musí být projednány na politické úrovni. Putin se domnívá, že ransomware byl vytvořen ve Spojených státech. Podle ruského portálu Russia Today Moskva totiž vloni Washingtonu neúspěšně nabízela diskusi o úskalích kybernetické bezpečnosti a vytvoření bilaterální dohody. Francouzský deník Le Figaro s odvoláním na experty v oboru kybernetické bezpečnosti však dnes napsal, že za útokem stojí pravděpodobně hackeři ze Severní Koreje.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová a nový francouzský prezident Emmanuel Macron oznámili, že vytvoří pracovní skupinu, která bude formovat novou Evropu. Macron předpokládá, že v rámci tohoto plánu bude nutné provést institucionální změny. Kromě toho se bude v rámci utužení francouzsko-německých vztahů v červenci konat rada francouzských a německých ministrů, píše španělský deník El País.

 

Frankofonní kanadský list Le Devoir si všímá zarážející podobnosti mezi kanadským premiérem Justinem Trudeauem a novým francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Oba politici jsou mladí, mají neochvějnou víru v pokrok a jsou stoupenci otevřeného světa. I když se někdy zdá, jako by byli odtaženi od reality. Oba také v mládí studovali u jezuitů a zajímalo je divadlo. Macron bývá navíc označován za francouzského Justina Trudeaua.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Německo zvažuje stažení svých vojáků z Turecka; konec IS v Mosulu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

 2. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

  Společnost ·

  Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

 3. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

  Byznys ·

  Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.