Zahraniční tisk: Německo zpřísnilo pravidla pro uprchlíky; protiuprchlická Pegida posiluje

Světová média píší dne 16. října o tom, že německý parlament schválil zpřísnění pravidel pro přijímání uprchlíků do země včetně zrychlených deportací osob, které nemají nárok na azyl. Zákon kritizují neziskové a právnické organizace. Média si dnes dále všímají posilujícího protipřistěhovaleckého a protiislámského hnutí Pegida. Ještě ve středu v saském Chemnitzu stála barikáda, pomocí které místní občané bránili přijet autobusu se žadateli o azyl. 

Německý parlament schválil zpřísnění pravidel pro přijímání uprchlíků do země, včetně zrychlených deportací osob, které nemají nárok na azyl. Zákon, který bude platit od 1. listopadu, kritizují jak neziskové organizace pomáhající uprchlíkům, tak právnické organizace, podle kterých je šitý horkou jehlou, diskriminuje Balkánce a má být v rozporu s listinou základních lidských práv, uvádí německý portál Deutsche Welle.

 

Evropský plán na povinné kvóty pro uprchlíky je ohrožen. Syrští migranti se totiž v Řecku odmítli nechat převézt do Lucemburského velkovévodství, píše londýnský deník The Times. Přestože Lucembursko patří k nejbohatším zemím Evropy, třicet Syřanů dává přednost Německu. Diplomaté upozorňují, že imigranti omítají také podobné transfery do Estonska. Příslušníci italské a řecké policie zároveň nechtějí běžence násilím převážet do zemí, o které nemají zájem.

 

Protipřistěhovalecké a protislámské hnutí Pegida je v bývalém východním Německu silnější než kdy jindy, konstatuje německý týdeník Der Spiegel. Ještě ve středu v jedné ze čtvrtí saského města Chemnitz stála barikáda, pomocí které místní občané bránili autobusu se žadateli o azyl v příjezdu do uprchlického centra. Barikádu hlídali 24 hodin denně a německá policie proti nim dlouho nezasáhla. Tisícovka sympatizantů Pegidy obcházela v průvodu předměstí, varovala před přistěhovaleckou invazí a těšila se podpoře místních obyvatel. Podle týdeníku už v tomto případě nešlo jen o mírumilovný nesouhlas. Také v Drážďanech se na srazech Pegidy schází desítky tisíc lidí a skandují hesla o deportaci. Výjimkou nebyly ani symbolické šibenice pro kancléřku Angelu Merkelovou vicekancléře Sigmara Gabriela.

 

Frontová linie v Sýrii se mění, vysvětlují Rusové, proč snižují počet náletů v Sýrii. Hlavním důvodem je však podle deníku Daily Telegraph to, že intervence Moskvy neurychlila postup vládních vojsk syrského prezidenta Asada. Rusové přitom za poslední dva týdny provedli více leteckých útoků na území Sýrie než Američané za celý měsíc.

 

Americký prezident Barack Obama nařídil zásadně zpomalit stahování amerických vojsk z Afghánistánu. Jak upozorňuje deník The Wall Street Journal, prezident tak oproti původním očekáváním zanechá rozhodnutí o stažení vojsk z Afghánistánu na starost svému nástupci nebo nástupkyni. Deník USA Today upřesňuje, že příští rok zůstane v Afghánistánu 9 800 amerických vojáků a v roce 2017 jich bude 5,5 tisíce. Původně jich ale měla v zemi po konci letošního roku zůstat pouhá tisícovka na ochranu ambasády a několika dalších klíčových objektů.

 

Portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle upozorňuje na tureckou cenzuru, která zakazuje tamním médiím informovat o vyšetřování víkendových atentátů, při kterých v Ankaře zahynulo více než sto lidí. Podle Deutsche Welle toto rozhodnutí zdaleka přesahuje běžné obavy o únik informací při důležitém vyšetřování. Turkům kvůli informační blokádě několik týdnů před volbami oficiální místa nevysvětlila, co se vlastně stalo. Vládnoucí strana AKP tak ztrácí důvěru a propuštění několika policejních velitelů jen vzbuzuje dojem, že se hledá obětní beránek, spíše než skuteční pachatelé. Přesto turecký premiér podle slovenského deníku Pravda upozornil na nejméně deset čerstvě zatčených, kteří mají být napojeni jak na Islámský stát, tak na zakázanou Kurdskou stranu pracujících.

 

Chorvatsko od včerejška legalizovalo užívání marihuany pro lékařské účely. Právní předpis chorvatského ministerstva zdravotnictví zmiňuje zejména pacienty s rakovinou, roztroušenou sklerózou, AIDS nebo epilepsií.  Místní média podle deníku Pravda ovšem kritizují skutečnost, že v zemi zatím nejsou registrovány žádné léky obsahující THC, což je látka obsažená v konopí, která má tišící vlastnosti a zvyšuje chuť k jídlu.

 

Skotští a američtí vyšetřovatelé identifikovali dva libyjské občany, kteří jsou podezřelí ze spoluúčasti na teroristickém útoku na dopravní letadlo společnosti Pan Am z roku 1988. Po výbuchu nastražené trhaviny v Boeingu 747 na letu Pan Am 103 zahynulo nad skotským městem Lockerbie 270 lidí. Britská agentura Reuters upozorňuje, že za atentát byl zatím odsouzen pouze Abdel Basset Megrahi, který zemřel v roce 2012, poté co byl kvůli vážné nemoci propuštěn z vězení. Generální prokuratura v Tripolisu nyní od vyšetřovatelů obdržela žádost o vydání dalších dvou podezřelých.

 

Americký tank, který do nemocnice v afghánském Kunduzu dopravil vyšetřovací tým, který má prověřit obvinění Lékařů bez hranic z  útoku na nemocnici, svým příjezdem možná zničil důležité stopy pro vyšetřování. Britský The Guardian uvádí, že neohlášený příjezd tanku vyděsil personál, poničil objekt, ve kterém 3. října zahynulo 22 lidí, a vážně znehodnotil potenciál důkazního materiálu.

Zahraniční tisk: Německo zpřísnilo pravidla pro uprchlíky; protiuprchlická Pegida posiluje Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.