Zahraniční tisk: Německo urychlilo schválení nových bezpečnostních opatření; evakuace Aleppa

Světová média si všímají, že německá vláda v souvislosti s teroristickým útokem v Berlíně urychlila schválení bezpečnostních opatření. Ta umožňují policii další monitoring veřejného prostoru a vybaví policisty mobilními kamerami. Zahraniční média dále uvádí, že v severosyrském Aleppu byla obnovena evakuace.V mrazech zahynulo při čekání na evakuační přepravu několik osob.

V Berlíně se i po smrtelném atentátu obnovily vánoční trhy. Německá policie nadále pátrá po tuniském teroristovi, který je podezřelý z pondělního krvavého útoku, při kterém  zemřelo dvanáct osob. Čtyřiadvacetiletý Tunisan Anis Amri, jehož dokumenty se našly v kabině ukradeného kamionu, jež najížděl do chodců, bydlel v německém hlavním městě necelý rok a byl na seznamu podezřelých osob. Jeho žádost o azyl byla letos v létě zamítnuta, ale úřadům se ho nepodařilo vystěhovat, připouští německé ministerstvo vnitra. Podezřelý Afričan má kriminální minulost. Byl vězněný už v Itálii i v Německu, kde měl prodávat drogy, uvádí portál zpravodajského rozhlasu Deutsche Welle.

 

Německá vláda v souvislosti s teroristickým útokem v Berlíně urychlila schválení bezpečnostních opatření, která umožňují policii další monitoring veřejného prostoru a vybaví policisty mobilními kamerami. Zpřísnění dozoru navrhované po silvestrovském incidentu v Kolíně a střelbě v Mnichově je podle portálu Deutsche Welle v zemi velice citlivé téma. Nová opatření však po berlínském útoku pravděpodobně schválí i poslanci federálního Bundestagu.

 

Uprostřed mrazů a sněhu byla v severosyrském Aleppu obnovena evakuace místních obyvatel a povstalců. Podle britského deníku The Guardian zůstává už ve městě jen několik tisíc civilistů. Pětadvacet tisíc jich v uplynulých dnech odvezly humanitární autobusy do syrské provincie Idlíb. Podle humanitárních organizací zahynulo v mrazech několik osob při čekání na přepravu, včetně dětí. Na evakuaci se teď podílí šedesát autobusů a stovky soukromých vozidel.

 

Úspěšný atentát na ruského velvyslance v Turecku není podle ruských médií důvod k zastavení bojů v Sýrii. Moskevský deník The Moscow Times přirovnává vojenské operace a invazi speciálních jednotek v Sýrii k armádním zásahům ve Vietnamu nebo v Afghánistánu. Větší bezpečnost syrských civilistů by zajistil opatrnější přístup syrských a ruských vládních jednotek, ruské publikum ale podle komentáře podporuje hrubou sílu, která je krátkodobě efektivnější. Zahraniční války podporuje ruské publikum stejně ochotně jako domácí stabilitu, uzavírá komentář moskevského deníku.

 

Americké drony za několik milionů dolarů jsou na Ukrajině zcela zbytečně. Ručně říditelné zbraně dodané ze Spojených států měly ukrajinským jednotkám pomoct v bojích proti proruským separatistům, ukázalo se ale, že protivníci mají mnohem sofistikovanější zbraně, které používali povstalci už v Afghánistánu, Iráku nebo Sýrii. Jak britské agentuře Reuters exkluzivně přiznali ukrajinští vojáci, americké drony jsou zastaralé a ruský nepřítel dokáže rušit jejich řízení.

 

Španělským bankám hrozí, že budou muset klientům vyplatit několik miliard euro. Evropský soudní dvůr zrušil verdikt španělského soudu, který anuloval kauzy týkající se problematických hypoték a minimálních úroků, díky kterým finanční ústavy vydělaly v letech 2009 až 2013 na svých klientech miliardy. Banky totiž po finanční krizi nezohlednily pokles oficiálních úrokových sazeb. Jak upozorňuje slovenský deník Pravda, ve Španělsku jim prošly termíny ukončující odškodnění klientů, ty jsou však neslučitelné s evropskými zákony.

 

Dva hlavní poradci britské premiérky Theresy Mayové si dohromady vydělají zhruba stejně jako ministerská předsedkyně. Ročně si dohromady přijdou na téměř 150 tisíc liber – jen o šest procent méně než premiérka, uvádí britský deník The Times. Momentálně nejlépe placeným úředníkem v Británii je ministr pro rovné příležitosti, který vydělává ročně přes čtvrt milionu liber, v přepočtu tedy několik miliard českých korun.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Německo urychlilo schválení nových bezpečnostních opatření; evakuace Aleppa Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

  Byznys ·

  Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

 2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

  Byznys ·

  Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

 3. Kuba se dočká internetového připojení

  Společnost ·

  Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.