Zahraniční tisk: Německo-turecké nepřátelství se prohlubuje; Řecko proti dublinskému nařízení

Světová média píší o uniklé zprávě německé bezpečnostní služby, podle které se Turecko stalo centrem pro podporu ozbrojených islamistických skupin v Sýrii a Hamásu. Zpráva tak ohrožuje dohodu o přejímání uprchlíků. Zahraniční média dále píší o tom, že řecká vláda chce změnit dublinské nařízení, podle kterého uprchlíci musí žádat o azyl v první zemi Evropské unie, do které vstoupí. Kvůli tomu začíná být počet uprchlíků na řeckých ostrovech neúnosný.

V Turecku pokračují čistky v důsledku nezdařeného puče z poloviny července, všímá si francouzský deník Le Figaro. Istanbulský státní zástupce dnes nařídil zabavení majetku 187 podnikatelům stíhaným kvůli podezření z vazeb na bývalého imáma Fethullaha Gülena, který žije v americkém exilu. Toho turecký prezident Erdogan viní z organizace převratu. 60 ředitelů firem včetně šéfů velkých společností pak bylo vzato do vazby.

 

Dvě města na západě Turecka opět zasáhly atentáty v podobě výbuchu automobilů. Útočníci se zaměřili na policejní stanice. Při středečním útoku ve městě Van zemřeli dva civilisté, druhý útok ve čtvrtek ráno v Elazigu způsobil smrt tří lidí a zranil nejméně 73 dalších osob. Turecké úřady z organizace atentátů podezírají Kurdskou stranu pracujících. Turecká policie již zadržela 1 osobu podezřelou z přípravy útoků, dodává portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Studenti pařížské školy École nationale supérieure v rámci svého projektu již téměř rok podporují studium asi 40 uprchlíků, kteří chtějí v hostitelské zemi pokračovat ve studiu. Podle portálu France24 sto profesorů a dobrovolníků z řad studentů uprchlíkům pomáhá při výuce francouzského jazyka a objevování kultury. Cílem projektu je podpořit integraci cizinců v zemi, kde začleňování migrantů do společnosti nefunguje optimálně, a ti pak často zůstávají izolovaní.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová řekla, že uprchlíci do Německa terorismus nepřinesli. Naopak, islám podle ní k zemi patří, pokud je praktikován způsobem, který neodporuje ústavě. Jak zmiňuje britský deník The Guardian, do Německa vloni přišlo více než milion lidí prchajících před válkou a nouzí ze Středního Východu, Afriky a dalších oblastí. Ke dvěma ze tří útoků na civilisty, k nimž v Německu došlo za poslední měsíc, se přihlásila džihádistická organizace Islámský stát.

 

Uniklá zpráva německé bezpečnostní služby, podle které se Turecko stalo centrem pro podporu ozbrojených islamistických skupin v Sýrii a Hamásu, prohloubila nepřátelství mezi oběma zeměmi. Zpráva také ohrožuje dohodu Ankary a Bruselu o přejímání uprchlíků a rozhněvala turecké ministerstvo zahraničí, které se podle britského deníku The Times domnívá, že Berlín zkresluje realitu a nepodloženými tvrzeními se snaží snížit vliv prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

 

Demokratická kandidátka na prezidentku Spojených států Hilary Clintonová tvrdí, že její republikánský soupeř Donald Trump by v případě zvolení svůj úřad využil k osobnímu obohacení na úkor dělnické třídy. Podle Clintonové by Trumpův daňový plán vytvořil prostor, který by bohatým Američanům jako je on sám umožnil platit méně než polovinu současné sazby daně z příjmu, upozorňuje americký deník USA Today.

 

Řecký deník Ekathimerini píše, že řecká vláda chce změnit dublinské nařízení o předávání migrantů, podle kterého uprchlíci musí žádat o azyl v první zemi Evropské unie, do které vstoupí. Vláda proto plánuje tisíce přistěhovalců přesunout z přeplněných zařízení na ostrovech v Egejském moři do nových center na Krétě. Kvůli dublinskému nařízení totiž německé orgány plánuji do Řecka vrátit 3000 migrantů. Řecký premiér Alexis Tsipras bude o uprchlické krizi a řeckém dluhu jednat se zástupci Evropské unie v Paříži 25. srpna.

Zahraniční tisk: Německo-turecké nepřátelství se prohlubuje; Řecko proti dublinskému nařízení Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.