Zahraniční tisk: Německo řeší ochranu své východní hranice; výbuch v Bruselu

Světová média dnes informují o tom, že Německo řeší, jak ochránit svou východní hranici. Po uzavření jižní migrační trasy přes Balkánský poloostrov totiž přicházejí do země z Polska stovky až tisíce uprchlíků denně, a to zejména z Čečenska. Zahraniční média se dále věnují výbuchu v bruselském Národním kriminalistickém a kriminologickém ústavu. Exploze způsobila veliké škody, nikdo však nebyl zraněn. 

V noci na dnešek došlo k úmyslnému výbuchu v bruselském Národním kriminalistickém a kriminologickém ústavu. Exploze způsobila veliké škody, avšak nikdo nebyl zraněn. Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI k budově přijely dvě osoby a do objektu vhodily vznětlivý předmět. Tento belgický federální vědecký ústav spadá přímo pod ministerstvo spravedlnosti, provádí vědecký výzkum a na žádost soudních orgánů vypracovává odborné posudky sloužící k identifikaci pachatelů zločinů. Kromě toho také vytváří a spravuje národní kriminalistickou databází, dodává belgický list Le Soir.

 

Írán umístil ruské rakety S-300 v zařízení na obohacování uranu, které se nachází 120 km od Teheránu, píše slovenský deník Pravda. Součástí systému raket by měly být využity na obranu dalších jaderných komplexů v Íránu. Rusko začalo Íránu dodávat tento protiletadlový systém letos v dubnu, a to na základě dohody z roku 2007. Realizaci této smlouvy v hodnotě 740 milionů euro však dlouho blokovaly spory okolo íránského jaderného programu, které vyřešila až letošní mezinárodní dohoda.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan je odhodlán pokračovat v ofenzivě na severu Sýrie, dokud Kurdové neustoupí na východ od řeky Eufrat. Jak zmiňuje francouzský deník Le Monde, nepřátelé Turecka se však nacházejí také uvnitř země. Erdogan zapojení do války v Sýrii zdůvodňuje tím, že Turecko bojuje jednak proti teroristické organizaci bývalého imáma Fethullaha Gülena, žijícího v americkém exilu, ale také proti Islámskému státu v Turecku. Již od roku 1984 Turecko bojuje proti Kurdské straně pracujících a dalším kurdským organizacím, které jsou aktivní právě v Sýrii.

 

Papež František v neděli řekl, že se chystá navštívit oblasti střední Itálie, které minulý týden zdevastovalo silné zemětřesení, píše americký deník The Wall Street Journal. Katastrofa vzala život 290 lidem. Italská vláda slíbila poslat na pomoc postiženým oblastem 50 milionů euro. Vyšetřovatelé zjistili, že budovy se zřítily mimo jiné i proto, že jejich stavební konstrukce neodpovídala bezpečnostním standardům.

 

Po uzavření jižní migrační trasy přes Balkánský poloostrov nyní Německo řeší, jak ochránit svou východní hranici, píše portál Politico.eu. Z Polska do Německa ilegálně přicházejí denně stovky až tisíce uprchlíků a s nimi se do země mohou dostávat i radikální islamisté. Hodně žadatelů o azyl pochází z převážně muslimského Čečenska. V Německu však chybí tlumočníci a získávání důvěryhodných informací o minulosti uprchlíků je tak velmi obtížné.

 

Německý ministr hospodářství upozornil Velkou Británii, že by měla převzít zodpovědnost za brexit, který destabilizoval Evropskou unii. Británie by si neměla ponechat pouze výhody členství v osmadvacítce. Vláda britské premiérky Theresy Mayové bude projednávat strategii brexitu tuto středu. Po červnovém rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z Evropské unie nyní členské státy předpokládají, že nastalou situaci vyřeší Německo.

 

Strava složená ze zeleniny, ořechů a olivového oleje je jako prevence kardiovaskulárních chorob účinnější než statiny, všímá si britský deník The Times. U pacientů, kteří se stravovali podle takzvané středomořské diety, italští vědci zjistili o třetinu nižší pravděpodobnost předčasného úmrtí než u lidí, kteří dávali přednost červenému masu a máslu. Milionům lidí trpícím srdečními potížemi tak budou nyní lékaři předepisovat ovoce a zeleninu.

Zahraniční tisk: Německo řeší ochranu své východní hranice; výbuch v Bruselu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.