Zahraniční tisk: Nálet USA na Lékaře bez hranic byl lidskou chybou; Medvěděv pohrozil Turecku

Světová média dne 26. listopadu píší o tom, že americký vojenský nálet na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu letos v říjnu byl lidským selháním a chybou. Média si dále všímají varování ruského premiéra Dmitrije Medvěděva, který kvůli sestřelení ruského vojenského letadla pohrozil Turecku zrušením některých společných projektů. 

Francouzský prezident Francois Hollande se vrátil z amerických jednání o mezinárodní alianci proti hnutí Islámského státu a poté jednal s Německem. Německá kancléřka Angela Merkelová podle portálu Deutsche Welle přislíbila Francii pomoc, dnes bude francouzský prezident jednat s Ruskem.

 

Americký vojenský nálet na nemocnici Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu z letošního října byl způsoben lidským selháním a chybou. Uvádí to předběžné výsledky vyšetřování americké armády. Při incidentu zahynulo nejméně třicet lidí, z toho více než deset lékařů. Organizace Lékaři bez hranic nadále požaduje, aby případ vyšetřila nezávislá komise, dodává britský deník The Independent.

 

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv pohrozil Turecku, že Rusko může po sestřelení vojenského letadla Su-24 na turecko-syrské hranici zrušit některé společné projekty a Turecko tak přijde o podíly na trzích. Podle analytiků, které oslovila londýnská zpravodajská agentura Reuters, by se mohla Medveděvova hrozba týkat například plynovodu Turkish Stream, letecké společnosti Turkish Airlines nebo firem spolupracujících s bankou Sberbank.

 

Americký prezident Barack Obama nepřímo podpořil chicagské protesty proti policejnímu násilí, o kterém svědčí zveřejněný případ sedmnáctiletého Laquana MacDonalda. Ten byl loni zastřelen bělošským policistou. Video zveřejněné v tomto týdnu ukázalo, že MacDonalda ozbrojeného nožem zasáhlo celkem šestnáct ran. Videozáznam šokoval i veřejnost, která už druhým dnem v metropoli amerického Středozápadu demonstruje, dodává britský deník The Guardian.

 

Americká rocková skupina Eagles of Death Metal, jejíž koncert v pařížském klubu Bataclan proměnili islámští teroristé před dvěma týdny v masakr, se chystá vystoupit v opraveném klubu znovu. V rozhovoru pro Vice News to uvedli členové skupiny, kteří poprvé veřejně popsali i to, čeho byli svědky, když teroristé začali střílet na parketu. Agentury připomínají, že při střelbě v klubu zahynuly desítky lidí.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Nálet USA na Lékaře bez hranic byl lidskou chybou; Medvěděv pohrozil Turecku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.