Zahraniční tisk: Několik tureckých vojáků požádalo v Řecku o azyl; republikánský sjezd v USA

Zahraniční média si všímají, že po neúspěšném státním převratu v Turecku požádalo 8 tureckých vojáků o azyl v sousedním Řecku. Řecko však uprchlíky obvinilo z nelegálního vstupu na své území a z porušení řeckého vzdušného prostoru. Dnes budou souzeni. Světová média se dále věnují sjezdu amerických republikánů, který má představit Donalda Trumpa v jiném světle. Půjde o rodinnou událost, na které vystoupí i manželka realitního magnáta a čtyři z pěti jeho dětí.

Po pátečním neúspěšném pokusu o státní převrat  bylo v Turecku zatčeno 6 tisíc vojáků, soudců a státních zástupců, včetně velitelů a vysokých soudních úředníků, píše turecký deník Hurriyet Daily News. Zatčení byli obviněni z „členství v ozbrojené teroristické organizaci“ a z „pokusu o svržení vlády Turecké republiky za použití síly a násilí nebo z pokusu o ohrožení jejího fungování“. Deník tvrdí, že tato teroristická organizace byla vedena islámským duchovním Fethullahem Gülenem ze Spojených států. Ten však podle amerického deníku New York Times toto obvinění popřel.

 

Řecký deník Ekathimerini píše, že po neúspěšném státním převratu z Turecka v sobotu uprchlo v helikoptéře do řeckého města Alexandropolis 8 tureckých vojáků, aby zde požádali o azyl. Řecko však uprchlíky obvinilo z nelegálního vstupu na své území a z porušení řeckého vzdušného prostoru. Zadržení vojáci nicméně trvají na tom, že se puče nezúčastnili na žádné straně a že si útěkem chtěli zachránit své životy. Podle tureckého deníku Hurriyet Daily News naopak muži na rozkaz svých nadřízených měli přepravit zraněné z ulic Istanbulu do bezpečí, když po nich začala střílet policie. Před soud v Řecku by měli být postaveni dnes.

 

Tři dny po atentátu v Nice, při kterém pod koly nákladního automobilu zemřelo 84 lidí, francouzská policie vzala do vazby 7 osob, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Jedním z nich byl i Albánec, který měl Mohamedu Lahouaiejovi-Bouhlelovi poskytnout zbraň. Policie také pátrá po adresátech SMS zpráv, prostřednictvím kterých jedenatřicetiletý Tunisan poslal svou fotografii za volantem kamionu. Vyšetřovatelé nyní zjišťují jeho napojení na radikální islamistické hnutí a případné komplice. K útoku se v sobotu přihlásil Islámský stát. Portál RFI dále zveřejňuje informaci francouzského ministerstva obrany o provedení dvou leteckých útoků proti pozicím Islámského státu v posledních dvou dnech.

 

Sjezd amerických republikánů, který má potvrdit nominaci miliardáře Donalda Trumpa do boje o křeslo prezidenta Spojených států, má Američanům představit kandidáta v jiném světle, než ho znají z dosavadní kampaně. Jak píše slovenský deník Pravda, namísto okázalé přehlídky celebrit má jít spíše o rodinnou událost, na které vystoupí i manželka realitního magnáta a čtyři z pěti jeho dětí. Sám Trump se chce ve svém čtvrtečním projevu na závěru sjezdu  soustředit na řadové Američany, hovořit o svých obchodních zkušenostech, osobním životě a schopnosti řešit problémy.

 

V Sýrii našlo smrt více než 2 tisíce mužů, kteří tam přicestovali z Ruska, aby se přidali k takzvanému Islámskému státu, informuje ruský ministr obrany Sergej Šojgu v ruském deníku The Moscow Times. Někteří z nich byli stoupenci radikálního islámu a chtěli do Ruska přivést svatou válku džihád. Deník píše, že s pomocí ruské koalice se syrským vojákům podařilo ukrojit 12 tisíc km2 z území Islámského státu včetně 150 měst. Statisíce lidí se tak mohly vrátit do svých domovů. Ruský ministr zahraničí nicméně varuje před hrozbou v blízké budoucnosti dalších konfliktů podobných tomu v Sýrii ve střední Asii a v Rusku.

 

Britský deník The Times píše, že v Londýně, Manchesteru a Birgminghamu, kde podle policie nejvíce hrozí předání zbraní do rukou teroristů, se v předchozích dvou letech zvýšil počet zločinů za použití ilegálně držených střelných zbraní. Počet takových trestných činů však meziročně vzrostl o dvě procenta i v celé Anglii a Walesu. Londýnská policie v letech 2014-2015 zaznamenala 1652 případů kriminálních činů, při nichž byly použity zbraně, což je nárůst o 3,6 procent oproti období 2013-2014.

 

Průzkum francouzského veřejného mínění provedený společností Ifop pro deník Le Figaro den po tragickém atentátu v Nice ukázal, že 67 % Francouzů nevěří, že postup prezidenta a vlády proti terorismu je účinný. 81 % oslovených by souhlasila se zavedením dalších kontrol a s omezením svobody. Přitom v posledních anketách realizovaných začátkem letošního a loňského roku důvěru prezidentovi vyjádřila zhruba polovina Francouzů. 99 % oslovených soudí, že hrozba teroristických útoků je ve Francii vysoká nebo velmi vysoká, upozorňuje Le Figaro.

Zahraniční tisk: Několik tureckých vojáků požádalo v Řecku o azyl; republikánský sjezd v USA Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.