Zahraniční tisk: Nezvykle osobní debata Clintonové a Trumpa; v USA značně stoupl počet vražd

Světová média dne 27. září píší o tom, že republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump a jeho demokratická rivalka Hillary Clintonová se poprvé střetli v televizním duelu. Její průběh byl nezvykle osobní a prolomil mnohá tabu. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že ve Spojených státech amerických stoupl v roce 2015 významně počet vražd. Ve srovnání s rokem 2014 se jedná o 10,8 procentní nárůst. 

Dnes ráno ve 3 hodiny středoevropského času začala ve Spojených státech amerických první televizní debata obou kandidátů na post příštího prezidenta USA, informuje americký deník The Washington Post. První předvolební televizní duel odvysílala televizní stanice NBC a odehrával se na univerzitní půdě v New Yorku. Republikánský kandidát Donald Trump a demokratická kandidátka Hillary Clintonová se střetli v nezvykle osobní debatě, která prolomila mnohá tabu. Clintonová například obvinila Trumpa z šíření rasistických lží o místě narození stávajícího prezidenta USA Baracka Obamy a připomněla dřívější výroky svého protivníka o ženách, které Trump přirovnal k prasatům, čuňatům a psům. Podle Trumpa zase Clintonová nemá dost vytrvalosti k tomu, aby mohla vykonávat funkci prezidenta USA. Nějaké zkušenosti podle něj Clintonová sice má, ale jsou to špatné zkušenosti, píše americký list.

 

Jak by Václav Havel oslavil své osmdesáté narozeniny? ptá se ve svém komentáři slovenský deník SME. Dej psovi úřad a hned je z něj pán, napsal ve hře odcházení Václav Havel, který by se 5. října dožil osmdesáti let. Havel, byť sám politik, se ve svých textech dokázal dívat jak na formu, tak na obsah politiky s odstupem, humorem a vždy naprosto přesně. U příležitosti jeho blížících se nedožitých 80. narozenin se chystá celá řada vzpomínkových a patetických akcí, přičemž z některých z nich by však oslavenec zřejmě velkou radost neměl. Před časem vznikl v Praze nápad vzpomenout si na Václava Havla „po havlovsku“, pokračuje slovenský list. V Havelské ulici na Starém Městě Pražském stojí kostel sv. Havla, kterému chybí zvon. Díky nápadu a veřejné sbírce teď zvon bude a bude se jmenovat Václav. Ve Svatohavelském kostele v Havelské ulici v Praze tak bude 80. narozeniny Václava Havla připomínat zvon Václav, uzavírá slovenský list.

 

Rusko opět obvinilo Ukrajinu z odpovědnosti ze zřícení letounu malajsijských aerolinií MH17 na území východní Ukrajiny, informuje ruský deník Moscow Times. Pouhé dva dny před zveřejněním nové zprávy o vyšetřování této letecké katastrofy z roku 2014 opět zaznělo z úst ruského ministra obrany, že za pád dopravního letadla jsou zodpovědné ukrajinské jednotky. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany Igora Konašenka Ukrajina zadržuje zásadní radarová data, píše ruský list.

 

Putinův muž na Balkáně, tak svůj komentář nazval rakouský deník Der Standard. V neděli se v bosenské Republice srbské konalo referendum, ve kterém se rozhodovalo o existenci státního svátku, který by připadal na 9. leden a který by připomínal vyhlášení nezávislosti z roku 1992. Referendum se konalo navzdory skutečnosti, že ho bosenský Ústavní soud zakázal. Nyní je tak možné očekávat ještě ostřejší útoky na bosenský stát – například referendum o nezávislosti, kterým prezident Republiky srbské Milorad Dodik vyhrožuje již několik let, je teď už jen otázkou času. Fakticky šlo v nedělním referendu pouze o státní svátek, politicky to však byl útok proti právnímu státu, míní rakouský list. Nejde ale o to, že by populistický prezident chtěl zničit jen Bosnu a Hercegovinu. Nikoliv náhodou odcestoval prezident Dodik tři dny před konáním referenda do Moskvy, kde se setkal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Tady totiž jde o velké geopolitické plány ruského režimu, uzavírá rakouský Der Standard.

 

Počet vražd, ke kterým došlo ve Spojených státech amerických, v roce 2015 významně narostl, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Konkrétně ve srovnání s rokem 2014 se jedná o nárůst o 10,8 procent, což podle informací amerického deníku New York Times představuje nejsilnější meziroční nárůst za posledních 20 let. Americký deník při svých výpočtech vycházel z nových statistik, které zveřejnil americký Federální úřad pro vyšetřování FBI. 

 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Nezvykle osobní debata Clintonové a Trumpa; v USA značně stoupl počet vražd Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.