Zahraniční tisk: Nestabilní nádech rakouských voleb; nový turecký premiér

Světová média se věnují zejména prezidentským volbám v Rakousku, kde by mohly problémy s uprchlickou krizí donést do čela státu Norberta Hofera z pravicově populistické FPÖ. Nestabilní nádech dodávají volbám nejen těsné průzkumy, ale i trestné činy spáchané migranty. Zahraniční média také píší o tom, že novým tureckým premiérem se stane Binali Yildirim. Ten je blízkým spolupracovníkem prezidenta Recepa Erdogana.

Rakousko nám ukáže, jak vzdálení jsme od té „jiné“ Evropy, píše dnes slovenský deník SME. V době psaní slovenského komentáře bylo možné jen odhadovat, jestli se Rakušanům podařilo odvrátit rýsující se katastrofu či nikoliv. Sama skutečnost, že obavy ze zvolení kandidáta Svobodné strany Rakouska (FPÖ) do čela země se nám nezdají absurdní, naznačuje, že Evropa opravdu prochází jistou změnou. Možná je tento rakouský volební exces jen vyjádřením nespokojenosti z rozdělení rakouské politiky mezi dvě velké strany, pokračuje slovenský list. Každopádně to však nevysvětluje to, že podobně zásadní volby nás čekají i ve větších – a pro podobu západního světa zásadnějších – zemích. Už za měsíc se budou rozhodovat Britové, zda se cítí být Evropany či nikoliv, a za půl roku dají Američané světu vědět, jestli může být přijatelným prezidentem i „buran“ bez reálného programu, pokud umí řvát a urážet, míní slovenský list.

 

Trestné činy spáchané migranty dodávají rakouským prezidentským volbám nestabilní nádech, píše dnes americký deník New York Times. Babička tří dětí byla znásilněna během venčení psa. Desetiletý chlapec byl sexuálně napaden ve veřejném plaveckém bazénu. Čtyřiapadesátiletá žena byla na ulici ubita k smrti. Jedenadvacetiletá studentka byla hromadně znásilněna přímo v proslulém vídeňském parku Prater. Skutečnost, že tyto trestné činy byly spáchány migranty pocházejícími z válečných zón, kteří se do Rakouska dostali teprve nedávno, dodává politickému klimatu v souvislosti s včerejšími prezidentskými volbami obzvláště nestabilní nádech. Právě po včerejších volbách by se totiž Rakousko mohlo stát první evropskou zemí, která si – poprvé od konce nacismu – jako hlavu státu zvolí ultrapravicového politika, uzavírá americký New York Times.

 

Turecký prezident Recep Erdogan včera oznámil, že novým tureckým premiérem se stane Binali Yildirim, informuje britský deník The Guardian. Binali Yildirim byl u vzniku současné turecké vládní Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) a je dlouholetým blízkým spolupracovníkem prezidenta Erdogana. Turecký prezident se tak o krok přiblížil vizi větších prezidentských pravomocí, o které již delší dobu usiluje. Novopečený turecký premiér již totiž včera ve svém stranickém projevu oznámil, že se zasadí o změnu ústavy, na základě které by prezidentský úřad získal větší pravomoci, všímá si britský list.

 

Krátce po pátém výročí od smrti Usámy bin Ládina potvrdil Kábul smrt vůdce hnutí Taliban Muhammada Mansúra, píše švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Spojené státy americké považovaly Mansúra za odpůrce mírového procesu. Že by se ale Taliban po tomto úderu brzy vrátil k vyjednávacímu stolu, o tom lze jen pochybovat. Američané na Mansúra zaútočili již po několikáté, jeho smrt však Pentagon ještě nepotvrdil, informuje švýcarský list.  

 

Letošnímu mistrovství Evropy ve fotbale, které se koná ve Francii, hrozí „nové formy“ teroru, píše německý deník Die Welt. Místo euforie panují ve Francii před zahájením fotbalového mistrovství obavy z nových teroristických útoků. Podle Patrika Calvara, šéfa francouzské tajné služby, je Francie v současné době zemí, která je teroristickými útoky zcela bezpochyby nejvíce ohrožena, uzavírá německý Die Welt.

Zahraniční tisk: Nestabilní nádech rakouských voleb; nový turecký premiér Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Seznam 27 nejkvalitnějších měst pro život

    Byznys ·

    Jaká města nabízejí svým prostředím a komplexními službami nejlepší podmínky pro život? Odpověď na to přináší index poradenské společnosti Mercer, o němž informoval in…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.