Zahraniční tisk: Největší radioteleskop světa byl uveden do provozu; posílení pozice Rajoye

Zahraniční média si všímají, že největší radioteleskop na světě v jihozápadní Číně v provincii Kuej-čou byl uveden do provozu. Pětisetmetrový kulovitý teleskop bude nyní tři roky testován, než se plně ujme své úlohy. Světová média dále informují o tom, že španělské regionální volby posílily úřadujícího premiéra Mariana Rajoye. I tak nelze očekávat, že úspěch pomůže překlenout slepou uličku na španělské politické scéně, která zde trvá už devět měsíců.

V kolumbijské Cartageně se dnes koná historicky významný ceremoniál podepsání mírových dohod mezi vládou a ultralevicovou organizací Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dále zmiňuje, že během více než padesát let trvajícího konfliktu zemřelo 220 tisíc lidí, 40 tisíc je nezvěstných a 7 milionů Kolumbijců muselo opustit své domovy. Podpisu dohody předcházely 4 roky vyjednávání.

 

Včerejší španělské regionální volby posílily úřadujícího premiéra Mariana Rajoye, míní slovenský deník Pravda. Lokální volby v Galícii a Baskicku vylepšily postavení jeho Lidové strany. Podle portálu politico.eu nicméně nelze očekávat, že úspěch pomůže překlenout 9 měsíční slepou uličku na španělské politické scéně. Žádné ze stran se totiž od loňských prosincových voleb ani po opakovaných volbách v červnu nepodařilo uzavřít koalici a parlament je nejfragmentovanější za posledních 40 let.

 

Francouzský prezident François Hollande dnes navštívil normandské město Calais a nechvalně známý uprchlický tábor přezdívaný Džungle. Hollande plánuje definitivní a naprosté zrušení tábora, v němž se za špatných podmínek tísní 7 až 10 tisíc migrantů. Francouzský prezident dále apeloval na Velkou Británii, aby se zhostila svých závazků vzhledem k Francii vyplývající ze smlouvy v Le Touquet, jichž ji dle jeho slov nezbaví ani vystoupení z Evropské unie. Britská hranice byla díky bilaterální francouzsko-britské dohodě z roku 2003 umístěna do Francie, připomíná francouzský deník Le Figaro.

 

Policie z amerického města Charlotte konečně zveřejnila některé záběry ze zásahu, při němž byl před týdnem zastřelen Afroameričan Keith Lamont Scott, píše britský portál The Epoch Times. Proti tvrzení policie, že třiačtyřicetiletý muž policisty ohrožoval pistolí, několik dní protestovali obyvatelé města a požadovali zveřejnění videa ze zásahu. Přesto však zůstávají pochybnosti, protože z videa není zřejmé, zda byl Scott skutečně ozbrojen. Policie také zveřejnila fotografie z místa činu, zbraň se Scottovými otisky prstů a tvrdí, že měl u sebe marihuanu.

 

Známý jordánský spisovatel Nahed Hattar byl včera zastřelen před Ammánským soudem, kde měl být souzen za sdílení kresleného vtipu na sociální síti Facebook. Šestapadesátiletý spisovatel byl za šíření kresby nazvané Bůh Daeš podle britského deníku The Guardian obviněn z podněcování náboženských nepokojů a urážky islámu. Je na ní zobrazen bojovník Islámského státu sedící vedle dvou žen a žádající Boha, aby mu dal napít.

 

Lídr britské opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn potvrdil v sobotních volbách své vedoucí postavení, všímá si ruský portál Russia Today. Corbyn získal téměř 62 % hlasů a porazil svého soupeře Owena Smitha. Corbyn se nacházel v nelehké situaci, zejména po referendu o Brexitu byl často kritizován pro zjevné nedostatky v kampani pro setrvání v Evropské unii. Navzdory tomu, že výrazně ztratil důvěru, však Jeremy Corbyn odmítl odstoupit.

 

Největší radioteleskop na světě v jihozápadní Číně v provincii Kuej-čou byl uveden do provozu a již zachytil první signály z vesmíru. Pětisetmetrový kulovitý teleskop FAST bude nyní tři roky testován, než se plně ujme své úlohy. Jeho stavba přišla Čínu na téměř 1,2 miliardy juanů. Větší přijímající plocha teleskopu mu umožňuje větší flexibilitu a schopnost kontrolovat dvakrát rozsáhlejší oblast vesmíru než 300 metrový teleskop Arecibo v Kostarice, a to s třikrát až pětkrát vyšší citlivostí, jak upozornil americký portál International Business Times.

Zahraniční tisk: Největší radioteleskop světa byl uveden do provozu; posílení pozice Rajoye Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Ted Cruz podpoří Trumpa v prezidentských volbách

    Společnost ·

    Texaský senátor Ted Cruz v pátek oznámil, že ve volbách amerického prezidenta podpoří Donalda Trumpa. Cruz, který byl během republikánských primárek hlavním Trumpovým …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.