Zahraniční tisk: Navzdory míru se na východě Ukrajiny bojuje; Rusko hrozí vyzbrojením Íránu

Světová média 17. února píší o tom, že v okolí ukrajinského města Debalcevo se bojuje ještě intenzivněji, než před vyhlášením příměří. Dále se zmiňují o Rusku, které se chystá vyzbrojit Irák a to v případě, že Spojené státy dodají zbraně Ukrajině. 

Navzdory ubezpečování o dodržování příměří ze strany ukrajinské armády a povstaleckých velitelů, se podle informací ruských a ukrajinských médií na východní Ukrajině i nadále bojuje, píše slovenský deník Pravda. V okolí města Debalcevo, kde se nachází strategicky důležitá železniční křižovatka, jsou boje podle dostupných informací ještě intenzivnější než před vyhlášením příměří. U města Mariupol včera padlo pět ukrajinských dobrovolníků. Podle mluvčího donbaských povstaleckých vojsk narušily ukrajinské jednotky příměří během posledních 24 hodin celkem sedmadvacetkrát, píše slovenský list.

 

Evropská unie včera zveřejnila nový seznam protiruských sankcí. Rusko v reakci na to už avizovalo adekvátní reakci, píše slovenský deník SME. Na seznamu ruských a ukrajinských občanů a společností, na které sankce cílí, jsou politici, vládní úředníci, poslanci, podnikatelé a představitelé vládní samosprávy na Krymu. Když se někdo objeví na tomto seznamu, znamená to pro něj zákaz vstupu na území Evropské unie a zmrazení jeho bankovních účtů u evropských bank, připomíná slovenský deník SME.

 

Jestliže Spojené státy americké vyzbrojí Ukrajinu, pak by Rusko mohlo vyzbrojit Írán, píše ruský deník Moscow Times.  V USA byla zveřejněna zpráva, podle které by Spojené státy americké měly změnit svou strategii a začít Ukrajině pomáhat dodávkami zbraní v celkové hodnotě tří miliard dolarů. Americký prezident Barack Obama v minulosti popsal jedno z kritérií, kterým se řídí jeho zahraniční politika, slovy „nedělat hlouposti“. Zaslání miliard dolarů na Ukrajinu v podobě zbraní by tuto jeho zásadu porušilo zcela zásadně, míní ruský Moscow Times.

 

Dokud se bude Vladimír Putin nacházet v ukrajinském obývacím pokoji, mír nezavládne, píše britský deník The Guardian. „Nikdy více!“ volali Evropané po první světové válce. A přesto došlo k dalšímu světovému konfliktu. Stejné volání se opakovalo i po druhé světové válce, ale následovaly události v Bosně, které vyvrcholily v roce 1995. Situace se podle deníkuThe Guardian zase opakuje. Nezdá se totiž, že by dohoda o příměří uzavřená minulý týden v Minsku vedla k míru, míní bristký The Guardian.

 

Jednání Euroskupiny s Řeckem ztroskotala, píše rakouský deník Der Standard. Jednání bylo včera v podvečer bez výsledku ukončeno. Nový řecký ministr financí odmítl veškeré návrhy, které mu Euroskupina předložila, sám ale žádný písemný návrh na jednání nepředložil. Der Standard se domnívá, že je nutné najít nějaké krátkodobé řešení, které by vycházelo ze stávajícího záchranného programu a které by bylo výchozím bodem pro následující čtyři až šest měsíců, než se obě strany shodnou na trvalejším řešení řecké dluhové krize.

 

Na Blízkém východě se schyluje k dokonalé bouři, píše americký deník The Washington Post. Vzájemná nedůvěra mezi vládou amerického prezidenta Baracka Obamy a kabinetem izraelského premiéra Benjamina Netanjahua se během několika posledních dnů podstatně prohloubila. Ke zhoršení situace došlo poté, co se na veřejnosti objevilo podezření Spojených států amerických, že izraelský premiér schválil únik detailních informací o jaderných rozhovorech mezi USA a Íránem. Metafora o dokonalé bouři se může zdát být nadsazenou, ale pokud na Blízkém východě začne docházet ke střetu izraelských, amerických, palestinských a íránských zájmů, tak se možná opravdu dokonalá bouře chystá, uzavírá americký The Washington Post.

 

Zahraniční tisk: Navzdory míru se na východě Ukrajiny bojuje; Rusko hrozí vyzbrojením Íránu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.