Zahraniční tisk: Napětí Japonska a Číny kvůli ostrovům roste; nové zemětřesení ve Fukušimě

Zahraniční média píší o tom, že Japonsko protestovalo proti proniknutí čínských lodí do japonských teritoriálních vod v blízkosti sporných ostrovů. Japonsko chce zde nejpozději do roku 2023 nasadit zbraně s doletem až 300 km. Světová média si všímají, že japonskou Fukušimu zasáhlo nové zemětřesení o síle 5,6 stupňů Richterovy stupnice. Riziko tsunami naštěstí nezpůsobilo.

Francouzský deník Le Figaro informuje o novém zemětřesení o síle 5,6 stupňů Richterovy stupnice v japonské prefektuře Fukušima. Zemětřesení, k němuž došlo včera dopoledne, bylo znatelné i v Tokiu, avšak nezpůsobilo riziko vzniku tsunami. Nemělo ani okamžitý vliv na fungování fukušimské elektrárny, vážně poškozené zemětřesením a následnou vlnou tsunami v březnu roku 2011.

 

Japonské ministerstvo zahraničí znovu protestovalo proti proniknutí čínských lodí do japonských teritoriálních vod v blízkosti sporných ostrovů. Napětí ve sporu ohledně dvou neobydlených japonských ostrovů roste a Japonsko dokonce nejpozději do roku 2023 plánuje nasazení zbraní s doletem až 300 km. Jak upřesňuje britský deník The Guardian, raketa bude využívat tuhá paliva a technologii, která umožní její dlouhodobé skladování a možnost jejího rychlého použití.

 

Německý ministr vnitra Thomas de Maziere vyloučil návrat syrských utečenců, kteří se dopustí trestného činu, všímá si slovenský deník Pravda. De Maziere uvedl, že dokud v Sýrii nebude mír, není možné do oblasti občanské války nikoho vyhošťovat. Německý ministr vnitra přitom minulý týden předložil návrhy bezpečnostních opatření sloužících ke snížení hrozby terorismu v Německu. Jedním z nich je i zrychlení procesu deportace cizinců, kteří spáchají trestné činy nebo osob důvodně podezřelých z terorismu.

 

Obyvatelé švýcarské obce Salez jsou velmi zděšeni nečekaným násilím, píše švýcarský deník Le Temps. Krátce po druhé hodině odpolední ozbrojený muž zaútočil nožem a hořlavinou na cestující regionálního vlaku. Jedna žena a sám pachatel svým zraněním později podlehli. Sedmadvacetiletý útočník zranil také dalších šest dalších lidí včetně šestiletého dítěte. Motiv činu policie vyšetřuje.

 

V Thajsku bylo dnes zatčeno několik lidí v souvislosti s pátečními bombovými útoky v turisticky známých rezortech, při nichž byli zabiti 4 lidé a desítky dalších byly zraněny, včetně turistů. Americký magazín Newsweek upozorňuje, že k výbuchům došlo pouhých několik dní poté, co Thajsko schválilo ústavu prosazovanou vojenskou juntou, která vojenské vládě poskytuje absolutní pravomoc k vykonávání opatření k ochraně veřejného míru a zadržování osob bez soudního příkazu po dobu až 7 dní. K útokům se dosud nepřihlásila žádná militantní skupina.

 

Vystoupení Velké Británie z Evropské unie bude odloženo na konec roku 2019, všímá si britský deník The Times. Britská premiérka Theresa Mayová, která měla spustit platnost článku 50 lisabonské smlouvy a začít dva roky trvající proceduru v lednu 2017, totiž bude muset navzdory politickému tlaku tento krok odložit. Británie totiž podle Mayové zatím není na vyjednávání s Evropskou unií připravena. Důvodem k odkladu jsou také francouzské a německé volby.

 

Nigerijská militantní islamistická skupina Boko Haram publikovala video zachycující školačky unesené před dvěma lety v nigerijském městě Chibok. Podle videa měly některé z dívek zemřít při leteckých útocích. Několika desítkám z nich se podařilo uprchnout do bezpečí, ale více než 200 jich je stále pohřešovaných. V květnu byla jedna z dívek nalezena a nigerijský prezident Muhammadu Buhari slíbil, že zachrání i ostatní, připomíná americký magazín Newsweek.

 

Organizátoři olympijských her v Riu de Janeiru vyprázdní jeden z olympijských bazénů, aby vyřešili problém se zelenající vodou. Jedná se o 3,73 milionů litrů vody bazénu na vodní pólo a synchronizované plavání, který byl uzavřen již počátkem minulého týdne. Bazén pro skoky do vody, který zezelenal jako první, bude chemicky ošetřen. Na rozdíl od skoků do vody je totiž pro synchronizované plavání průzračnost vody pro hodnocení závodnic velmi důležitá, podotýká španělský deník El País

Zahraniční tisk: Napětí Japonska a Číny kvůli ostrovům roste; nové zemětřesení ve Fukušimě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Ikea si dláždí cestu k prvnímu obchodu v Indii

  Byznys ·

  Švédský výrobce nábytku Ikea zahájil práce na svém prvním obchodě v Indii, který se bude nacházet v Hajdarábádu na jihu země. Společnost slibuje otevřít prodejnu do ko…

 2. Proces brexitu by mohl trvat déle, až do roku 2019

  Byznys ·

  Proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie, k němuž se země rozhodla v červnovém referendu, možná bude trvat déle než se dosud předpokládalo. Uzavřít se může až …

 3. Británie zažívá po brexitu turistický boom

  Byznys ·

  Velká Británie zažívá díky poklesu libry po červnovém referendu o vystoupení země z Evropské unie příliv zahraničních turistů. Podle agentury Tourism Alliance se v čer…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.