Zahraniční tisk: Čína umístila v Jihočínském moři rampy pro odpalování raket

Zahraniční média si všímají toho, že Čína rozmístila na sporném území Spratleových ostrovů v Jihočínském moři rampy pro odpalování raket. Podle čínských státních médií mají tyto zbraně bránit ostrovy proti takzvaným žabím mužům z Vietnamu. Světová média dále 

Agentura Reuters upozorňuje na jmenování bývalého ředitele americké zpravodajské služby FBI Roberta Muellera vedoucím vyšetřování rusko-amerických kontaktů z doby Trumpovy prezidentské kampaně. Hlavní zprávy většiny dnešních médií upozorňují na to, že nový tým jmenovaný americkým ministerstvem spravedlnosti se zaměří na údajné vměšování Moskvy do prezidentské kampaně Spojených států.

 

Britský deník Financial Times v úvodníku uvažuje o odstranění Trumpa z Bílého domu. Přestože by podobné kroky mohly destabilizovat nejvýznamnější demokracii na světě, situace prý začíná být vážná. Prezident Trump otevřeně válčí se svými zpravodajci, úniky informací oslabují jeho úřad a nemá sílu na novou legislativu. Ohrožené jsou podle deníku slibované šance na daňovou reformu nebo dokonce náhradu za zdravotní systém přezdívaný Obamacare.

 

Plánovaná jednání a návštěvu amerického prezidenta v Izraeli komplikuje únik zpravodajských informací, které Donald Trump nedávno poskytl ruským diplomatům. Informace se týkaly chystaných operací Islámského státu a částečně pocházely od izraelských tajných služeb, uvádí portál Slatest. Ten zároveň upozorňuje, že jejich případné předání přes Rusy do nepřátelského Íránu kompromituje izraelské zpravodajce a ohrožuje další vývoj americko-izraelských vztahů. Izraelská strana předem Bílý dům upozornila na citlivost materiálů, Donald Trump má Izrael navštívit 22. května.

 

Čína rozmístila na sporném území Spratleových ostrovů v Jihočínském moři rampy pro odpalování raket. Podle čínských státních médií mají tyto zbraně bránit ostrovy proti takzvaným žabím mužům z Vietnamu - jedná se o vojenská komanda vycvičená pro útok z moře. Spojené státy už dříve vyjádřily znepokojení nad budováním základen na útesech, na které si kromě Pekingu činí nárok také Filipíny, Vietnam a Tchajwan. Rakety se nacházejí na ostrově Fiery Cross Reef, kde už Čína vybudovala ranvej pro letadla, píše americký Newsweek.

 

Rakouský parlament zakázal v rámci nového přistěhovaleckého zákona i veřejné nošení burky, všímá si portál německého veřejnoprávního rozhlasu Deutsche Welle. Zákon mimo jiné předepisuje přistěhovalcům povinné integrační kurzy a po žadatelích o azyl chce veřejně prospěšné práce. Zahalení obličeje na univerzitách a dalších veřejných místech může znamenat pokutu ve výši 150 euro.

 

Londýn draze zaplatí za to, že porušil volný pohyb evropské pracovní síly, varuje německá kancléřka Angela Merkelová. Londýnský deník The Times registruje středeční projev Merkelové, která Británii odrazuje před snahami o porušování práv evropských spotřebitelů nebo případnou deregulací, která by mohla být následkem brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie.

 

 

Zdroj: Zet

 

  

Zahraniční tisk: Čína umístila v Jihočínském moři rampy pro odpalování raket Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 2. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

 3. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.